LEGIONOWSKI. 49 zakażeń i 20 ozdrowień – sytuacja epidemiologiczna w powiecie

2020-04-22 3:06:56

Według komunikatu Sanepidu z 22 kwietnia br., 49 mieszkańców powiatu legionowskiego jest zakażonych koronawirusem, a 10 osób jest hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia. Do tej pory z powodu COVID-19 zmarły 3 osoby. Ponadto 273 mieszkańców jest objętych nadzorem epidemiologicznym, a 477 osób poddanych jest kwarantannie domowej. Odnotowano również 20 przypadków ozdrowieńców

W ciągu ostatniej doby w powiecie przybyło 5 przypadków objęcia nadzorem epidemiologicznym oraz 39 nowych przypadków objęcia kwarantanną domową. Wykryto jeden nowy przypadek zakażenia koronawirusem. 7 kolejnych osób uznano za ozdrowieńców.

Sytuacja w powiecie legionowskim

Aktualnie (22 kwietnia) 273 mieszkańców jest objętych nadzorem epidemiologicznym, a 477 poddanych jest kwarantannie domowej. 49 osób jest zakażonych, a w szpitalu z powodu podejrzenia zakażenia znajduje się 10 osób. osoby nie żyją oraz odnotowano 20 przypadków ozdrowieńców. Wczoraj (21 kwietnia) nadzorem epidemiologicznym objętych było 290 mieszkańców, a kwarantannie domowej poddanych było 484 osób.

Kwarantanna domowa to celowa izolacja osób zdrowych, które miały bliski kontakt z osobami zarażonymi lub podejrzanymi o zarażenie, a także powracających do Polski z zagranicy. Osoby te mają obowiązek pozostać w swoich domach lub miejscach do tego wyznaczonych. Nie mogą spotykać się z innymi osobami, wychodzić z psem czy do sklepu. Niezbędne rzeczy dostarczają im odpowiednie służby lub wolontariusze.

Nadzór epidemiologiczny odbywa się w porozumieniu ze służbami sanitarnymi po wywiadzie epidemiologicznym. Objęte są nim osoby, które nie miały bezpośredniego kontaktu z osobą zarażoną, ale np. pracowały w tym samym budynku. Prewencyjnie zaleca się monitorowanie stanu zdrowia takiej osoby poprzez pomiary temperatury 2 razy dziennie, a także ograniczenie spotkań, w miarę możliwości pozostanie w domu i przejście na pracę zdalną. Nadzór epidemiologiczny trwa, podobnie jak kwarantanna, 14 dni.

Ozdrowieniec, w medycynie, osoba u której ustąpiły objawy choroby zakaźnej. Zgodnie z Ustawą z dnia 5 grudnia 2008 o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi określenie „ozdrowieniec” zarezerwowane jest dla osób chorych na choroby zakaźne. W języku potocznym, jak również według Słownika Języka Polskiego, mianem ozdrowieńca określa się każdą niedawno chorującą osobę czy rekonwalescentów.

Zaleca się również stosowanie zasad higieny zgodnie z instrukcją opublikowaną na dedykowanej stronie na platformie gov.pl – http://www.gov.pl/koronawirus

Podział zakażeń w powiecie

Podział osób zakażonych ze względu na gminę (stan z 21 kwietnia, bez dzisiejszych przypadków):

 • Legionowo: 24 zakażenia, 2 zgony, 6 ozdrowień;
 • Serock: 0 zakażeń;
 • Wieliszew: 6 zakażeń (wczoraj 5);
 • Nieporęt: 7 zakażeń, 4 ozdrowień;
 • Jabłonna: 11 zakażeń, 1 zgon, 2 ozdrowieńców.

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce

Aktualizacja MZ (stan na 21 kwietnia):

 • 238 799 zbadanych próbek;
 • 228 765 próbek negatywnych;
 • 10 034 próbek pozytywnych;
 • 3 505 osób hospitalizowanych
 • 98 020 osób objętych kwarantanną
 • 22 731 osób przebywa pod nadzorem epidemiologicznym
 • ponad 14,4 tys. testów wykonanych w ciągu doby
 • Liczba osób, które wyzdrowiały: 1 513

Łącznie w Polsce jest obecnie 10 034 potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Z powodu koronawirusa w Polsce zmarło 404 osób.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *