LEGIONOWSKI. Awaria “Czajki” ścieki spływają do Wisły – nowe informacje

2019-08-29 12:29:00

 

We wtorek, a nie jak podawaliśmy wczoraj (środa 28 sierpnia br.) doszło do awarii jednego z kolektorów w warszawskiej Oczyszczalni Ścieków “Czajka”. W środę doszło do awaryjnego zrzutu nieczystości do Wisły. Zebrał się sztab kryzysowy. Minister Środowiska Henryk Kowalski mówi wprost: – to katastrofa ekologiczna

W trakcie wczorajszej konferencji prasowej, która miała miejsce o 12.30 Prezydent Warszawy – Rafał Trzaskowski zapewnił, że awaryjny zrzut nieczystości nie ma wpływu na wodę w kranach. Przypomniał również, że do 2012 r. ścieki z lewobrzeżnej części Warszawy spływały bezpośrednio do Wisły. Sytuacja jest poważna. Prezydent Płocka zwołał wczoraj (środa) pilne posiedzenie sztabu kryzysowego. Płockie laboratoria zwiększyły częstotliwość badań wody przy Wiśle. Kolejne posiedzenia sztabów kryzysowywch mają się odbyć dzisiaj.

Wczoraj wieczorem mieszkańcy powiatów: legionowskiego, nowodworskiego i warszawskiego zachodniego dostali wczoraj sms od Rządowego Centrum Bezpieczeństwa: “W powiatach: warszawski zachodni, legionowski i nowodworski – Główny Inspektor Sanitarny apeluje: w Wiśle, od Warszawy w stronę Gdańska, unikaj kąpieli i sportów wodnych. Nie pij i nie używaj do mycia wody z rzeki.”

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie awarii. – Śledztwo wszczęliśmy z urzędu, na podstawie docierających do nas doniesień medialnych. Na razie nikomu nie zostały postawione zarzuty (…) To prawda, wszczęte zostało postępowanie pod kątem sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób albo dla mienia w wielkich rozmiarach, w wyniku spowodowania zagrożenia epidemiologicznego albo zagrożenia dla świata zwierzęcego- powiedział dla Onetu prokurator Marcin Saduś z warszawskiej Prokuratury.

Minister Środowiska Henryk Kowalski, mówiąc o awarii w oczyszczalni mówił wprost o katastrofie ekologicznej. Na twitterze napisał również, że : utrzymywanie w tajemnicy takiej awarii jest wielką nieodpowiedzialnością. Źle się stało, że dowiadujemy się o tym ponad dobę po wystąpieniu awarii. Zadeklarował również, że rząd przekaże wszelką możliwą pomoc dla przedsiębiorstwa aby ścieki jak najszybciej przestały wpływać do Wisły.

Będziemy informować o dalszym przebiegu awarii.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *