LEGIONOWO. Szeregowce – zabudowa jednorodzinna czy wielorodzinna?

2021-12-12 3:09:44

Według zapisów planu zagospodarowania przestrzennego, na III Parceli obowiązuje zakaz realizacji zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej. Tymczasem zabudowa taka powstaje w postaci tzw. szeregowców. Jednak odpowiedzialne za realizację zapisów Planu władze miasta uchylają się od odpowiedzi na pytania, a odpowiedzialność za ten stan rzeczy przerzucają na innych…


Od dłuższego czasu trwa dogęszczanie zabudowy miasta, które jest coraz bardziej uciążliwe dla dotychczasowych mieszkańców. Władze miasta twierdzą natomiast, że zjawisko takie nie występuje. Twierdzą nawet, że istnieje cały czas brak mieszkań. Dlatego wspierają deweloperów i nowe budownictwo, a jednocześnie odpowiedzialność za powstawanie tzw. szeregowców wśród domów jednorodzinnych przerzucają na starostę i innych… Z kolei na forach internetowych, wśród mieszkańców, coraz częściej można usłyszeć opinię, że za umożliwienie budowy i brak działań powstrzymujących powstawanie szeregowców ktoś musi dostawać w przysłowiową łapę.

Prezydent nie znalazł czasu

Mieszkaniec III Parceli zwrócił się do Rady Miasta Legionowo z pytaniami dot. naruszeń zapisów uchwały, jaką jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Wcześniej o problemie lokalizacji zabudowy wielorodzinnej (w postaci szeregowców) na terenach przeznaczonych pod zabudowę jednorodzinną próbował porozmawiać z prezydentem miasta Romanem Smogorzewskim, który odpowiedzialny jest za wykonanie uchwał Rady Miasta (w tym planu zagospodarowania przestrzennego). Pomimo kilkukrotnych prób, rozmowy takiej nie udało mu się jednak przeprowadzić.

Działka o leśnym charakterze

Działkę kupił w 2007 r. od Gminy Legionowo w przetargu i zapłacił 2-krotnośc ceny wywoławczej. Wtedy myślał, że to dobry zakup. Zdecydowały o tym trzy powody: po pierwsze, działka podobnie jak i najbliższa okolica miała charakter leśny, po drugie zlokalizowana była na terenie zabudowy jednorodzinnej (według zapisów Planu), po trzecie wydawało mu się, że władze w sposób roztropny i uporządkowany zaplanowały układ architektoniczny miasta. Niestety po kilku latach na terenie całej III Parceli, a więc również w pobliżu jego domu pojawia się zabudowa szeregowa. Na działkach o powierzchni ok. 1500 m2, gdzie dotychczas powstawały domy dla jednej rodziny, zaczęły wyrastać szeregowce dla kilkunastu rodzin. A wiec zamiast kilku osób, zasiedla je kilkudziesięciu mieszkańców i kilkadziesiąt należących do nich samochodów. A wszystko to na stosunkowo niewielkiej powierzchni. Obniża to dotychczasowy komfort życia mieszkańców i zmienia charakter całej okolicy.

Wielorodzinne szeregowce

W opinii mieszkańca, jak i literalnej interpretacji Ustawy Prawo Budowlane, zabudowa ta ma charakter zabudowy wielorodzinnej. – „O tym, że mamy do czynienia z zabudową wielorodzinną świadczy choćby to, że nawet deweloperzy w ogłoszeniach o sprzedaży nieruchomości przestali dbać o pozory i piszą już o sprzedaży mieszkań i apartamentów, zamiast o sprzedaży domów jednorodzinnych w zabudowie szeregowej. W ten sposób znikają z działek pojedyncze domy, wycinane są drzewa, a niemal cała powierzchnia tych działek jest zabudowywana i pokrywana betonową nawierzchnią parkingową i dojazdową” – pisze mieszkaniec. Dlatego też w związku z powstawaniem na III Parceli zabudowy, która jest niezgodna z zapisami Planu, postanowił on skierować pytania do Rady Miasta Legionowo.

Trudne pytania mieszkańca

Mieszkaniec zapytał m.in. czy Zarząd Miasta Legionowo (prezydent – przyp. red.), odpowiedzialny za wykonanie uchwały (Planu – przyp. red.) raportował Radzie Miasta przypadki jej łamania i czy podejmował działania naprawcze? Zapytał również – Ile kontroli wykonywania Planu Rada przeprowadziła oraz czy stwierdziła nieprawidłowości i jakie to były nieprawidłowości?
Zapytał również o konkretne lokalizacje (ul. Kolejową, ul. Narutowicza, ul. Bandurskiego, ul. Miedzianą, ul. Niklowa, ul. Brzozowa, ul. Topolową, ul. Targową, Al. Legionów) i zapytał czy zbudowane tam budynki spełniają w opinii Rady Miasta zapisy Planu. A chodziło o zapisy dotyczące: – realizacji zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej oraz wykluczenia lokalizowania zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej
– maksymalnej wysokości zabudowy— 2,5 kondygnacji i 10 m wysokości,
– minimalnego wskaźnik powierzchni biologicznie czynnej – 40%,
– spełnienia wskaźników parkingowych 1,5 miejsca parkingowego na 1mieszkanie dla budynków wielorodzinnych oraz min. 2 miejsc parkingowych dla budynków jednorodzinnych.

Jaka jest opinia władz?

Jak wspominaliśmy, prezydent nie spotkał się z mieszkańcem. Natomiast przewodniczący rady Ryszard Brański zaproponował, aby mieszkaniec uzupełnił swoje wystąpienie i napisał, co rozumie pod pojęciem „zarząd miasta”. Chociaż po przeczytaniu pisma nikt nie powinien mieć wątpliwości, że chodzi o prezydenta. A więc była to tzw. zagrywka na zwłokę. Jednak nie udało mu się tego przeforsować. Dlatego wystąpienie skierowano do Komisji Rewizyjnej. Natomiast drugą cześć pisma ze szczegółowymi pytaniami przewodniczący zaproponował przesłać do nadzoru budowlanego.
Tymczasem mieszkaniec pytał i chciał poznać opinię Rady Miasta na temat realizowania zabudowy szeregowej, na terenach gdzie Plan przewiduje zabudowę jednorodzinną, zakaz zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej oraz zakaz lokalizacji obiektów obniżających standard warunków mieszkaniowych.

Komentarz redakcji

Nie powinno więc ulegać wątpliwości, że władze tak jak robiły to już wcześniej uchylają się od odpowiedzi na skierowane do nich pytania. Zaś odpowiedzialność za dogęszczanie zabudowy i powstawanie wielorodzinnych szeregowców na terenach przeznaczonych w Planie pod zabudowę jednorodzinną, usiłują skierować na inne podmioty: starostę, nadzór budowlany itd. Oczywistym jest jednak, że o tym co można budować na danym terenie, decydują zapisy w uchwalanym przez Gminę planie, a nie starosta czy nadzór budowlany. I w razie pojawienia się problemów, to Gmina powinna odpowiednie zapisy zmienić.

Wojciech Dobrowolski

Komentarze

56 komentarzy

 1. Daro odpowiedz

  “Nie ma w słowniku ludzi kulturalnych słów, które mogłyby dostatecznie obelżywie określić pańskie postępowanie”
  monia, blanka, konrad, kuba, marta. bingo, asdf oraz dziesiątki tych nicków pod które bez przerwy się podszywasz zrobiłeś z tego jak i innych forów rynsztok nie dziw się zatem że Victor użył bardzo dosadnego określenia

  1. Julita odpowiedz

   Darcio jaki Ty jesteś obrońca mhh.
   Panowie forum jest dla każdego i każdy może wyrazić swoje zdanie, to nie jest Wasz prywatny folwark i nie atakujcie ludzi, którzy się z Wami nie zgadzają.

   1. Daro odpowiedz

    Powtarzam po raz kolejny, nie uprawiaj naiwnej propagandy.
    Mieszkańcy nie interesują się tym co dzieje się wokół nich
    Podczas konsultacji dotyczących nowego planu dla Bukowca głos zabrało “aż” dwóch mieszkańców
    Skąd zatem bierze się wysyp komentarzy na portalu TOiOWO oraz Powiatowej, skąd te dziesiątki nowych nicków,
    Bardzo łatwo można manipulować opinią publiczną, można co chwilę pisać pod nowym nickiem i odpowiadać na swoje własne posty
    To jest tajemnica “wyrażania” własnego zdania

  2. Ola odpowiedz

   Daro, Victor (bez kropki), nawet w okresie Świąt nie możecie się powstrzymać przed opluwaniem jadem bliźniego swego – Miłuj bliźniego swego jak siebie samego!

   1. Victor (bez kropki) odpowiedz

    Jakoś Olu nie zauważyłem Twoich negatywnych komentarzy dla osób, które mnie i Daro opluwały. Pewno jesteś z tej samej szajki i teraz gębę wycierasz sobie świętami. Żenada

    1. Daro odpowiedz

     Victor, przecież to jest jedna i ta sama osoba.
     Raz podpisuję się ola, za chwilę podpisze się Monia
     Moni odpowie iza
     To jest popisowy wręcz numer referatu propagandy mający pokazać że ci niedobrzy to my a przeciw nam jest aż tylu mieszkańców

     1. Piotr

      Daro i jego wymyślony kolega Victor to ta sama osoba 🤦‍♀️

     2. Darek

      Daro, twój paź Victor (bez kropki) powinien być bardzo zadowolony i spełniony po twojej odpowiedzi. Czyżby to była twoja zapowiedź, awansowania go na swojego giermka?

     3. Victor (bez kropki)

      Wiem, że ta sama osoba i na pewno ta sama szajka

    2. Ola odpowiedz

     Victor (bez kropki) – potwierdzasz, że nie wytrzepałeś sobie słomę z butów na Święta.

     1. Victor (bez kropki)

      Żenada. Diabeł (Ola i całą reszta szajki) ubrał się w ornat i ogonem na mszę dzwoni

  3. Victor (bez kropki) odpowiedz

   Tak Daro, dokładnie tak. Reaguję dość mocno na propozycje rynsztoka, jaką tutaj paru oszołomów serwuje. Na ogół odpowiadam “w sprawie” ale jeśli mnie atakują ad persona bo im się moje opinie nie podobają więc wato pluć na mnie – to nie będę siedzieć cicho . Na chamstwo trzeba reagować i tyle

 2. Daro odpowiedz

  @”Iza chłopie pisałem już kiedyś, nie używaj tylu żeńskich nicków bo w końcu odpadnie ci wacuś

  To są cytaty z “Powiatowej”

  “Kolejny blok na osiedlu Młodych w Legionowie zbuduje firma Nieruchomości ABC.
  W tej sprawie decyzję podejmie Rada Miasta w Legionowie, gdyż inwestycja ma być zrealizowana z pominięciem zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (mpzp) miasta w oparciu o specustawę deweloperską z 2018r”

  ” Firma ABC Nieruchomości z Legionowa skorzystała z zapisów tej ustawy i złożyła wniosek o ustalenie lokalizacji inwestycji. Wniosek za pośrednictwem prezydenta trafi pod obrady legionowskiej rady, która przesądzi o dalszym losie inwestycji.”
  Słowo klucz RADNI

  “jeśli w drugim wniosku lokalizującym nowy blok na osiedlu Sobieskiego w Legionowie autorstwa tego samego dewelopera nie będzie błędów, to w najbliższym czasie poznamy szczegóły tej inwestycji mieszkaniowej, w tym jej wielkość i wizualizacje. Opublikowane one zostaną w internetowym Biuletynie Informacji Publicznej (BIP) Legionowa, potem zaś staną się przedmiotem obrad Rady Miasta w Legionowie. Jeśli radni zgodzą się na budowę nowego bloku, to firma ABC Nieruchomości będzie mogła ubiegać się o pozwolenie na budowę.”

 3. Działka odpowiedz

  Jestem ciekaw jak a przede wszystkim za ile deweloper kupuje owe działki !? Może warto by się było temu przyjrzeć , przykład działki na początku Sosnowej gdzie powstała szeregówka jest znakomitym przykładem na niezły przekręt … idąc dalej tą ulicą jest przejętych pare innych działek pewnie za przysłowiową złotóweczke 🙂 kto za tym stoi jak myślisz ? 🙂

 4. Prawda Legionowska odpowiedz

  Drodzy forumowicze a kto wprowadził Lex Deweloper? PIS!!! Kto wydaje pozwolenia na budowę? Starosta Legionowski (PIS) Tu jest problem a nie w Radzie Miasta czy Prezydencie. Co prezydent może jak ustawa daje furtkę…, że nawet w parku wam postawią blok bo na to zezwala ustawa.

  1. Daro odpowiedz

   Do akcji wkroczył Referat Propagandy i Prania Mózgów
   (NIe) prawdzie Legionowskiej trzeba wytłumaczyć niektóre fakty.
   Starosta Legionowski obojętne z jakiej partii się wywodzi wydaje pozwolenie na podstawie obowiązującego prawa, nie może odmówić wydania pozwolenia jeżeli wniosek jest zgodny z prawem ponieważ zostanie pociągnięty do odpowiedzialności karnej
   Jaka w tym wszystkim jest zatem rola Prezydenta i Rady Miasta, nie kto inny jak Rada Miasta w 2017 roku zmieniła Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego które to zmiany pozwoliły na ten architektoniczny nieład
   Zapisy w planie zagospodarowania praktycznie do minimum ograniczyły powierzchnie czynną na działkach, efektem tych zmian są między innymi szeregowce budowane masowo na działkach gdzie dotychczas stały domy jednorodzinne
   Owszem cegiełkę dołożył PiS ale tu cytuję za prawo.pl
   “Na podstawie lex deweloper buduje się mało. Przez ostanie trzy lata rady miast wydały zaledwie 170 uchwał lokalizacyjnych.”

   Czytaj więcej na Prawo.pl:
   http://www.prawo.pl/biznes/lex-deweloper-nie-dziala-dlaczego-bloki-nie-powstaja,509540.html
   Z zapisów ustawy Lex Deweloper skorzystała także legionowska spółdzielnia mieszkaniowa

   1. Prawda Legionowska odpowiedz

    Jednym podstawowych – i najczęściej krytykowanych – przepisów ustawy jest artykuł, który pozwala na budowanie mieszkań i inwestycji towarzyszących “niezależnie od istnienia lub ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego”. Oznacza to, ze uchwalane przez samorządy plany zagospodarowania można po prostu zignorować przy budowie mieszkań. Mieszkań nie można budować na terenach chronionych, otulinach parków narodowych, ogródkach działkowych i terenach zalewowych – chyba, ze deweloper uzyska odpowiednią zgodę.

  2. Victor (bez kropki) odpowiedz

   Plan zagospodarowania też PIS? I całą reszta kombinacji alpejskich w tym temacie. Taka z ciebie prawda jak mysiego tyłka neseser

   1. Prawda Legionowska odpowiedz

    tak tez pis bo ustawa pozwala ominąć plan zagospodarowania przestrzennego. Wystarczy zgoda Starosty i można budować szeregowiec gdzie tylko się chce. Polecam poczytać ustawę

    1. Daro odpowiedz

     Jak zwykle (nie) prawda legionowska manipuluje faktami
     Aby otrzymać zgodę na podstawie spec ustawy deweloperskiej z pominięciem MPZP potrzeba jest zgoda RADNYCH
     Radni za każdym razem wydają taką zgodę dla legionowskiej spółdzielni mieszkaniowej i prywatnych deweloperów.

     1. Iza

      Daro jak zwykle nieprawdę piszesz i wprowadzasz mieszkańców w błąd i nieszczęście.

     2. Victor (bez kropki)

      uściślę: oczywiście ci radni co popierają oraz romcio – oni wszyscy są z PISu

  3. SąsiadMarx odpowiedz

   Jaki Pisowski Starosta? Problem jest w Radzie Miasta… Bo to ona nie umie opracować planu, zezwala na dogęszczenia itd.

 5. Daro odpowiedz

  Przepraszam bardzo, czy dogłębna analiza zapisów Prawa budowlanego spowoduje że po ustaleniu czy szeregowiec w którym mieszka 16 rodzin na jednej działce jest budynkiem jednorodzinnym lub wielorodzinnym to wszystkie te problemy znikną ?
  Tu nie chodzi o interpretację zapisów bo władze miasta miały prawną możliwość uniknięcia tego wszystkiego, zamiast tego zmieniając w 2017 zapisy Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego nawet nie otworzyły furtki dla deweloperów, swoimi działaniami wręcz wyrwali ją z zawiasów
  Tu jest problem a nie szukanie “jelenia” w postaci zapisów prawa budowlanego

  1. Victor (bez kropki) odpowiedz

   Daro, nie zwracaj uwagi na tę stado ujadających kundli typu Miro, Bartłomiej, Bingo i całą reszta nicków spod dużego palca. Masz racje i rób swoje, karawana idzie mimo szczekania psów, zawsze czytam co piszesz bo warto. Pozdrawiam

   1. Monia odpowiedz

    Viktor ty to chyba jesteś partnerem Daro albo coś was łączy 😉 chłopaki swoje czułości okazujcie w realu 😉

    1. Victor (bez kropki) odpowiedz

     Monia, Naucz się czytać mój nick. Za trudne? Jesteś kolejną ujadającą suczą developerską, która swoim ujadaniem próbuje zagłuszyć prawdę i która szerzy chamstwo, zamieniając kolejne forum w rynsztok. Wesołych świąt, może ogarnie cię jasność i zaczniesz być człowiekiem, Dla mnie jesteś kolejnym klonem psychola zmieniającego nicki,

     1. Victor (bez kropki)

      monia, blanka, iza czy cokolwiek innego , co za różnica. Same g…. , ktore się mądraluje, szkoda prądu, który jest teraz w cenie by się tym zajmować.

     2. Monia

      Pouczasz innych a sam nazywasz ludzi od psycholi, suczy i teksty typu goń się – widać że jesteś prostaczkiem, buraczkiem.
      I g… ci da to ujadanie i narzekanie.

   2. Daro odpowiedz

    Victor nie zwracam na niego uwagi, wystarczy mi że w parę sekund jestem w stanie udowodnić jego kłamstwa i manipulacje
    Nie jestem też w mniejszości, nikt nie jest w stanie wygrać z psychopatą który dosłownie co chwilę może podpisać się innym nickiem
    Zupełnie inny wydźwięk tych komentarzy jest pod tymi samymi artykułami ale zamieszczonymi na przykład na Facebooku, tam tak łatwo nie da się manipulować opinią publiczną

    1. Blanka odpowiedz

     Daro i viktor to ta sama osoba mhhh chyba choroba się udziela….

     1. Victor (bez kropki)

      Blanko, Możesz przeczytać moją odpowiedź do Moni, jest także do ciebie. Psycholu powtarzasz te same błędy w pisowni bo jesteś tą samą osobą tylko generujesz spam i syf pod różnymi nickami. Goń się .

  2. Bingo odpowiedz

   Daro ty jesteś starszą panią bo strasznie jęczysz i wiecznie masz problem jak stara dewota albo to menopauza 🤭

  3. Miro odpowiedz

   Daro ciebie dupsko boli bo pewnie mieszkasz tam w swoim domku obstawiony szeregowcami a twoja sielanka się skończyła 😂.
   Sprzedaj dom i wprowadź się na wieś albo mogłeś kupić więcej ziemi a nie dziadowałeś.

  4. Bartłomiej odpowiedz

   Daro, początkowo sprawiałeś wrażenie, że błądzisz w temacie tego artykułu, ale teraz już zaczynasz ciężko pracować na zmianę tego wcześniejszego wrażenia: Errare humanum est, in errore perservare stultum – błądzić jest rzeczą ludzką, trwać w błędzie – głupotą.

 6. Asdf odpowiedz

  Po autorze wystąpienia znajdującym się w oficjalnych dokumentach urzędowych widać że DARO/Dariusz Nowak to w realu nie żaden Dariusz Nowak

  1. Daro odpowiedz

   Problem tkwi w tym że nie jestem autorem tego wystąpienia, nie wiem w jakiej formie autor zwrócił się do władz miasta i jak się podpisał
   Widocznie nie jestem jedynym któremu przeszkadza “rozwój” Legionowa i oby takich mieszkańców było jak najwięcej.
   Masowe protesty pokażą co tak naprawdę mieszkańcy sądzą o sytuacji w Legionowie
   Widzę że masz wgląd do jakiś dokumentów urzędowych, to wiele wyjaśnia kto tak naprawdę walczy na wszelkich forach

 7. sdasdasda odpowiedz

  Zawsze się można wyprowadzić jak nie pasuje. Słoiki myślą że kupili działeczkę i nikt juz nie kupi obok. jak najwięcej szeregowców gdzie się tylko da i g…no im zrobicie.

  1. Daro odpowiedz

   Kolejny post gdzie gdzie jego autor próbuje zakłamać rzeczywistość.
   “Słoiki” jak ich nazywasz kupili działeczkę na osiedlu domów jednorodzinnych, wybudowali domy jednorodzinne
   W najgorszych koszmarach nie przypuszczali jednak że ktoś pozwoli aby na działce gdzie stał dom jednorodzinny wybudować lokal wielorodzinny na 16 RODZIN
   Jak wygląda to w praktyce zapraszam na ulicę Olszankową, kilkanaście balkonów z szeregowca wychodzi bezpośrednio na teren sąsiedniej działki gdzie stoi dom jednorodzinny

  2. Anka odpowiedz

   Oj chyba odezwał się słynny kulturalny inaczej Deweloper z III Parceli. I jeszcze jedno szeregowce powstają w sąsiedztwie działek mieszkańców od kilku dziesiątek lat

 8. Daro odpowiedz

  Grupa cwaniaków wykorzystała luki w Prawie Budowlanym które to prawo nie nadąża za dynamicznymi zmianami na rynku.
  Brak jest definicji legalnej zabudowy szeregowej, czy wielorodzinnej na gruncie prawa budowlanego.
  Owszem władze miast zabezpieczają się przed tym, tworząc odpowiednie zapisy w planach zagospodarowania przestrzennego, w Legionowie natomiast w 2017 roku zmieniono te zapisy otwierając furtkę na oścież dla deweloperów
  Nie wiem czy ktoś dostał w przysłowiową “łapę” czy też nie ale zadaję sobie pytanie kto odnosi korzyści z niekontrolowanej w żaden sposób zabudowy
  Mieszkańcy, wolne żarty, budowa całych osiedli szeregowców pomiędzy domami jednorodzinnymi odbywa się kosztem komfortu pozostałych mieszkańców
  Pod domy jednorodzinne była projektowana dotychczasowa infrastruktura, jeżeli jednak na działce gdzie dotychczas stał dom jednorodzinny nagle powstaje szeregowiec gdzie sprowadza się 16 rodzin to wiadomo że problemy będą gigantyczne.
  Niekontrolowany w żaden sposób napływ nowych mieszkańców powoduje także problem dla władz miasta.
  Brakuje miejsc w szkołach, przedszkolach, wszyscy widzimy jak wyglądają legionowskie drogi, każdy widzi ze centrum Legionowa wygląda jak gigantyczny parking, niestety władze miasta zdają się udawać że żadnych problemów nie ma, nie ma przecież żadnego dogęszczania bo dogęszczać można jedynie zupę
  W takim razie kto na tym zarabia, jedynymi którzy odnieśli z tego korzyść oficjalnie są deweloperzy
  Nie łudźmy się, stoją za tym gigantyczne pieniądze, stąd pojawiają się dziesiątki takich i podobnych komentarzy zamieszczonych na każdym legionowskim portalu a każdy kto tylko odważy się mieć inne zdanie z automatu będzie straszony sądem, pomawiany i ośmieszany…lub będzie próbowano im wmówić że reprezentują ..interes deweloperów.

  tadek
  ( 03-12-2021 20:17 )
  Odpowiedz

  Dziwię się, z racji na położenie (aglomeracja) i możliwość wpływów z podatków, miasto powinno stawiać na budynki nie niższe niż 4-piętrowe…Bliźniaki to sobie można stawiać w górach, albo na Mazurach…Dziczeje to miasto! Wolałbym 12-15 piętrowce…ale jak widać są tacy którzy wolą dać 2mln za dom 200m m.kw. niż 300 tys za mieszkanie, których na tym samym metrażu mogłoby powstać 15-20.

  nie lubie scisku osobiscie
  ( 18-05-2019 22:35 )

  Ulica kosciuszki to od dawna zakala legionowa. syf w centrum miasta. niech sie buduje, niech wyglada to lepiej. im wiecej ludzi bedzie w legionowie tym lepsze ceny mieszkan beda. dotychczasowi mieszkancy powinni byc zadowoleni, ze ich nieruchomosci zyskaja na wartosci. lepsza infrastruktura powstanie, wiecej sklepow, szkol, przedszkoli, lepszy transport do warszawy. w okolicach centrum jest jeszcze mnostwo roznych melin i ruin. ja bym to wszystko wyburzyl i bloki albo szeregowce powstawial. jak sie komus scisk nie podoba to sie moze wyprowadzic pod legionowo.

  1. Marta odpowiedz

   Daro w pełni popieram Twój pogląd na zrównoważony rozwój miasta i oczywiście należy budować zdecydowanie więcej mikrokawalerek o powierzchni do 25 mkw, bo np. na miejscu jednego mieszkania w szeregowcu o powierzchni 75 mkw można wybudować trzy takie mikrokawalerki.
   Pozdrawiam i życzę spełnienia marzeń

   1. Daro odpowiedz

    “Marta” chłopie, od kiedy to na osiedlu domów JEDNORODZINNYCH buduje się jakieś miko kawalerki
    Może powtórzę bo nie zrozumiałaś, każde miasto dysponuje potężnym narzędziem pod nazwą Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, narzędzie to odpowiednio użyte może chronić interesy mieszkańców lub działać na niekorzyść mieszkańców, tak jak ma to miejsce w Legionowie.
    ,

    1. Marta odpowiedz

     @Daro – zanim zaczniesz dyskutować zapoznaj się z Prawem budowlanym, bo przez brak wiedzy w tym zakresie, wprowadzasz ludzi w błąd – tylko czytaj ze zrozumieniem.
     “Budynek mieszkalny jednorodzinny – należy przez to rozumieć budynek wolno stojący albo budynek w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, stanowiący konstrukcyjnie samodzielną całość, w którym dopuszcza się wydzielenie nie więcej niż dwóch lokali mieszkalnych albo jednego lokalu mieszkalnego i lokalu użytkowego o powierzchni całkowitej nieprzekraczającej 30% powierzchni całkowitej budynku”.

     W budynku jednorodzinnym może być wydzielona mikrokawalerka, jako lokal mieszkalny.

     1. Kuba

      @Bartłomiej: bardzo dobry przykład z tym macaniem kur. Wielu miastowych logicznie popełnia podobny błąd przy ocenie pożytków z działalności deweloperów, jak przy macaniu kur: myślą że jajka mają samce koguty, a nie kury – samice i macają nie te osobniki, które powinni macać w poszukiwaniu jajek. Koguty z natury dziobią kury i będą je dziobały.
      Pozdrawiam

     2. Victor (bez kropki)

      @Bartłomiej: czyli standard : chamstwo, osobiste wycieczki zamiast merytorycznej rozmowy. Widzę, że nie potrafisz powiedzieć czemu ta dyskusja o prawie ma służyć i jaki cel ma osiągnąć. Dlaczego? Bo pewno jesteś jednym z wielu naganiaczy developerów (…)

     3. Bartłomiej

      Victor (bez kropki), jakoś strasznie opornie idzie ci te kumanie – prawdziwa tragedia. Może te uprawnienia o których piszesz, masz do macania kur? Dla ułatwienia macania pytania z tytułu artykułu – Szeregowce – zabudowa jednorodzinna czy wielorodzinna? – spróbuj się jakoś zapoznać z aktualnym: Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
      Tylko przyłóż się ze zrozumieniem do tej pracy, bo znowu ci wyjdzie macanie kur, zamiast tytułowego pytania: Szeregowce – zabudowa jednorodzinna czy wielorodzinna? i głębokiej oraz bardzo pożytecznej treści tego artykułu.

     4. Konrad

      Victor (bez kropki), “A oświeć mnie fachowo uprzejmie proszę…” – ciebie oświeć może już tylko łaska Ducha Świętego i zwykły człowiek z krwi i kości w żaden sposób nie da rady, bo z tobą potrzebny jest cud.

     5. Victor (bez kropki)

      Do Bartłomiej: kumam te prawo, pracuje w zawodzie gdzie stosuje je już ok. 25 lat, mam tzw. uprawnienia itd Cokolwiek wiem o tym , widzę jego dziury i cwaniaków wokół niego i nie podniecam się biciem piany wszelkich tzw. znawców. Chociaz powtórzę jeszcze raz, dobrze ,że Daro piętnuje patologię, jest w mniejszości ale ważne że jest. Podziwiam jego determinację w starciach z ratuszową sforą do bicia piany. A oświeć mnie fachowo uprzejmie proszę do czego ta analiza prawa prowadzi i co zostanie osiągnięte poza biciem piany?

     6. Bartłomiej

      Victor (bez kropki) – jeżeli nie wiesz “do czego prowadzi ta dyskusja o Prawie Budowlanym”, to chociaż przeczytaj tytuł tego artykułu, “Szeregowce – zabudowa jednorodzinna czy wielorodzinna?” i może cokolwiek z tego skumasz?

     7. Victor (bez kropki)

      Nie wiem do czego prowadzi ta dyskusja o Prawie Budowlanym. Że ono jest i że są “przewałki” w majestacie tego prawa to widać gołym okiem, choćby na Olszankowej. Czy są potrzebne profesorskie wywody by stwierdzić ten syf? Chyba nie. Klucz leży w rękach władz miasta, które popiera ten syf i dopóki nie nastąpi istotna zmiana w ratuszu można bić pianę na tym forum ile się ma ochoty. Dobrze, że Daro to piętnuje ale to tyle, co na razie można zrobić, trzeba czekać do wyborów.

     8. Bartłomiej

      Marto oczywiście masz rację. W prawie budowlanym oraz w innych przepisach prawa, definicja budynku mieszkalnego wielorodzinnego, została sformułowana pośrednio przez definicję budynku mieszkalnego jednorodzinnego, którą przytoczyłaś z ustawy Prawo budowlane. W związku z tym przyjmuje się, że każdy budynek mieszkalny, który nie jest budynkiem jednorodzinnym, powinien zostać kwalifikowany jako budynek wielorodzinny. Budynkiem wielorodzinnym będzie zatem budynek mieszkalny, w którym wydzielono więcej niż 2 lokale mieszkalne. Przepisy nie przewidują kategorii pośredniej, pomiędzy budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym a wielorodzinnym. Każdy budynek mieszkalny będzie zatem przynależał do jednej z tych dwóch kategorii.

     9. Daro

      Zapis zapisem, w praktyce wygląda to jednak tak

      “– Deweloperzy stosują jednak różne triki, żeby obejść ten przepis – mówi Bogdan Dąbrowski, radca prawny. Budują np. domy jednorodzinne z dwoma lokalami, a następnie, po zgłoszeniu zakończenia budowy, dzielą je na mniejsze. Dużo też zależy od daty uchwalenia miejscowego planu.”

      “Od strony prawnej, z pozoru jednolity szeregowiec, nie dzieli się na segmenty ale połączone ze sobą domy jednorodzinne.”

      “WSA podkreślił, że Prawo budowlane nie tworzy definicji legalnej „budynku w zabudowie szeregowej”,

      “Określenie liczby budynków znajdujących się na danym terenie tylko z pozoru jest oczywiste. w praktyce
      przysparza bowiem wielu problemów. powodem są niejednoznaczne i często wykluczające się nawzajem
      przepisy oraz ich sądowe interpretacje.”

      Nie wprowadzam nikogo w błąd, problem z interpretacją co jest domem w zabudowie szeregowej ma prawie każdy podmiot zajmujący się tym zagadnieniem
      I nawet nie o to chodzi, chodzi o to że umożliwiono powstanie potworka prawnego pod nazwą 16 domów jednorodzinnych na działce 2 tysiące metrów nie licząc się zupełnie z tym jakie będzie niosło to skutki prawne, ekonomiczne, że będzie rodzić konflikty sąsiedzie wynikające chociażby z tego że nabywcy kupili jedynie część budynku ale bez prawa do gruntu
      Czyj interes reprezentujesz, mieszkańców których skazano na uciążliwe sąsiedztwo, których nieruchomości drastycznie straciły na wartości
      Może władz miasta które będą się borykać skąd wziąć pieniądze na poprawę niewydolnej infrastruktury, jak upchać coraz więcej dzieci w już przepełnionych szkołach
      A może interes dewelopera któremu jest wszystko jedno co i gdzie buduje, żywotnie zainteresowanym tym aby jak na najmniejszej powierzchni upchać jak najwięcej mieszkań
      ,

 9. Adam odpowiedz

  Olszankowa 21F czy Olszankowa Park Apartaments…Na mieszkanie 1 miejsce parkingowe. Na działce ciut ponad 2 tys. m2 16 mieszkań okno w okno. Jeden puści bąka, ostatni poczuje… Jak można takie coś kupić???

  1. Diament odpowiedz

   Nie do końca jest to prawda z tym okno w okno. Polecam sprawdzić jak wygląda to na prawdę.

  2. Klucha odpowiedz

   Może zapytaj tych ludzi co tam mieszkają a nie biadolisz i narzekasz bo ciebie chyba to nie dotyczy ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *