LEGIONOWSKI. 83. rocznica wybuchu II wojny światowej

2022-09-01 11:26:42

Obchodzimy dzisiaj 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Na tereneach dzisiejszego powiatu legionowskiego toczyły się zacięte walki w obronie Polski. Wielu żołnierzy właśnie tutaj oddało życie za wolność ojczyzny. Cześć Ich pamięci!

Od 1 września jednostki garnizonu legionowskiego opuszczały koszary i wyruszały na front. W mieście organizowano szpitale polowe m.in. przy Mickiewicza 23. W Wieliszewie i Legionowie stwierdzono akty sabotażu: ostrzeliwanie żołnierzy, oświetlanie stacji itp. Od pierwszych godzin wojny nad Legionowem i ziemiami obecnego powiatu rozgrywały się liczne walki powietrzne. To polscy piloci myśliwscy z polowego lotniska w Poniatowie walczyli z nadlatującymi na Warszawę falami bombowców z Prus Wschodnich.

Linii Narwi bronił II Warszawski Batalion Obrony Narodowej obsadzający Białobrzegi, Wieliszew i wysunięte przyczółki w Dębem i Zegrzu na północnym brzegu rzeki. Po bitwie pod Mławą obronę Narwi wzmocniły 8 i 20. Dywizja Piechoty. Wojsko polskie szykując się do obrony linii rzeki wysadziło w powietrze mosty w Wierzbicy i Orzechowie. 7 września polscy saperzy wysadzają most w Zegrzu.

W Legionowie 8 września zostaje utworzony 15-osobowy Obywatelski Zarząd Gminy. Zarząd organizuje społeczeństwo, zapewnia porządek w mieście, udziela pomocy mieszkańcom i uchodźcom. 11 września północny brzeg Narwi jest już zajęty przez Niemców. Wróg forsuje rzekę pod Rynią. Dzień później trwają zacięte walki o okoliczne wsie. 13 września pod Dębem niemiecka 32. Dywizja Piechoty przerwała polską obronę Narwi, co doprowadziło do ciężkich całodziennych walk pod Wieliszewem. Polskie kontrataki wykonywane z poświęceniem i bohaterstwem zostały odparte. Wieczorem tego dnia obrońcy ziemi legionowskiej odchodzą do obrony Warszawy. 14 września wieczorem na przedmieściach Legionowa pojawiają się pierwsi żołnierze niemieccy.

Źródło: www.powiat-legionowski.pl

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *