LEGIONOWO. Zatrważające zanieczyszczenie powietrza

2016-12-02 6:01:34

Legionowo jest na I lub II miejscu na Mazowszu pod względem zanieczyszczenia powietrza chorobotwórczymi pyłami. W Polsce notuje się rocznie 51 tys. przedwczesnych zgonów z powodu tych zanieczyszczeń, a więc właśnie tyle, ilu mieszkańców liczy Legionowo. Takie wnioski płyną ze spotkania z naukowcami, którzy w założeniach władz mieli uspokoić mieszkańców.

W poniedziałek (28.11) w dworcowej poczytalni zorganizowano spotkanie z naukowcami i lekarzami na temat czystości powietrza w Legionowie, pod znamiennym tytułem: „Czym oddychamy w powiecie legionowskim – prawdy i mity”. Do dworcowej poczytalni przybyło ok. 30 osób, z czego zdecydowaną większość stanowili radni, urzędnicy i inne osoby funkcyjne. Zwykłych mieszkańców można było niestety policzyć na palcach jednej ręki.

Powietrze jest zanieczyszczone
Prawdopodobnie przedstawiciele władz, jak wynikało z wcześniejszych komunikatów ratusza, chcieli uspokoić mieszkańców i podparłszy się autorytetem naukowców, oznajmić, że doniesienie o złym stanie powietrza w Legionowie są grubo przesadzone. Niestety dr hab. inż. Artur Badyda z Politechniki Warszawskiej oraz dr med. Piotr Dąbrowiecki z Wojskowego Instytutu Medycznego musieli rozwiać te oczekiwania. Okazało się, że bardzo zły stan czystości powietrza w Legionowie, tak wynikało z prowadzonych badań, nie jest tylko mitem

Kto zatruwa?
Już na wstępie naukowiec z Politechniki Warszawskiej potwierdził prawdziwość medialnych doniesień z ostatnich tygodni. Przede wszystkim o wysokim, a czasami rekordowym, stężeniu w legionowskim powietrzu chorobotwórczych cząsteczek PM 2,5 oraz benzo-a-pirenu. Okazało się stan powietrza w Polsce na tle Europy jest bardzo zły, z tendencją do pogarszania się. Natomiast Legionowo jest na I lub II miejscu na Mazowszu pod względem zanieczyszczenia powietrza chorobotwórczymi pyłami. W dodatku stan powietrza ciągle się pogarsza. Na podstawie prowadzonych badań, potwierdzono również, że źródłem skażenia powietrza w Legionowie jest tzw. niska emisja, czyli spalanie w domowych piecach odpadów, węgla oraz biomasy.

Rozwiali inne mity
Dr hab. inż. Artur Badyda odpowiadając na pytania z sali potwierdził, że tylko jedna stacja pomiarowa zlokalizowana obecnie w Legionowie na ternie Państwowego Instytutu Meteorologii, niewiele daje. Stężenie zanieczyszczeń może bowiem bardzo się zmieniać w różnych lokalizacjach na terenie miasta. Przyznał także, że uruchomienie systemu ostrzegania mieszkańców przed wysokimi stężeniami chorobotwórczych pyłów w powietrzu, o co zabiega radny Leszek Smuniewski, jest dobrym pomysłem, choć trudnym do zrealizowania.

25567_25990

Wpływ zanieczyszczeń na zdrowie
Z prelekcji dr med. Piotra Dąbrowieckiego z Wojskowego Instytutu Medycznego, wynika natomiast, że zanieczyszczenie powietrza, z którym mamy do czynienia w Legionowie mają duży i oczywisty wpływ na stan zdrowia mieszkańców. Potwierdzają to naukowe badania oraz obserwacje legionowskich pacjentów. Wdychając te cząstki, zwiększamy ryzyko zachorowania na raka płuc, choroby układu oddechowego, nadciśnienie tętnicze czy astmę. Zwiększenie stężenia szkodliwych substancji w powietrzu, jak się okazuje, jest również bezpośrednią przyczyną występowania zawałów serca i udarów mózgu.

Niepokojące objawy
Z tego właśnie powodu lekarze z Lekarze z Wojskowego Instytutu Medycznego prowadzą badania i zapraszają na nie mieszkańców z Legionowa i okolic, których niepokoją objawy takie jak kaszel, świsty, duszności, a także kołatanie serca, bóle w klatce piersiowej, zwyżki ciśnienia.

WOJCIECH DOBROWOLSKI

toiowo@toiowo.eu

Komentarze

5 komentarzy

 1. AGNIESZKA odpowiedz

  Dopóki nie oddadzą parkingu po tej stronie miasta to głupotą jest organizowanie jakichkolwiek spotkań w tym budynku. Tam do godziny 21 nie ma gdzie zaparkować, a komunikacja miejska praktycznie już około 19 zamiera. Na dodatek miasto dało kompletną plamę, bo pomieszczenie było nie ogrzewane i zafundowało przybyłym gościom tak fatalne warunki spotkania, że była to mega kompromitacja ratusza.

 2. tadek odpowiedz

  A ratusz dalej swoje “w Pekinie jest gorzej” i tym podobne dyrdymały

 3. Daro odpowiedz

  Prawda niestety smutna jest taka że dopóki nie powstanie KRAJOWY KONKRETNY program ograniczenia niskiej emisji to takie działania samorządów nie zdadzą się na nic
  Owszem samorząd dopłaci do wymiany pieca, może skontrolować czy ludzie nie palą śmieci
  Te programy nie cieszą się powodzeniem bo ludzie bo zmianie sposobu ogrzewania np po wymianie pieca węglowego na gazowy kocioł pozostają z dużo większymi rachunkami za gaz
  W przypadku osób starszych i niezamożnych bariera finansowa jest nie do pokonania
  Za to rząd …straszy jakimiś zabezpieczeniami w wysokości 10 mln zł które ma płacić każda firma obracająca gazem
  Już przeliczono że wiele firm zniknie z rynku a gaz może kosztować 3zł litr

 4. Emilia odpowiedz

  To prawda, działania władz to tylko pic i fotomontaż. Dobrze mówi Marcin Mizgalski nazywając ich jełopami.

 5. Zenon odpowiedz

  Tamara dała ciała. Przeczytałem właśnie na fb, że miasto tak podziałało, tak reklamowało spotkanie w poczytalni z naukowcami na temat zanieczyszczenia powietrza w Legionowie, że nie by ło nikogo z mieszkańców. A potem czytam, że Tamara ma pretensje, że wytykają jej brak profesjonalizmu, a jej szefów nazywają jełopami…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *