LEGIONOWO. W 100-lecie Niepodległej! – Interdyscyplinarna Sesja Humanistyczna w “Konopnickiej”

2018-10-27 9:51:01

11 listopada 1918 r. to wyjątkowa data w naszej historii. Tego dnia spełnił się sen wielu pokoleń Polaków – Państwo Polskie powróciło na mapę Europy. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2018 r. Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

Jak napisano w uchwale sejmu, to “dzięki tym, którzy pozostali nieugięci, nasz Naród wyszedł zwycięsko z dziejowej próby. Odzyskanie niepodległości dokonało się poprzez walkę pełną poświęcenia i bohaterstwa nie tylko na polach bitew, ale i w codziennych zmaganiach o zachowanie duchowej i materialnej substancji narodowej oraz w codziennym trwaniu polskich rodzin”. Chcąc upamiętnić tę wyjątkową rocznicę, uczniowie klas 2b i 2d Powiatowego Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Legionowie zorganizowali 23 października 2018 r. pod kierunkiem nauczyciela historii p. Kingi Cieślak i nauczyciela języka polskiego p. Renaty Kamińskiej Interdyscyplinarną Sesję Humanistyczną “W 100-lecie Niepodległej!”.

Sesję objęli swym patronatem: Starosta Powiatu Legionowskiego, Prezydent Miasta Legionowo oraz Muzeum Niepodległości w Warszawie. Dr Jolanta Załęczny, reprezentująca Muzeum Niepodległości, przedstawiła zgromadzonym polską drogę z niewoli do niepodległości. O tym, jak odzyskanie niepodległości wyglądało w Legionowie i okolicach opowiedział dyrektor Muzeum Historycznego w Legionowie dr hab. Jacek Szczepański. Uczniowie klasy 2b przygotowali wystąpienie na temat malarstwa XIX i XX wieku pokazującego polską drogę do niepodległości, a uczniowie klasy 2d poświęcili swoją prezentację literaturze, która również nie pozostała obojętna wobec walki o wolność Ojczyzny. Przygotowana przez uczniów i nauczycieli PZSO sesja jest jednym z wielu wydarzeń organizowanych w “Konopnickiej”, mających na celu uczczenie tej wyjątkowej rocznicy.

Renata Kamińska

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *