LEGIONOWSKI. 56-letni mężczyzna z Jabłonny, 5 śmiertelną ofiarą koronawirusa w powiecie legionowskim

2020-04-27 1:38:42

Według komunikatu Sanepidu z 27 kwietnia br., 51 mieszkańców powiatu legionowskiego jest zakażonych koronawirusem, a 6 osób jest hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia. Do tej pory z powodu COVID-19 zmarło 5 osób. Zmarły to 56-letni mężczyzna. Ponadto 200 mieszkańców jest objętych nadzorem epidemiologicznym, a 388 osób poddanych jest kwarantannie domowej. Odnotowano również 27 przypadków ozdrowieńców

W ciągu ostatniej doby w powiecie: 1 osoba zmarła z powodu zakażenia koronawirusem, przybył 1 przypadek zakażenia koronawirusem, 2 przypadki objęcia nadzorem epidemiologicznym oraz 12 nowych przypadków objęcia kwarantanną domową.

Sytuacja w powiecie legionowskim

Aktualnie (27 kwietnia) 200 mieszkańców jest objętych nadzorem epidemiologicznym, a 388 poddanych jest kwarantannie domowej. 51 osób jest zakażonych, a w szpitalu z powodu podejrzenia zakażenia znajduje się 6 osób. 5 osób nie żyje oraz odnotowano 27 przypadków ozdrowieńców. W sobotę (25 kwietnia) nadzorem epidemiologicznym objętych było 227 mieszkańców, a kwarantannie domowej poddanych było 412 osób.

Kwarantanna domowa to celowa izolacja osób zdrowych, które miały bliski kontakt z osobami zarażonymi lub podejrzanymi o zarażenie, a także powracających do Polski z zagranicy. Osoby te mają obowiązek pozostać w swoich domach lub miejscach do tego wyznaczonych. Nie mogą spotykać się z innymi osobami, wychodzić z psem czy do sklepu. Niezbędne rzeczy dostarczają im odpowiednie służby lub wolontariusze.

Nadzór epidemiologiczny odbywa się w porozumieniu ze służbami sanitarnymi po wywiadzie epidemiologicznym. Objęte są nim osoby, które nie miały bezpośredniego kontaktu z osobą zarażoną, ale np. pracowały w tym samym budynku. Prewencyjnie zaleca się monitorowanie stanu zdrowia takiej osoby poprzez pomiary temperatury 2 razy dziennie, a także ograniczenie spotkań, w miarę możliwości pozostanie w domu i przejście na pracę zdalną. Nadzór epidemiologiczny trwa, podobnie jak kwarantanna, 14 dni.

Ozdrowieniec, w medycynie, osoba u której ustąpiły objawy choroby zakaźnej. Zgodnie z Ustawą z dnia 5 grudnia 2008 o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi określenie „ozdrowieniec” zarezerwowane jest dla osób chorych na choroby zakaźne. W języku potocznym, jak również według Słownika Języka Polskiego, mianem ozdrowieńca określa się każdą niedawno chorującą osobę czy rekonwalescentów.

Zaleca się również stosowanie zasad higieny zgodnie z instrukcją opublikowaną na dedykowanej stronie na platformie gov.pl – http://www.gov.pl/koronawirus

Podział zakażeń w powiecie

Podział osób zakażonych z podziałem na gminę (stan z 27 kwietnia)

 • Legionowo: 24 zakażenia, 2 zgony, 11 ozdrowień;
 • Serock: 0 zakażeń;
 • Wieliszew: 6 zakażeń, 3 ozdrowieńców;
 • Nieporęt: 7 zakażeń, 1 zgon, 5 ozdrowień;
 • Jabłonna: 14 zakażeń, 2 zgon, 8 ozdrowieńców.

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce

Aktualizacja MZ 27 kwietnia

 • 290 633 zbadanych próbek;
 • 279 238 próbek negatywnych;
 • 11 395 próbek pozytywnych;
 • 2 759 osób hospitalizowanych
 • 78 878 osób objętych kwarantanną
 • 18 693 osób przebywa pod nadzorem epidemiologicznym
 • ponad 11,6 tys. testów wykonanych w ciągu doby
 • Liczba osób, które wyzdrowiały: 2 466

Łącznie w Polsce jest obecnie 11 761 potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Z powodu koronawirusa w Polsce zmarło 539 osób.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *