LEGIONOWSKI. Czwarty tor w Legionowie?

2019-06-07 6:58:08

W związku z budową Centralnego Portu Lotniczym (CPL), kolej ma zmodernizować bądź zbudować nowe trasy kolejowe tzw. „szprychy” prowadzące do lotniska. Na trasie „szprychy” nr 2 (Warszawa-Olsztyn) znajduje się Legionowo. Jednym z modernizowanych odcinków ma być więc odcinek Warszawa-Legionowo-Nasielsk


Zamysłem budowy „szprych” jest jak najlepsze skomunikowanie miast w Polsce z planowanym Centralnym Portem Lotniczym. Czas podróży między poszczególnymi miastami a portem lotniczym ma wynieść nie dłużej niż 2,5 godz. (wyjątkiem ma być Szczecin, z którego ze względu na odległość podróż ma wynieść 3,2 godz.). W projekcie do wykonania jest 10 tzw. szprych, które skomunikują cały kraj i zapewnia dostęp do PKP w odległości nie większej niż 30 km. od miejsca zamieszkania.

Modernizacja linii Legionowo – Nasielsk

W niektórych doniesieniach na ten temat pojawiała się informacja, że na odcinku z od Choszczówki do Nasielska ma być dobudowany 4 tor. A więc w tym przypadku 4 tor miałby być dobudowany także na terenie Legionowa. – „Aby poprawić przepustowość na trasie z Legionowa do Nasielska projekt „szprych” zakłada budowę czwartego dodatkowego toru dla pociągów towarowych oraz zwiększenie prędkości na ww. odcinku do 250 km/h dla pociągów osobowych. Dobudowany tor miałby istotny udział w ruchu towarowym” – czytamy w materiałach PKP.

Jeszcze nic pewnego

Natomiast w innym miejscu znaleźliśmy informację, że 4 tor miałby być dobudowany tylko na odcinku Warszawa Praga-Choszczówka. Niestety informacji tej nie udało nam się w pełni potwierdzić. Odpowiedzi jakie otrzymaliśmy z CPL i PKP wynika, że inwestycja jest na razie na etapie analizy różnych wariantów jej przebiegu. Nie wiadomo też kiedy powstanie ostateczne studium wykonalności.

Pierwszy raz od 30 lat

Program rozbudowy i budowy nowej infrastruktury kolejowej jest pierwszym takim projektem od 30 lat. Część linii ma się składać z zupełnie nowych odcinków (jak realizowane połączenie Olsztyna z Działdowem), a także modernizacją i remontem istniejącej infrastruktury. Z informacji jakie pojawiają się mediach Centralny Port Lotniczy ma być gotowy do 2027 r.

QK

Komentarze

3 komentarze

 1. Wojtek odpowiedz

  Tor czwarty jest niezbędny, aby nie jeździć w ścisku, ale w ludzkich warunkach do pracy. Chyba że zmiana organizacji ruchu…Dziś, tak jak w ub. wieku pociągi nie mogą jeździć częściej niż co 5 minut, a to już jest wielki problem…Jedzie pociąg z gdańskiej…wbija się w tor ze wschodniej w kierunku Legionowa…a ten jadący ze wschodniej czeka 4 minuty…To chore. Tramwaj jedzie za tramwajem. Tu trzeba zmian, aby w szczycie Legionowa pociągi jeździły co max 3 minuty…Docelowo co minutę

  1. Daro odpowiedz

   Porównanie pociągu i tramwaju kompletnie bez sensu. Proszę sobie porównać chociażby drogę hamowania i masę tramwaju i pociągu. Jazda na widoczność przy 160km/h i droga hamowania, życzę powodzenia,mielibyśmy serię wypadków i trupów.
   Czwarty tor jest potrzebny do tego aby odseparować ruch aglomeracyjny od lokalnego.
   Nie wiem czy to jednak pomoże ponieważ w Legionowie mamy wąskie gardło i kolizyjne głowice rozjazdowe co wymusza przestoje i zwolnienie drogi przebiegu
   Na chwilę obecną jedyną opcją do zastosowania w krótkim czasie jest optymalizacja rozkładu jazdy aby pociągi SKM chociażby nie jechały w odstępach 4 minut i z godzinną przerwą później

 2. Alicja odpowiedz

  Jaki czwarty tor , chyba komuś rozum odjeło. Przecież mamy za gęstą zabudowe, a to byłby dodatkowy hałas, drgania i w końcu nie ma już na te tory miejsca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *