LEGIONOWSKI. Nowy wspólny CMENTARZ dla Legionowa, Jabłonny i Nieporętu?

2021-10-19 4:27:33

Prezydent miasta Legionowa Roman Smogorzewski chce zbudować cmentarz komunalny w Józefowie na terenie gminy Jabłonna, przy granicy z Nieporętem. Wójt gminy Jabłonna Jarosław Chodorski zdaje się popierać tę inicjatywę. Przeciwni są natomiast mieszkańcy Józefowa w gminie Nieporęt, gdzie w rejonie ul. Leśnej znajdują się tereny zabudowy mieszkaniowej

Pierwsze informacje o planach prezydenta Smogorzewskiego utworzenia cmentarza na terenie sąsiedniej gminy Jabłonna i przy przy granicy z gminą Nieporęt pojawiły się na początku października br. podczas konwentu samorządowego powiatu legionowskiego. Gmina Legionowo jest bowiem właścicielem znajdującej się tam działki o powierzchni 4,5 ha. A obok znajdują się działki należące do Skarbu Państwa o pow. ok 22 ha, które również mogłyby być wykorzystane pod cmentarz.

Bo brakuje miejsc…

Prezydent miasta Legionowo skierował w tej sprawie pisma do władz Jabłonny oraz Nieporętu. – W związku z tym, iż gmina miejska Legionowo w granicach miasta nie dysponuje terenem, który mógłby być wykorzystany na cmentarz zaproponowałem Panu Jarosławowi Chodorskiemu, Wójtowi Gmina Jabłonna lokalizację tego przedsięwzięcia na terenie należącym do gminy miejskiej Legionowo o powierzchni około 4,5 hektara w gminie Jabłonna. W mojej ocenie, ze względu na położenie lokalizacja ta nie będzie wywierała szkodliwego skutku na otoczenie, ponieważ proponuję budowę nowego cmentarza w formie kolumbariów  – czytamy w wystąpieniu prezydenta Smogorzewskiego.

Z naszych ustaleń wynika, że Wójt gminy Jabłonna Jarosław Chodorski zdaje się pozytywnie odnosić do tej inicjatywy. Podobnie jak w Legionowie, w Jabłonnie również brakuje już miejsc na cmentarzach. Mówi się, że w Legionowie może ich zabraknąć już za 3 lata.

Protesty w Józefowie

Zupełnie inna sytuacja jest w Nieporęcie, gdzie gmina jakiś czas temu pozyskała już działki na powiększenie miejscowego cmentarza. Dlatego można podejrzewać, że nie będzie tam entuzjazmu dla tej inicjatywy, a wręcz może być ona potraktowana jak jaskółcze jajo, które ktoś chce podrzucić gminie. Jak ustaliliśmy, w sprawie tej ma się dopiero wypowiedzieć rada gminy Nieporęt. Jednak już dzisiaj słychać, to co sądzą o tym mieszkańcy, a szczególnie właściciele działek w rejonie ul. Leśnej, czyli w bezpośrednim sąsiedztwie planowanego cmentarza.

Przeznaczenie terenu

Zgodnie z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego dla ww. terenu widnieją zapisy o przeznaczeniu terenów pod zabudowę mieszkaniową i usługi komercyjne. Ponadto w bezpośrednim sąsiedztwie omawianej inwestycji znajdują się już wybudowane gospodarstwa. Obecnie do terenu planowanej inwestycji prowadzi tylko jedna droga gminna, a konkretnie znajdująca się w Nieporęcie ul. Leśna. W przyszłości może stanowić duże utrudnienie zarówno dla odwiedzających nekropolię, jak również mieszkańców.

O sprawie będziemy informować.

Red.

Komentarze

8 komentarzy

 1. Rd odpowiedz

  Wszyscy mieszkańcy okolicznych gospodarstw mają wodę ze studni, woda jest bardzo płytko, na 3-5 m. Od lat planowany cmentarz w lesie przy strzelnicy Romeczek znowu chcę na działki budowlane podzielić i pomiędzy swoimi kolegami rozparcelować?

 2. Po co truć odpowiedz

  A po co budować cmentarze? Utworzyć kurde wąwóz pamięci, palić zwłoki i nie truć gleby rozkładającymi się ciałami. Polska to jednak ciemnogród. Musimy mieć NEKROPOLIE! CMENTARZE!
  Zamiast dać tym trupom sie rozłożyć w spokoju, latamy, biegamy, palimy znicze (plastikowe, szklane), kupujemy kwiaty (plastikowe, żywe). Widzieliście kiedyś kontenery po 1 listopada? Ile tam jest ton plastiku? Ktoś to musi później gdzieś zutylizować. Czytajcie, przetopić… Czyli wprowadzić do atmosfery od groma syfu, którym później oddychamy… Zakazać palenia świec, zniczy, stawiania kwiatów… I budowania tych granitowych sarkofagów… Wykopać wąwóz (zbiornik) i sypać tam w papierowych torbach popioły zmarłych… Dużo mniej inwazyjne, dużo mniej kłopotliwe. A jak nie kopać… To po prostu zmienić prawo i pozwolić wysypywać prochy zmarłych…
  NIE POTRZEBUJECIE KAWAŁKA MARMURU Z IMIENIEM I ZDJĘCIEM, ŻEBY KOCHAĆ I PAMIĘTAĆ O ZMARŁYCH.

 3. AA odpowiedz

  Moim zdaniem dobra lokalizacja na Cmentarz to ul. Strużańska (teren po byłych magazynach wojskowych – z dala od zabudowań, a jednak blisko), ale pewnie będą tam działki na zabudowę jednorodzinną (bo chyba w tym kierunku to zmierza.

 4. Tadeo odpowiedz

  Już widzę jak z tego cmentarza będą zadowoleni mieszkańcy okolicznych domów

 5. Grzegorz odpowiedz

  do tadek.
  Bredzisz tadek, cmentarz dla mieszkańców Legionowa powinien byc w Legionowie, a nie gdzieś w innej gminie, w lesie. Pomyśl jak tam będę dojeżdżały starsze samotne osoby.

 6. tadek odpowiedz

  To wspaniała inicjatywa. Duży teren pod lasem i można go jeszcze powiększyć o działki Skarbu Państwa. Dobra inicjatywa naszego Prezydenta żeby Legionowo mogło się nadal tak dobrze rozwijać. Brawo !!!

  1. Daro odpowiedz

   Tow. “tadek” to kolejne wcielenie elementu Propagandy i Prania Mózgów
   Bardzo intensywnie pracuje nad tym aby każdą klęskę przekuć w sukces,
   Sprzedano działki które mogłyby służyć pod rozbudowę legionowskiego cmentarza, więc “tadzio” w kolejnym już poście bredzi o rozwoju Legionowa i za sukces uważa budowę cmentarza w innej gminie

 7. Mariola odpowiedz

  Czegoś tu nie rozumiem!!! Ostatnio prezydent Smogorzewski wystawił na sprzedaż działki, które znajdują się przy cmentarzu w Legionowie przy Al. Legionów. A przecież można było je wykorzystać na powiększenie cmentarza. Teraz natomiast sobie wymyślił żeby nowy cmentarz dla Legionowa utworzyć w Józefowie na granicy z Nieporetem.
  Może on będzie miał bliżej, bo tam mieszka, ale większość mieszkańców Legionowa będzie miała dużo dalej!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *