LEGIONOWSKI. Dwa nowe zakażenia i dwa nowe ozdrowienia w powiecie

2020-07-13 5:17:03

Według komunikatu Sanepidu z 13 lipca br., w sumie 92 mieszkańców powiatu legionowskiego zostało zakażonych koronawirusem. Aktualnie 2 osoby są hospitalizowane z powodu podejrzenia zakażenia. Do tej pory z powodu COVID-19 w powiecie zmarło 8 osób. Ponadto 189 mieszkańców jest objętych nadzorem epidemiologicznym, a 318 osób przebywa w kwarantannie domowej. 7 osób znajduje się w izolacji domowej. Odnotowano również 75 przypadków ozdrowieńców

W ciągu weekendu w powiecie odnotowano 2 przypadki zakażenia koronawirusem (Wieliszew) oraz 2 przypadki ozdrowieńców (Jabłonna i Legionowo, kobieta (l.63), izolacja domowa, kobieta (l.26), izolacja domowa) Ponadto odnotowano 5 przypadków objęcia kwarantanną domową oraz 9 przypadków objęcia nadzorem epidemiologicznym.

Sytuacja w powiecie legionowskim

Aktualnie (13 lipca) 189 mieszkańców jest objętych nadzorem epidemiologicznym, a 318 poddanych jest kwarantannie domowej. W sumie odnotowano 92 przypadków zakażenia, a w szpitalu z powodu podejrzenia zakażenia nie znajduje się żaden mieszkaniec powiatu. 8 osób nie żyje oraz odnotowano 75 przypadków ozdrowieńców. Wczoraj (12 lipca) nadzorem epidemiologicznym objętych było 200 mieszkańców, a kwarantannie domowej poddanych było 308 mieszkańców.

Kwarantanna domowa to celowa izolacja osób zdrowych, które miały bliski kontakt z osobami zarażonymi lub podejrzanymi o zarażenie, a także powracających do Polski z zagranicy. Osoby te mają obowiązek pozostać w swoich domach lub miejscach do tego wyznaczonych. Nie mogą spotykać się z innymi osobami, wychodzić z psem czy do sklepu. Niezbędne rzeczy dostarczają im odpowiednie służby lub wolontariusze.

Nadzór epidemiologiczny odbywa się w porozumieniu ze służbami sanitarnymi po wywiadzie epidemiologicznym. Objęte są nim osoby, które nie miały bezpośredniego kontaktu z osobą zarażoną, ale np. pracowały w tym samym budynku. Prewencyjnie zaleca się monitorowanie stanu zdrowia takiej osoby poprzez pomiary temperatury 2 razy dziennie, a także ograniczenie spotkań, w miarę możliwości pozostanie w domu i przejście na pracę zdalną. Nadzór epidemiologiczny trwa, podobnie jak kwarantanna, 14 dni.

Ozdrowieniec, w medycynie, osoba u której ustąpiły objawy choroby zakaźnej. Zgodnie z Ustawą z dnia 5 grudnia 2008 o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi określenie „ozdrowieniec” zarezerwowane jest dla osób chorych na choroby zakaźne. W języku potocznym, jak również według Słownika Języka Polskiego, mianem ozdrowieńca określa się każdą niedawno chorującą osobę czy rekonwalescentów.

Zaleca się również stosowanie zasad higieny zgodnie z instrukcją opublikowaną na dedykowanej stronie na platformie gov.pl – http://www.gov.pl/koronawirus

Podział zakażeń w powiecie

Podział osób zakażonych z podziałem na gminę (stan z 12 lipca)

 • Legionowo: 42 zakażenia, 4 zgony, 36 ozdrowień;
 • Serock: 9 zakażeń, 6 ozdrowieńców;
 • Wieliszew: 12 zakażeń, 9 ozdrowieńców;
 • Nieporęt: 10 zakażeń, 1 zgon, 9 ozdrowień;
 • Jabłonna: 19 zakażeń, 3 zgony, 15 ozdrowieńców.

Sytuacja w Polsce

Liczba zakażonych koronawirusem: 38 190 (299)

Zgony: 1 576 (5)

 • 1 640 liczba zajętych łóżek COVID-19
 • 69 liczba zajętych respiratorów*
 • 85 610 osób objętych kwarantanną
 • 9 138 osób przebywa pod nadzorem epidemiologicznym
 • liczba osób, które wyzdrowiały: 27 515 
 • 1 797 612 zbadanych próbek
 • 1 594 635 przebadanych osób
 • ponad 17,9 tys. testów wykonanych w ciągu doby

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *