LEGIONOWO. Młoda grafika polska dla Niepodległej – do obejrzenia w Konopnickiej… – Wystawa pokonkursowa

2018-09-10 3:52:47

Rok 2018 jest rokiem szczególnym, rokiem wielkiego jubileuszu – Rokiem Niepodległej! Już za dwa miesiące Polacy będą hucznie świętować 100. rocznicę Odzyskania Niepodległości, my w Powiatowym Zespole Szkół Ogólnokształcących w Legionowie świętowanie już zaczęliśmy…

11 listopada 2018r. spełniło się największe marzenie Polaków! Przez 123 lata zaborów śniliśmy o wolności i o tę wolność walczyliśmy. Pamiętając o tych, dla których miłość do Ojczyzny ważniejsza była od życia, o pokoleniach Polaków przelewających krew za wolną Polskę, o „ojcach niepodległości”, o naszych przodkach pytamy dzisiaj „Czym dla Ciebie jest rok 1918?”

W poniedziałek (3.09.br.), w samo południe, w budynku Powiatowego Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Legionowie przy ul. Piłsudskiego 26 odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „Młoda grafika polska dla Niepodległej”.

Dyrektor szkoły – Pani Jolanta Magda, po przywitaniu zgromadzonych gości przedstawicieli władz miasta i powiatu, mieszkańców Legionowa, nauczycieli i uczniów, poprosiła młodzież o złożenie kwiatów pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego i tablicą upamiętniającą nauczycieli i pracowników tajnego gimnazjum i liceum w Legionowie. ”Jest to cenna inicjatywa, wpisująca się w obchody 100-lecia Niepodległości. Zapraszam uczniów i mieszkańców powiatu legionowskiego do wzięcia udziału w konkursie historyczno-plastycznym na plakat upamiętniający tę rocznicę.” Współorganizatorem przedsięwzięcia jest Muzeum Historyczne w Legionowie, którego dyrektor dr hab. Jacek Szczepański podkreślił, że jest to kolejna już wspólna inicjatywa szkoły i muzeum.

Wystawa przygotowana przez Biuro Edukacji Narodowej IPN to 13 wyróżnionych plakatów pokonkursowych zestawionych z ułożonymi problemowo planszami historycznymi. Całość tworzy barwną opowieść o Polsce XIX i XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem starań o odzyskanie niepodległości. Autorami zaprezentowanych plakatów są młodzi absolwenci uczelni artystycznych, którzy w nowoczesnej formie graficznej przedstawiają swoje postrzeganie tej ważnej rocznicy. Młodzi artyści językiem sztuki mówią o idei niepodległości, polskości i wolności. Ich prace zostały wykorzystane przez IPN do stworzenia prezentowanej wystawy, aby uczcić obchody 100. rocznicy odzyskania Niepodległości. Prezentowana wystawa pokonkursowa odwiedza wiele miast Polski, a po opuszczeniu Legionowa prezentowana będzie poza granicami kraju.

Wystawę można oglądać do 20 września w godz. 9.00 – 15.00. Serdecznie zapraszamy.

Kinga Cieślak

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *