LEGIONOWSKI. 5 nowych zakażeń w Legionowie i Serocku

2020-06-02 2:53:32

Według komunikatu Sanepidu z 2 czerwca br., w sumie 63 mieszkańców powiatu legionowskiego zostało zakażonych koronawirusem. Aktualnie 3 osoby są hospitalizowane z powodu podejrzenia zakażenia. Do tej pory z powodu COVID-19 w powiecie zmarło 8 osób. Ponadto 61 mieszkańców jest objętych nadzorem epidemiologicznym, a 244 osoby  poddane kwarantannie domowej. 9 osób znajduje się w izolacji domowej. Odnotowano również 43 przypadki ozdrowieńców

W ciągu ostatniej doby w powiecie odnotowano 5 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, 28 przypadków objęcia kwarantanną domową oraz 14 nowych przypadków objęcia nadzorem epidemiologicznym.

Sytuacja w powiecie legionowskim

Aktualnie (2 czerwca) 61 mieszkańców jest objętych nadzorem epidemiologicznym, a 244 poddanych jest kwarantannie domowej. W sumie odnotowano 63 przypadków zakażenia, a w szpitalu z powodu podejrzenia zakażenia znajduje się 3 mieszkańców powiatu. 8 osób nie żyje oraz odnotowano 43przypadki ozdrowieńców. Wczoraj (1 czerwca) nadzorem epidemiologicznym objętych było 47 mieszkańców, a kwarantannie domowej poddanych było 218 mieszkańców.

Kwarantanna domowa to celowa izolacja osób zdrowych, które miały bliski kontakt z osobami zarażonymi lub podejrzanymi o zarażenie, a także powracających do Polski z zagranicy. Osoby te mają obowiązek pozostać w swoich domach lub miejscach do tego wyznaczonych. Nie mogą spotykać się z innymi osobami, wychodzić z psem czy do sklepu. Niezbędne rzeczy dostarczają im odpowiednie służby lub wolontariusze.

Nadzór epidemiologiczny odbywa się w porozumieniu ze służbami sanitarnymi po wywiadzie epidemiologicznym. Objęte są nim osoby, które nie miały bezpośredniego kontaktu z osobą zarażoną, ale np. pracowały w tym samym budynku. Prewencyjnie zaleca się monitorowanie stanu zdrowia takiej osoby poprzez pomiary temperatury 2 razy dziennie, a także ograniczenie spotkań, w miarę możliwości pozostanie w domu i przejście na pracę zdalną. Nadzór epidemiologiczny trwa, podobnie jak kwarantanna, 14 dni.

Ozdrowieniec, w medycynie, osoba u której ustąpiły objawy choroby zakaźnej. Zgodnie z Ustawą z dnia 5 grudnia 2008 o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi określenie „ozdrowieniec” zarezerwowane jest dla osób chorych na choroby zakaźne. W języku potocznym, jak również według Słownika Języka Polskiego, mianem ozdrowieńca określa się każdą niedawno chorującą osobę czy rekonwalescentów.

Zaleca się również stosowanie zasad higieny zgodnie z instrukcją opublikowaną na dedykowanej stronie na platformie gov.pl – http://www.gov.pl/koronawirus

Podział zakażeń w powiecie

Podział osób zakażonych z podziałem na gminę (stan z 2 czerwca)

 • Legionowo: 31 zakażeń, 4 zgony, 20 ozdrowień;
 • Serock: 3 zakażenia;
 • Wieliszew: 6 zakażeń, 5 ozdrowieńców;
 • Nieporęt: 7 zakażeń, 1 zgon, 6 ozdrowień;
 • Jabłonna: 16 zakażeń, 3 zgony, 12 ozdrowieńców.

Sytuacja w Polsce

Liczba zakażonych koronawirusem: 24 271

Zakażenia dzisiaj: 107

Zgony: 1 081

 • 2 219 osób hospitalizowanych
 • 78 470 osób objętych kwarantanną
 • 18 692 osób przebywa pod nadzorem epidemiologicznym
 • liczba osób, które wyzdrowiały: 11 726
 • 945 955 zbadanych próbek
 • 862 883 przebadanych osób
 • ponad 14,4 tys. testów wykonanych w ciągu doby

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *