LEGIONOWO. Witaj szkoło! – Początek roku szkolnego

2017-09-09 5:45:24

Właśnie rozpoczął się nowy rok szkolny. W legionowskich szkołach inauguracja stała pod znakiem wielu zmian. W życie weszła reforma, która zmienia cały system nauczania. W liceum ogólnokształcącym zmienił się dyrektor, została nim Jolanta Magda. Dla nauczycieli to nowe wyzwania, a dla rodziców niestety kolejne wydatki


Nowy rok szkolny przyniósł wiele zmian. Reforma edukacji w legionowskich szkołach przeszła bardzo gładko. Jak udało nam się ustalić, wielu nauczycieli jest pozytywnie do reformy nastawionych, ale głośno nie chcą o tym mówić. Świadczyć o tym może niska frekwencja na referendum przeciwko reformie, która odbywały się w szkołach – mówi nam jedna z legionowskich nauczycielek. Za zmianą organizacji w szkołach przemawiają również badania psychologiczne, uczniowie którzy nie kończą teraz liceum nie są przygotowani na studia – dodaje nasza rozmówczyni.

Duże wydatki

Początek roku szkolnego to wiele wydatków, które najbardziej dotykają wielodzietne rodziny. W rozmowie, którą przeprowadziliśmy z rodzicami trójki dzieci wynika, że wysłanie pociech do szkoły to bardzo duży koszt. Z informacji udzielonym nam przez naszą czytelniczkę wynika, że 50-procentowa zniżka na opłaty za pobyt dziecka w przedszkolu obejmuje tylko tzw. godziny płatne. W skali miesiąca wynosi to ok. 10 zł na dziecko. LKWR nie obniża innych wydatków związanych z uczęszczaniem dziecka do przedszkola. A koszt pobytu dziecka w placówce do godziny 15 to 200 zł miesięcznie. O ile w szkołach podstawowych podręczniki mają być za darmo, to w liceum (1 klasa) jest to wydatek rzędu 500 zł (podręczniki używane). Na przykład książka do nauki języka obcego – w liceum uczniowie uczą się dwóch języków – to kwota 100 zł plus 80 zł za książkę do ćwiczeń. Dodatkowe koszty generuje wyprawka dla dziecka.

Nowa pani dyrektor

1 września br. w Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Konopnickiej w Legionowie nastąpiła zmiana dyrektora. Przez ostatnie 18 lat legionowskim ogólniakiem kierowała Brygida Wagner-Konstantynowicz. Od tego roku nowym dyrektorem została Jolanta Magda, dotychczasowa wicedyrektor PZSO w Legionowie oraz nauczycielka języka francuskiego. Po uroczystym rozpoczęciu roku szkolnego, nowa dyrektorka w rozmowie z nami mówiła o niepewności, związanej z reformą i nowymi zadaniami, które przed nią stają. Na pytanie o zmianę organizacji w polskich szkołach odpowiedziała, że najbliższe dwa lata nie przyniosą wielu zmian, bo liceum pozostanie jeszcze szkołą trzyletnią. – Za dwa lata reforma dotknie nas w większym stopniu, gdyż wtedy zmierzymy się z podwójną podstawą programową i podwójną rekrutacją. Przyjdzie do nas młodzież po szkole podstawowej i młodzież po gimnazjum, spotkają się dwa roczniki – mówi nam dyrektor Magda. Swoją nową funkcję postrzega jako duże wyzwanie, rozmowę kończy zapewnieniem, że zrobi wszystko, aby szkoła przez nią prowadzona pozostała wyróżniającą się placówką.

KT

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *