LEGIONOWO. Znęcał się nad żołnierzami podziemia – wyrok Sądu w Legionowie

2018-07-01 7:57:13

 

Dwa lata więzienia dla byłego funkcjonariusza Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Kolbuszowej. W środę 13 czerwca br. w Sądzie Rejonowy w Legionowie Józef O. został skazany. Wyrok jest nieprawomocny

Mężczyzna usłyszał zarzut bezprawnego aresztowania w 1952 r. oraz znęcanie się nad czworgiem aresztowanych żołnierzy Polskiego Podziemia Niepodległościowego. To kolejny wyrok na funkcjonariuszu. Za podobne przestępstwa został on już skazany w innym procesie na 3 lata pozbawienia wolności.

Z materiałów zebranych przez Instytut Pamięci Narodowej wynika, że skazany zachowywał się w wyjątkowo bestialski sposób. Przesłuchania zatrzymanych odbywały się w nocy. Aresztowani byli bici i torturowani przy użyciu drucianej i gumowej pałki, kawałka gumy, pięści oraz pistoletem. Wobec zatrzymanych stosowano tortury: wiązanie i rażenie prądem. Oprawca szczuł również zatrzymanych psami. Osadzeni nie dostawali jedzenia ani wody. Gdy przesłuchania nie przynosiły zamierzonych efektów, zamykał zatrzymanych w nieoświetlonej, nieogrzewanej celi bez jakiegokolwiek wyposażenia.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *