LEGIONOWO. Zbudują tylko jeden tunel

2019-03-20 6:06:40

Wbrew protestom mieszkańców, władze zamierzają zbudować tunel na Bukowcu, na przedłużeniu ul. gen. Roi. Jednocześnie z powodu wysokich kosztów budowy, zrezygnowano z realizacji przeprawy przez tory na wysokości ul. Krasińskiego, o którą zabiegali protestujący mieszkańcy Al. Legionów i Al. Róż

Pod koniec sesji Rady Miasta w poniedziałek 18 marca br. prezydent Roman Smogorzewski, dopytywany przez radnego Andrzeja Kalinowskiego, przyznał że zostało podpisane porozumienie z PKP dotyczące budowy przeprawy kolejowej na legionowskim Bukowcu. Kilka miesięcy temu władze zapewniały, że zamierzają zbudować 2 przeprawy dla samochodów: na Bukowcu oraz w rejonie ul. Krasińskiego, a także 1 kładkę dla pieszych i rowerów.

Przeprawy nie będzie

Z krótkich wyjaśnień Smogorzewskiego wynika, że władze zrezygnowały z budowy przeprawy dla samochodów w rejonie ul. Krasińskiego (wiaduktu lub tunelu), która miałaby połączyć ul. Kościuszki z ul. Kolejową. Według prezydenta przeprawa ta, w miejscu gdzie przechodzą dwie linie kolejowe, byłaby bardzo droga i mogłaby kosztować aż ok. 30 mln zł. A na taki wydatek nie stać miasta w tej chwili. Należy pamiętać, że o budowę przeprawy w tym miejscu zabiegają mieszkańcy ulic w rejonie istniejącego tunelu. Ich zdaniem, nowa przeprawa jest bardzo potrzebna, bo przyczyniłaby się do odciążenia nadmiernie obciążonej ruchem samochodów trasy przez tunel. O wyjaśnienia w tej sprawie zwróciliśmy się do legionowskiego ratusza, jednak do chwili zamknięcia bieżącego numeru gazety, nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi.

Inwestycje tylko na Bukowcu

Prezydent przyznał, że przedmiotem podpisanego porozumienia z PKP było dofinansowanie przez kolej budowy płytkiego tunelu na przedłużeniu ul. gen. Roi. Miałby być on dostępny tylko dla samochodów osobowych oraz niewielkich busów. Inwestycja ta miałaby być zrealizowana zaledwie w ciągu najbliższych 2 lat. Natomiast w ciągu ulic Polnej i Kwiatowej, tzn. tam gdzie od lat planowano tunel lub wiadukt miałaby powstać kładka pieszo-rowerowa. Według osób wtajemniczonych, kładka ta jest potrzebna aby połączyć ścieżki rowerowe po obu stronach torów. Z informacji uzyskanych od naszych informatorów, wynika że w przypadku braku ciągłości istniejących ścieżek rowerowych miasto mogłoby zostać zmuszone do zwrotu dofinansowania jakie otrzymało na budowę tych ścieżek.

Na Roi – wbrew mieszkańcom

W połowie czerwca 2018 r. w Poczytalni odbyło się spotkanie, na którym zaprezentowano mieszkańcom koncepcje budowy nowych przepraw. Okazało się bowiem, że PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przystąpiły do realizacji projektu pod nazwą „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami”. A w jego ramach, kolej może dofinansować samorządy, które zamierzają zbudować bezkolizyjne przeprawy. Z programu tego Legionowo miałoby otrzymać blisko 12 mln zł. Podczas tego spotkania, okazało się, że mieszkańcy w zdecydowanej większości są przeciwni budowie przeprawy (wiaduktu) przy ul. gen. Roi. Wielu z nich przypominało, że przeprawę taką od lat planowano w ciągu ulic Polnej i Kwiatowej. Prezydent Smogorzewski stwierdził wtedy, że stanowisko mieszkańców jest jasne i że zorganizowane zostanie kolejne spotkanie, podczas którego ratusz przedstawi nowe projekty. Dlatego obecne doniesienia, o tym że prezydent podpisał umowę z koleją bez konsultacji z mieszkańcami wywołały duże niezadowolenie.

Sytuacja się nie poprawi

Przed miesiącem (TiO nr 6/2019) pisaliśmy o tym, że budżecie miasta na 2019 r., władze przeznaczyły tylko 400 tys. zł na budowę przepraw. W związku z tym, nie należy oczekiwać, że sytuacja szybko się poprawi. Obecne doniesienia o rezygnacji z budowy przeprawy w rejonie ul. Krasińskiego tylko to potwierdzają. Za 2 lata sytuacja komunikacyjna może poprawić się, ale tylko dla mieszkańców Bukowca. Mieszkańcy innych części miasta nadal będą borykać się z problemami.

Wojciech Dobrowolski

 

Komentarze

8 komentarzy

 1. Julia odpowiedz

  Żenada. Prezydent myśli tylko i wyłącznie o swoich korzyściach finansowych i wcale nie interesuje go dobro mieszkańców Legionowa. Skoro podczas spotkania w czerwcu zeszłego roku ludziom nie spodobał się projekt jaki został przedstawiony to powinien on być zmieniony i powinni szukać innej alternatywy. Od tej długoletniej władzy się niektórzy zaczynają wywyższać 😉 Proszę zwrócić uwagę chociazby na to jak beznadziejnie zostały zrobione ścieżki rowerowe w tym roku na ulicy Kwiatowej. Wszystko jak najtaniej. Zamiast zrobić ładne i i estetycznie chodniki z kostki to jest asfalt. To wygląda okropnie a potem nie ma to jak szczycić się, że Legionowo robi dużo ścieżek rowerowych. No i co z tego? W jakim one są stanie? A teraz proszę sobie porównać wykonanie tych ścieżek ze ścieżkami na ulicy Strużanskiej, które są na terenie gminy Jabłonna. Nie dość, że wykonane estetycznie to w dodatku mimo ruchliwej drogi rowerzysta czuje się bezpiecznie bo są oświetlone co kilka metrów.

 2. Daro odpowiedz

  Legionowo nie przestaje mnie zadziwiać, zawsze liczy się interes kogoś ważnego nad interesem tysięcy mieszkańców
  Oddanie jedynego tunelu w mieście spowodowało to że uliczki które przez całe dziesiątki lat były lokalnymi ulicami nagłe stały się głównymi ulicami tranzytowymi, cały potężny ruch samochodowy skierowano na peryferia miasta
  Takich przepraw w takim mieście jak Legionowo jest po prostu za mało, nowa przeprawa nie rozwiąże żadnego problemu
  Ruch w Legionowie wzrasta w zastraszającym tempie bo bezmyślnie wydawane są kolejne pozwolenia na budowę.
  Wystarczy popatrzeć co dzieje się w okolicach cmentarza, wzdłuż ulicy Olszankowej a więc okolic tunelu. Tam karczowane są resztki lasu tylko po to aby powstało kolejne osiedle szeregowców na mikroskopijnych działkach gdzie do tej pory stały domy jednorodzinne, nowi mieszkańcy to nowe samochody i …większe korki

 3. Miron odpowiedz

  Tak wyglądały konsultacje w czerwcu 2018 roku.
  “W związku z głosami sprzeciwu co do przedstawionych propozycji, Prezydent Miasta Legionowo – Roman Smogorzewski, zwrócił się z pytaniem do zgromadzonych o rozwiązanie, które według nich byłoby najlepsze. Podkreślił, że przedstawione projekty są tylko wstępnymi propozycjami.”
  “Kolejne osoby zabierające udział w dyskusji zwracały się z propozycją utworzenia tunelu w miejscu, w którym obecnie znajduje się przejazd Polna/Kwiatowa.”
  Miały być dalsze i będą ale już chyba będą po wybudowaniu przepraw. Tylko komu już to będzie potrzebne i co będzie uzgadniane z mieszkańcami.
  Może ktoś wie czemu tunelu nie będzie w miejscu dotychczasowego przejazdu Polna/Kwiatowa. Na pewno nie jest to sprawka PKP. Im nic do tego, dla nich to wszystko jedno gdzie będą przeprawy. I nie jest tu brany pod uwagę przez w władze interes większości mieszkańców. Czyli czyj???
  http://www.bip.legionowo.pl/Article/get/id,82097.html

  1. Victor odpowiedz

   Czy interes: tego faceta z miasta , co mieszka przy trasie Polna-Kwiatowa i tego faceta z miasta , co dojeżdża do pracy w Lwie z Józefowa i którego rodzice mieszkają przy trasie Krasińskiego-Wyszyńskiego. I wszystko jasne

 4. RYSIO odpowiedz

  Jestem bardzo zadowolony, będzie tunel blisko mnie, więc będę zdążał do pracy. Mieszkam w ciągu Kwiatowa -Polna, a więc nie będe miał hałasu i innych uciążliwości. Bardzo dziekuje Panie Romanie. RYSIO

 5. Andrzej odpowiedz

  Skandal. Ci dwaj ze zdjęcia maja mieszkańców najwyraźniej w d… . Miasto z ponad 200 milionowym budzetem wyda na budowe tunelu tylko z 5-7 mln złotych, bo większość kosztów 12 mln złotych daje PKP. To przykład w jakim poważaniu mają nas mieszkańców i nasze problemy ci dwaj d…le. Najwyraźniej cała kasa z naszych podatków nie idzie na ważne sprawey jak budowa przepraw, ale idzie na promocje rozmaitych petaków żeby utrzymali sie przy żłobie!!!

 6. Victor odpowiedz

  Debilna decyzja dla ludzi, genialna dla LMS mieszkającego przy Kwiatowej i przy Krasińskiego. Teraz żeby przejechać tory trzeba jechać albo do jednego tunelu prawie pod Przystankiem albo jechać parę kilometrów do drugiego na Bukowcu. Dalej brak przeprawy mniej więcej w centrum miasta i znowu interes prywatny silniejszy od publicznego.

 7. Rafal odpowiedz

  Należy tez pamiętać o jednej ważnej kwestii mieszkając w dużym mieście. Jak za oknem widzisz kawałek niezabudowanego placu to wiedz ze w ciągu tych 30 lat jak będziesz tu mieszkał raczej na pewno coś na nim powstanie. I nie zawsze będzie to zabudowa zgodna z Twoimi oczekiwaniami.
  W tym wypadki taki tunel rozwiąże tylko doraźnie korki na Polnej/kwiatowej. W ramach całego miasta przepraw będzie tyle ile było. A wszyscy wiedza ze jest ich zbyt mało. A przez to ze jest ich mało to każda ulica która jest podłączona do takiej przeprawy staje się automatycznie jedna z głównych ulic w miescie. Bo nie ma alternatywnej drogi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *