LEGIONOWSKI. 24 zakażenia w Legionowie, 12 w Jabłonnie i w sumie 50 w powiecie!

2020-04-23 3:30:36

Według komunikatu Sanepidu z 23 kwietnia br., 50 mieszkańców powiatu legionowskiego jest zakażonych koronawirusem, a 9 osób jest hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia. Do tej pory z powodu COVID-19 zmarły 3 osoby. Ponadto 261 mieszkańców jest objętych nadzorem epidemiologicznym, a 458 osób poddanych jest kwarantannie domowej. Odnotowano również 22 przypadki ozdrowieńców

W ciągu ostatniej doby w powiecie przybyło 7 przypadków objęcia nadzorem epidemiologicznym oraz 43 nowych przypadków objęcia kwarantanną domową. Wykryto jeden nowy przypadek zakażenia koronawirusem. 2 kolejne osoby uznano za ozdrowieńców.

Sytuacja w powiecie legionowskim

Aktualnie (23 kwietnia) 261 mieszkańców jest objętych nadzorem epidemiologicznym, a 458 poddanych jest kwarantannie domowej. 49 osób jest zakażonych, a w szpitalu z powodu podejrzenia zakażenia znajduje się osób. osoby nie żyją oraz odnotowano 22 przypadki ozdrowieńców. Wczoraj (22 kwietnia) nadzorem epidemiologicznym objętych było 273 mieszkańców, a kwarantannie domowej poddanych było 477 osób.

Kwarantanna domowa to celowa izolacja osób zdrowych, które miały bliski kontakt z osobami zarażonymi lub podejrzanymi o zarażenie, a także powracających do Polski z zagranicy. Osoby te mają obowiązek pozostać w swoich domach lub miejscach do tego wyznaczonych. Nie mogą spotykać się z innymi osobami, wychodzić z psem czy do sklepu. Niezbędne rzeczy dostarczają im odpowiednie służby lub wolontariusze.

Nadzór epidemiologiczny odbywa się w porozumieniu ze służbami sanitarnymi po wywiadzie epidemiologicznym. Objęte są nim osoby, które nie miały bezpośredniego kontaktu z osobą zarażoną, ale np. pracowały w tym samym budynku. Prewencyjnie zaleca się monitorowanie stanu zdrowia takiej osoby poprzez pomiary temperatury 2 razy dziennie, a także ograniczenie spotkań, w miarę możliwości pozostanie w domu i przejście na pracę zdalną. Nadzór epidemiologiczny trwa, podobnie jak kwarantanna, 14 dni.

Ozdrowieniec, w medycynie, osoba u której ustąpiły objawy choroby zakaźnej. Zgodnie z Ustawą z dnia 5 grudnia 2008 o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi określenie „ozdrowieniec” zarezerwowane jest dla osób chorych na choroby zakaźne. W języku potocznym, jak również według Słownika Języka Polskiego, mianem ozdrowieńca określa się każdą niedawno chorującą osobę czy rekonwalescentów.

Zaleca się również stosowanie zasad higieny zgodnie z instrukcją opublikowaną na dedykowanej stronie na platformie gov.pl – http://www.gov.pl/koronawirus

Podział zakażeń w powiecie

Podział osób zakażonych ze względu na gminę (stan z 22 kwietnia, bez dzisiejszych przypadków):

 • Legionowo: 24 zakażenia, 2 zgony, 10 ozdrowień;
 • Serock: 0 zakażeń;
 • Wieliszew: 6 zakażeń, 2 ozdrowieńców;
 • Nieporęt: 7 zakażeń, 4 ozdrowień;
 • Jabłonna: 12 zakażeń, 1 zgon, 4 ozdrowieńców.

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce

Aktualizacja MZ 23 kwietnia

 • 250 719 zbadanych próbek;
 • 240 373 próbek negatywnych;
 • 10 364 próbek pozytywnych;
 • 3 099 osób hospitalizowanych
 • 103 129 osób objętych kwarantanną
 • 21 781 osób przebywa pod nadzorem epidemiologicznym
 • ponad 11,9 tys. testów wykonanych w ciągu doby
 • Liczba osób, które wyzdrowiały: 1 740

Łącznie w Polsce jest obecnie 10 346 potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Z powodu koronawirusa w Polsce zmarło 435 osób.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *