LEGIONOWSKI. 39 przypadków koronawirusa w powiecie

2020-04-15 2:57:24

Według komunikatu Sanepidu z 15 kwietnia br., 39 mieszkańców powiatu legionowskiego jest zakażonych koronawirusem, a 8 osób jest hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia. Do tej pory z powodu COVID-19 zmarły 3 osoby. Ponadto 374 mieszkańców jest objętych nadzorem epidemiologicznym, a 454 osoby poddane  kwarantannie domowej. Są również pierwsi ozdrowieńcy – 2 osoby

W ciągu ostatniej doby w powiecie przybył 1 przypadek objęcia nadzorem epidemiologicznym oraz przybyło 37 nowych przypadków objęcia kwarantanną domową. Wykryto również 4 nowe przypadki zakażenia koronawirusem.

Sytuacja w powiecie legionowskim

Aktualnie (15 kwietnia) 374 mieszkańców jest objętych nadzorem epidemiologicznym, a 454 osoby poddane są kwarantannie domowej. 39 osób jest zakażonych, a w szpitalu z powodu podejrzenia zakażenia znajduje się 8 osób. 3 osoby nie żyją oraz odnotowano 2 przypadki ozdrowieńców. Wczoraj (13 kwietnia) nadzorem epidemiologicznym było objętych 390 osób, a kwarantannie domowej poddano 494 osób.

Kwarantanna domowa to celowa izolacja osób zdrowych, które miały bliski kontakt z osobami zarażonymi lub podejrzanymi o zarażenie, a także powracających do Polski z zagranicy. Osoby te mają obowiązek pozostać w swoich domach lub miejscach do tego wyznaczonych. Nie mogą spotykać się z innymi osobami, wychodzić z psem czy do sklepu. Niezbędne rzeczy dostarczają im odpowiednie służby lub wolontariusze.

Nadzór epidemiologiczny odbywa się w porozumieniu ze służbami sanitarnymi po wywiadzie epidemiologicznym. Objęte są nim osoby, które nie miały bezpośredniego kontaktu z osobą zarażoną, ale np. pracowały w tym samym budynku. Prewencyjnie zaleca się monitorowanie stanu zdrowia takiej osoby poprzez pomiary temperatury 2 razy dziennie, a także ograniczenie spotkań, w miarę możliwości pozostanie w domu i przejście na pracę zdalną. Nadzór epidemiologiczny trwa, podobnie jak kwarantanna, 14 dni.

Ozdrowieniec, w medycynie, osoba u której ustąpiły objawy choroby zakaźnej. Zgodnie z Ustawą z dnia 5 grudnia 2008 o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi określenie „ozdrowieniec” zarezerwowane jest dla osób chorych na choroby zakaźne. W języku potocznym, jak również według Słownika Języka Polskiego, mianem ozdrowieńca określa się każdą niedawno chorującą osobę czy rekonwalescentów.

Zaleca się również stosowanie zasad higieny zgodnie z instrukcją opublikowaną na dedykowanej stronie na platformie gov.pl – http://www.gov.pl/koronawirus

Aktualna sytuacja w Polsce

Aktualizacja MZ 15 kwietnia 09:00

  • 148 321 zbadanych próbek;
  • 141 272 próbek negatywnych;
  • 7 049 próbek pozytywnych;
  • 2 499 osób hospitalizowanych
  • 145 875 osób objętych kwarantanną
  • 28 084 osób przebywa pod nadzorem epidemiologicznym
  • ponad 4,6 tys. testów wykonanych w ciągu doby
  • Liczba osób, które wyzdrowiały: 668

Łącznie w Polsce jest obecnie 7408 potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Z powodu koronawirusa w Polsce zmarło 268 osób.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *