LEGIONOWO. Zuchwała kradzież katalizatorów na zamkniętym parkingu przy Krasińskiego

2021-12-25 4:16:09

W nocy z 20 na 21 grudnia br. na ogrodzonym parkingu zlokalizowanym za budynkiem Ligi Obrony Kraju przy ul. Krasińskiego doszło do zuchwałej kradzieży nawet kilkunastu katalizatorów

Jak podaje serwis Legio24.pl, który dotarł do nagrań z monitoringu do zdarzenia doszło w nocy z poniedziałku (20 grudnia) na wtorek (21 grudnia) około północy. Zuchwały złodziej przez kilka godzin uszkodził nieoficjalnie co najmniej 9 samochodów. Jednak poszkodowanych może byc więcej. Sprawa została zgłoszona na policję, która potwierdziła takie zdarzenie. Zabezpieczono materiał z monitoringu, na którym widać grasującego po parkingu złodzieja. Niestety mężczyzna ma na twarzy maskę, która utrudnia identyfikację.

Czym są katalizatory?

Katalizator to element układu wydechowego umieszczony w środkowej lub przedniej części podwozia. Wygląda jak zwykły tłumik, jednak w jego wnętrzu znajduje się ceramiczny porowaty wkład, którego powierzchnia robocza pokryta jest metalami szlachetnymi m.in: rodem, palladem lub platyną. Zdaniem ekspertów dot. motoryzacji jeden taki wkład może być wart od kilkuset do kilku tys. złotych.

Łatwość kradzieży i upłynnienia

Kolejnymi argumentami stojącym za powszechnością kradzieży katalizatorów jest łatwość kradzieży samego katalizatora oraz późniejszego jego upłynnienia. Ponieważ na rynku działają legalne firmy skupujące złom akumulatorowy. A także fakt tego, że nie da się zabezpieczyć katalizatora bardziej niż został on zabezpieczony fabrycznie. W przypadku kradzieży, straty właściciela pojazdu niejednokrotnie przekraczają zysk złodzieja.

Poprzednia plaga kradzieży

Jak udało nam się ustalić w trakcie ostatniej plagi kradzieży katalizatorów mającej miejsce w połowie roku policja otrzymała 40 zgłoszeń dotyczących kradzieży katalizatorów. W związku z tym zatrzymano 3 osoby.

red.

Komentarze

1 komentarz

  1. Victor (bez kropki) odpowiedz

    Kiedyś w LOK był porządek. Działało biuro, była szkoła nauki jazdy, która uczyła tyle lat , parking byl pilnowany ….ale to historia. Zostało to puszczone na żywioł i nikt o nic nie dba, Właściciel czyli LOK ma to w nosie. Lepiej nie będzie, chyba że to ktoś kupi w całości i zrobi tam porządek,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *