LEGIONOWSKI. DK61 wreszcie otwarta

2021-07-13 12:24:59

Od dziś kierowcy korzystają z dwóch jezdni drogi krajowej nr 61 na odcinku między wiaduktem w Legionowie, a ul. Wolską w Michałowie Reginowie


Inwestycja została zrealizowana przez firmę Skanska, z którą GDDKiA podpisała umowę 25 lipca 2017 r. W ramach kontraktu wykonawca zoptymalizował rozwiązania techniczne i latem 2019 roku uzyskał komplet decyzji o Zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej. Uzyskanie decyzji Pozwolenia na użytkowanie wydanej przez Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego daje GDDKiA możliwość oddania do ruchu nowo wybudowanej drugiej jezdni.

Zakres inwestycji

Rozbudowa drogi krajowej nr 61 na długości ok. 1,8 km polegała na wybudowaniu drugiej jezdni oraz ograniczeniu dostępności do drogi głównej ze zjazdów bramowych. Zbudowane zostały drogi dojazdowe, zlikwidowano też część istniejących skrzyżowań i włączono je do dróg dojazdowych. Bezpośrednie połączenie z DK61 mają jedynie ulice: Generała broni Tadeusza Buka (dawna Koszarowa), Strużańska i Sybiraków (skrzyżowanie czterowlotowe), Piaskowa, Wolska i Polna. Pozostałe ulice włączają się do dróg dojazdowych (jedno i dwukierunkowych). W ramach inwestycji wybudowane zostały również ciągi pieszo-rowerowe, urządzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Ponad 70 niewybuchów

W trakcie realizacji zadania wykonawca odnalazł ponad 70 niewybuchów. Za każdym razem w takiej sytuacji wzywani byli saperzy i policja. Na czas prowadzonych czynności wstrzymywano budowę a jej pracowników ewakuowano. Pociski i granaty oraz ich elementy pochodzą z czasu II Wojny Światowej.

Rozbudowa DK61 pomiędzy Legionowem a Zegrzem

W grudniu 2020 r. podpisana została umowa na zaprojektowanie i rozbudowę 4,5 kilometrowego, kolejnego odcinka DK61 pomiędzy Legionowem a Zegrzem. Oznacza to, że kierowcy od obwodnicy Jabłonny do obwodnicy Serocka (ok. 26 km) będą mieli do dyspozycji dwie jezdnie po dwa pasy ruchu. Zakończenie prac przewidziane zostało w II kwartale 2024 r.

Źródło: GDDiK / Red.

Komentarze

4 komentarze

 1. Leon odpowiedz

  Minister Błaszczak ogłosił, że Polska zakupi 250 czołgów III generacji ABRAMS M1A2 SEPv3 za 23 mld zł, co daje 92 mln zł za jeden czołg. Poszerzenie 1,8-kilometrowego odcinka ostatniej legionowskiej nitki DK nr 61 przez 2 lata i 10 miesięcy kosztowało ok. 46 mln zł, co stanowi równowartość zakupu połowy tego czołgu ABRAMS.

 2. Smutny Romek odpowiedz

  A Poseł z Legionowa, nijaki Błaszczak obiecywał, że będzie kładka nad tą drogą do świątyni.
  Tylko obiecywał.

  1. Victor odpowiedz

   A Poseł z Legionowa, nijaki Grabiec obiecywał razem z Romciem i obiecywał i tak zostalo do dziś

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *