LEGIONOWO. Tłumy ludzi pod punktem testów! Czy zostanie otwarty 2 punkt pobrań?

2021-04-02 8:53:39

Od kilku dni punkt pobrań wymazów w kierunku Covid-19 przeżywa prawdziwe oblężenie. Niejednokrotnie stłoczeni mieszkańcy zmuszeni są stać w długich sięgających ul. Sobieskiego kolejkach. O sprawie informowany był Rzecznik Praw Pacjenta (RPP) oraz Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). Jednak pierwszy nie ma mocy sprawczej, zaś drugi nie jest chętny otworzyć kolejnego punktu

W związku z kolejną falą koronawirusa, fala pacjentów wysyłana jest na wymazy w celu sprawdzenia czy zostali zakażeni. Niejednokrotnie są to matki z dziećmi, osoby starsze i niepełnosprawne, ale także osoby, które mają objawy zakażenia. Wszyscy Ci zmuszeni są czekać wśród osób niekoniecznie przestrzegających obostrzenia

Zgłoszenie trafiło do Rzecznika

Jak zostaliśmy powiadomieni przez czytelników, brak przestrzegania obostrzeń i wielogodzinne kolejki zostały zgłoszone do Rzecznika Praw Pacjenta. Ten w odpowiedzi na nasze pytania odpowiedział, że nie otrzymał żadnego zgłoszenia dotyczącego ww. sprawy. Jednak wystąpił on do podmiotu odpowiedzialnego za prowadzenie punktu o wyjaśnienia. Poinformował także, że to odpowiedni oddział NFZ jest uprawniony do kontroli mobilnych punktów na danym terenie.

NFZ się tłumaczy

Zdaniem Rzecznika NFZ, od poniedziałku (29 marca) punkt będzie działał 10 godz. dziennie ponadto będzie otwarty 7 dni w tygodniu. Aby skrócić czasu oczekiwania na wymaz, został też uruchomiony system eKolejka, który poprzez SMSy informuje pacjentów o orientacyjnej godzinie badania. Rzecznik stwierdził również, że w grudniu 2020 r. otrzymali zgłoszenie dot. nieprawidłowości, które zostało wyjaśnione.

Ratusz chce II punkt

Urząd Miasta Legionowo w piątek poinformował, że podejmuje również starania, aby w Legionowie został utworzony drugi taki punkt. Należy przypomnieć, że punkt taki został kilka miesięcy zorganizowany przy parkingu na Piaskach, ale nie podjął on działalności. Wcześniej w  sprawie otwarcia drugiego punktu,zwracali się do prezydenta opozycyjni radni. Odpowiedzi jednak nie otrzymali. Obecnie ratusz twierdzi, że niejednokrotnie miał kontaktować się w tej sprawie z NFZ. Ale odpowiedź miała brzmieć, że „(…) jeden punkt pobrań jest w stanie zabezpieczyć potrzeby osób zgłaszających się na badanie i nie ma potrzeby otwarcia drugiego punktu w Legionowie”.

Komentarze

2 komentarze

 1. tadek odpowiedz

  Takich punktów powinno być conajmniej 5. Dobrym punktem byłby budynek dworca

  1. Daro odpowiedz

   Potencjalnie chorzy, zakażeni ludzie masowo zgromadzeni w budynku dworca wśród pasażerów ????
   Większego kretyństwa jeszcze nie słyszałem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *