LEGIONOWSKI. 10 nowych przypadków kwarantanny domowej i 1 ozdrowieniec z Legionowa – kolejna doba z koronawirusem

2020-05-02 4:13:54

Według komunikatu Sanepidu z 2 maja br., 52 mieszkańców powiatu legionowskiego jest zakażonych koronawirusem, a 3 osoby są hospitalizowane z powodu podejrzenia zakażenia. Do tej pory z powodu COVID-19 zmarło 7 osób. Ostatniej doby zmarła 93-letnia kobieta. Ponadto 152 mieszkańców jest objętych nadzorem epidemiologicznym, a 233 osób poddanych jest kwarantannie domowej. Odnotowano również 33 przypadki ozdrowieńców

W ciągu ostatniej doby w powiecie: nie przybył żaden przypadek zakażenia koronawirusem. Ponadto przybył 1 przypadek objęcia nadzorem epidemiologicznym oraz 10 nowych przypadków objęcia kwarantanną domową. Liczba ozdrowieńców wzrosła o 1 przypadek.

Sytuacja w powiecie legionowskim

Aktualnie (2 maja) 152 mieszkańców jest objętych nadzorem epidemiologicznym, a 233 poddanych jest kwarantannie domowej. 52 osób jest zakażonych, a w szpitalu z powodu podejrzenia zakażenia znajduje się mieszkańców powiatu. 7 osób nie żyje oraz odnotowano 33 przypadki ozdrowieńców. Wczoraj (1 maja) nadzorem epidemiologicznym objętych było 170 mieszkańców, a kwarantannie domowej poddanych było 252 osób.

Kwarantanna domowa to celowa izolacja osób zdrowych, które miały bliski kontakt z osobami zarażonymi lub podejrzanymi o zarażenie, a także powracających do Polski z zagranicy. Osoby te mają obowiązek pozostać w swoich domach lub miejscach do tego wyznaczonych. Nie mogą spotykać się z innymi osobami, wychodzić z psem czy do sklepu. Niezbędne rzeczy dostarczają im odpowiednie służby lub wolontariusze.

Nadzór epidemiologiczny odbywa się w porozumieniu ze służbami sanitarnymi po wywiadzie epidemiologicznym. Objęte są nim osoby, które nie miały bezpośredniego kontaktu z osobą zarażoną, ale np. pracowały w tym samym budynku. Prewencyjnie zaleca się monitorowanie stanu zdrowia takiej osoby poprzez pomiary temperatury 2 razy dziennie, a także ograniczenie spotkań, w miarę możliwości pozostanie w domu i przejście na pracę zdalną. Nadzór epidemiologiczny trwa, podobnie jak kwarantanna, 14 dni.

Ozdrowieniec, w medycynie, osoba u której ustąpiły objawy choroby zakaźnej. Zgodnie z Ustawą z dnia 5 grudnia 2008 o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi określenie „ozdrowieniec” zarezerwowane jest dla osób chorych na choroby zakaźne. W języku potocznym, jak również według Słownika Języka Polskiego, mianem ozdrowieńca określa się każdą niedawno chorującą osobę czy rekonwalescentów.

Zaleca się również stosowanie zasad higieny zgodnie z instrukcją opublikowaną na dedykowanej stronie na platformie gov.pl – http://www.gov.pl/koronawirus

Podział zakażeń w powiecie

Podział osób zakażonych z podziałem na gminę (stan z 30 kwietnia)

 • Legionowo: 25 zakażeń, 3 zgony, 17 ozdrowień;
 • Serock: 0 zakażeń;
 • Wieliszew: 6 zakażeń, 3 ozdrowieńców;
 • Nieporęt: 7 zakażeń, 1 zgon, 5 ozdrowień;
 • Jabłonna: 14 zakażeń, 3 zgony, 8 ozdrowieńców.

Aktualizacja MZ 2 maja

 • 366 013 zbadanych próbek
 • 333 362 przebadanych osób
 • 92 458 osób objętych kwarantanną
 • 18 433 osób przebywa pod nadzorem epidemiologicznym
 • 2 789 osób hospitalizowanych
 • ponad 11,3 tys. testów wykonanych w ciągu doby
 • Liczba osób, które wyzdrowiały: 3 491

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *