Facebook
LEGIONOWO. Wartość nieruchomości prezydenta

2018-04-12 7:08:49

W oświadczeniach majątkowych samorządowcy obowiązani są podawać aktualne ceny należących do nich nieruchomości. Prezydent Legionowa od 3 lat podaje jednak tylko cenę nabycia ekspektatywy lokalu, który wynajmuje bankowi, zamiast jego rzeczywistej wartości. Czy zrobi tak po raz kolejny?

Do końca kwietnia samorządowcy mają czas na przekazanie Wojewodzie oświadczeń majątkowych. Później oświadczenia te powinny zostać przesłane do Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.

Kupił prawo do lokalu

Prezydent miasta Legionowo Roman Smogorzewski nabył na początku 2014 r. ekspektatywę czyli prawo do lokalu usługowego, który został zbudowany przez legionowską spółdzielnię mieszkaniową (SML-W). Ekspektatywę tę prezydent odkupił za 1 tys. zł od tak zwanego „zwykłego członka spółdzielni”, który podpisał z SML-W umowę na budowę tego lokalu. Następnie prezydent zapłacił spółdzielni 976 tys. 632 zł 30 gr za lokal o pow. 139 m2, bo spółdzielnia buduje lokale dla swoich członków po tzw. kosztach.

Wpisał cenę zakupu ekspektatywy

Ustaliliśmy jednak, że rynkowa wartość tego lokalu, w tym momencie wynosiła już ok. 2 mln zł. I taką wartość prezydent powinien wpisać do swojego oświadczenia majątkowego. Prezydent jednak tego nie zrobił i w kolejnych oświadczeniach majątkowych z 2015, 2016 i 2017 roku, nadal wpisuje cenę nabycia ekspektatywy, tzn. cenę budowy lokalu po kosztach, zamiast jego rzeczywistej wartości. Można to nawet uznać za składanie fałszywych oświadczeń majątkowych.

Czy wpisze prawdziwą wartość?

O ile w roku zakupu lokalu, można było uznać to za pomyłkę, To w kolejnych latach wydaje się to mało prawdopodobne. Tym bardziej, że prezydent jak sam mówi „trochę zajmuje się nieruchomościami” i ma ich według oświadczenia majątkowego ok. 10. Ponadto wynajmowanie lokalu usługowego przy ul Piłsudskiego w Legionowie bankowi przynosi prezydentowi ok. 18 tys. zł miesięcznie i ok. 220 tys. zł rocznie. Natomiast wartość tego lokalu szacowana jest przez ekspertów na 2,2 – 2,7 mln zł. Dlatego ciekawe jest czy prezydent w bieżącym roku uaktualni wartość posiadanych nieruchomości.

KK

Komentarze

4 komentarze

 1. Ewa odpowiedz

  A najlepsze jest to, ze w kampanii wyborczej PO bedzie mamilo wszystkich wprowadzaniem zmian. “Samorzady blizej ludzi”, czy cos w tym stylu. A przeciez samorzady sa ich od ponad 8 lat! I jak wygladaja? Wlasnie tak, mafie, folwarki, zamknieyte uklady interesow, gdzie cwaniaczki roznej masci ida czerpac z publicznej kasy.

 2. wyborca zaniepokojony ! ! ! odpowiedz

  To jest mafia , a o jej osiągnięciach poczytasz zawsze w “mafijnej na weekend”

 3. remek odpowiedz

  Masz racje. Normalnie to weryfikują (Urząd Skarbowy) wartość sprzedawanych działek. Mają takie swoje tabelki i mówią, że się podało niższą wartość niż w tej ich tabelce. Mają na to 5 lat i mogą przywalić karę. A te ceny co podaje Smogorzewski w oświadczeniu to kupa śmiechu 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

 4. Kacper odpowiedz

  Do mnie Urząd Skarbowy przyczepił się o 600 zł, że niby za małą podałem wartość samochodu. A Smogorzewski może tak sobie zaniżać wartość lokalu o milion albo prawie dwa i nic !!!!!!!!!! .
  Czy to przypadkiem nie chodzi o to, że rodziny urzędasów ze skarbowego pracują dla Smogorzewskiego w ratuszu ? Może się boją, że mąż i synalek wylecą z roboty?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *