LEGIONOWO. Władze miasta zataiły projekt tunelu?

2018-07-31 6:27:56

Władze miasta mają w zanadrzu projekt tunelu na legionowskim Bukowcu. Projekt został opracowany, ale nie został poddany konsultacjom na spotkaniu z mieszkańcami. Czy to oznacza, że władze miasta wcześniej przewidziały jak potoczą się konsultacje społeczne ws. bezkolizyjnych przepraw przez tory i przygotowały projekt tunelu, aby wyjść na dobrych gospodarzy?


Przypomnijmy, miasto w ramach programu poprawy bezpieczeństwa realizowanego przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. może zbudować trzy nowe przeprawy przez tory kolejowe w Legionowie. Legionowski Ratusz zapowiedział dwa wiadukty, jeden w rejonie ul. gen. B. Roi oraz drugi w rejonie w ul. Krasińskiego, a także kładkę pieszo – rowerową w ciągu ul. Polnej – Kwiatowej. Podczas konsultacji mieszkańcy zdecydowanie opowiedzieli się przeciwko przedstawionej przez władze koncepcji wiaduktu przy ul. gen. Roi. Zapowiedziano dalsze konsultacje. Z drugiej strony przedstawiciele władz przekonywali, że trzeba brać, co dają – jeśli PKP daje pieniądze.

Projekty przepraw

Z korespondencji mailowej z rzeczniczką legionowskiego ratusza, Tamarą Boryczką dowiedzieliśmy się, że władze miasta opracowały za blisko 55 tys. zł 4 warianty bezkolizyjnych przepraw przez tory. Wiadukty drogowe w rejonie ul. Gen., Roi, oraz w rejonie ul. Krasińskiego i ul. Kolejowej, kładkę pieszo-rowerową w rejonie ul. Polnej i ul. Kwiatowej oraz tunel drogowy w rejonie istniejącego przejazdu na ul. Polnej i Kwiatowej. – Te projekty były bardzo wstępną koncepcją, która nie została zaakceptowana przez mieszkańców biorących udział w konsultacjach społecznych. Na tę chwilę nie mamy jeszcze odpowiedzi PKP PLK na uwagi naszych mieszkańców – poinformowała nas rzeczniczka ratusza 5 lipca br. Szacunkowe koszty brutto koncepcji wiaduktu drogowego w rejonie ul. Gen. Roi wraz z kładką w rejonie ul. Polnej i Kwiatowej to 14 mln zł, wiadukt drogowy w rejonie ul. Krasińskiego, Kościuszki i kolejowej to 16 mln zł, a tunel drogowy w rejonie przejazdu na ul. Polnej i Kwiatowej to ok. 19 mln zł.

Zataili koncepcję tunelu

Jednak podczas konsultacji społecznych władze miasta przedstawiły koncepcje tylko dwóch wiaduktów oraz kładki pieszo-rowerowej. Natomiast całkowicie pominęły koncepcje budowy tunelu. Przypomnijmy, że część przybyłych na konsultacje społeczne mieszkańców dziwiła się, skąd w ogóle wziął się pomysł na zlokalizowanie wiaduktu przy ul gen. Roi. – Zawsze mówiło się nam o tunelu pomiędzy ul. Polną i Kwiatową, takie były projekty – przypominała jedna z mieszkanek. W odpowiedzi prezydent Smogorzewski mówił, że budowa tunelu przy ul. Polnej/Kwiatowej mogłaby spowodować paraliż miasta przez 2 lata. A z drugiej strony twierdził, że kolej na pewno nie zgodzi się na budowę tunelu, bo to musiałoby się wiązać ze wstrzymaniem ruchu na linii kolejowej nad morze. Prezydent przekonywał również, że samego miasta nie stać na budowę przepraw i jeśli kolej zdecydowała się wyłożyć pieniądze (30 mln zł) na budowę wiaduktów w Legionowie, to należy to brać i nie wybrzydzać. Dziwi zatem fakt dlaczego miasto wydało pieniądze na projekt tunelu, a nie przedstawiło go mieszkańcom.

Plan doskonały

W przytaczanej już korespondencji, rzeczniczka ratusza poinformowała nas również, że „koncepcja tunelu drogowego nie była poddana konsultacjom społecznym”. Tu rodzi się pytanie: dlaczego władze miasta nie poinformowały mieszkańców o gotowym projekcie tunelu i nie poddały go pod konsultacje, a broniły się rękami i nogami przed jego budową? Załóżmy, że Urząd Miasta na czele z prezydentem przewidziały wynik konsultacji społecznych oraz niezadowolenie mieszkańców związane z budową wiaduktu na legionowskim Bukowcu. Tym samym mając w zanadrzu gotowy projekt tunelu, tylko czekają na odpowiedni moment, aby przedstawić go mieszkańcom i tym samym zostać swoistymi wybawicielami miasta. Oczywiście to jedynie teoria, ale mając na uwadze zbliżające się wybory jest ona bardzo prawdopodobna.

PKP PLK może się zgodzić?

Z informacji, które uzyskaliśmy od PKP PLK, wynika, iż kolejarze pozytywnie zaopiniowali koncepcje złożone przez miasto Legionowo. – Są to wiadukt drogowy w ciągu ul. Kolejowej/Kościuszki, wiadukt drogowy w ciągu ul. gen. B. Roi oraz kładka nad torami w ciągu ul. Kwiatowej/Polnej. Teraz miasto musi w ciągu 14 dni potwierdzić, że w pełni akceptuje założenia tego projektu i jest gotowe do realizacji inwestycji – poinformował nas Martyn Janduła z Zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Samorząd może określić rodzaj obiektu

W dalszej części maila dowiadujemy się jednak, że: – „Dokumenty zostały przeanalizowane i wybrano zadania do realizacji przy udziale finansowym PLK. Po podpisaniu porozumienia samorząd opracuje projekt, który ostatecznie określi rodzaj obiektu, który zrealizuje miasto. Bez względu na rodzaj budowanego przez samorządy obiektu, PLK przekaże środki finansowe, które zawarto w przedstawionej na początku koncepcji” – napisał Janduła. Może to oznaczać, że tunel na legionowskim Bukowcu ma jeszcze szansę powstać, mimo że miasto zataiło jego koncepcję przed mieszkańcami. W końcu ostatecznie to samorząd ma określić rodzaj obiektu do zrealizowania. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że właśnie od chęci i woli miasta zależy czy powstanie tunel. A to kolejny argument, który sprawia, że przedstawiona powyżej teoria jest bardzo prawdopodobna.

KT

Komentarze

4 komentarze

 1. Karol odpowiedz

  Mieszkańców mają gdzieś…! wolą te przeprawy załatwic najmniejszym kosztem. A tunel to trudne wyzwanie przerastające ich możliwości intelektualne . Poza tym tunel jest drozszy i mieliby mniej pieniędzy na propagandę 🙂

 2. Edward odpowiedz

  Jaki mają interes żeby nie było tunelu? Czy pan S. kupił juz tereny , na których mają być wiadukty? Sprawdźcie to!!!

 3. Marek odpowiedz

  nie ważne co aby była jakaś przeprawa Polna -Kwiatowa bo to co się dzieje na tym przejezdzie to jakaś masakra…

  1. Gadanie odpowiedz

   Ale po co, skoro za chwilę zostanie przebudowana droga krajowa a dobtego czasu to „cokolwiek” nie ruszy ze sfery planów. Sranowcze NIE! dla obwodnicy przez Bukowiec! Wystarczy już jedna – droga krajowa 61 przez środek miasta. Nigdy w życiu dla przeprawy w ciągu Polna – Kwiatowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *