LEGIONOWSKI. Ferie zimowe – jak bezpiecznie dojechać na zimowy urlop

2020-02-17 6:30:45

Przed nami drugi tydzień ferii zimowych. Część z nas wraca z zimowego wypoczynku, cześć dopiero wyjeżdża na zimowy urlop. Dlatego też legionowscy policjanci przypominają o najważniejszych rzeczach, które należy wykonać przed wyruszeniem w podróż

To czy bezpiecznie dojedziemy do celu i szczęśliwie spędzimy ten wolny czas, w dużej mierze zależy od właściwego przygotowania samochodu i siebie do zimowego wyjazdu

Przed wyjazdem w trasę

Upewnij się, że przygotowałeś samochód do podróży. Sprawdź stan techniczny. Nie zapomnij o sprawdzeniu opon, poziomu oleju, płynów eksploatacyjnych oraz sprawności świateł i wycieraczek. Nieraz wystarczy krótka wizyta w stacji diagnostycznej, aby naprawić usterkę.

Zaplanuj trasę przejazdu z uwzględnieniem przerw na odpoczynek, sprawdź aktualne informacje o remontach i budowach na wyznaczonej trasie. Upewnij się, czy masz wszystkie potrzebne dokumenty, sprawdź ważność badań technicznych i ubezpieczenia OC, wymagane wyposażenie takie jak: gaśnica i trójkąt ostrzegawczy. Warto mieć w podróży także: kamizelkę odblaskową, apteczkę, zapasowe żarówki do lamp oraz koło zapasowe, podnośnik, klucze do kół i linkę holowniczą. Jeśli podróżują z Tobą małe dzieci, pamiętaj o samochodowych fotelikach!

Przed wyjazdem w trasę dobrze wypocznij, a godziny jazdy dostosuj do swojego rytmu dnia, unikając pór, kiedy najczęściej odczuwasz senność.

W podróży

Weź pod uwagę warunki pogodowe na drodze. Podczas opadów pogarsza się widoczność i znacznie wydłuża droga hamowania pojazdów. Niezachowanie odpowiedniego odstępu, nadmierna prędkość, wyprzedzanie w miejscach niedozwolonych czy nieustępowanie pierwszeństwa to najczęstsze przyczyny tragedii na drodze.

Przestrzegaj zasad i przepisów ruchu drogowego, pamiętaj o zasadzie ograniczonego zaufania na drodze. Nigdy nie prowadź samochodu po alkoholu! Wyjeżdżając do innego kraju zapoznaj się z obowiązującym tam prawem. Niewiedza nie zwalnia kierowców z odpowiedzialności za złamanie przepisów drogowych. Nie zapomnij o różnicach w oznaczeniu dróg, ograniczeniach prędkości i wymogach dotyczących obowiązkowego wyposażenia samochodu.

Pamiętaj, że w Polsce za przekroczenie dozwolonej prędkości w obszarze zabudowanym o ponad 50 km/h możemy zapłacić mandat w wysokości do 500 złotych i stracić prawo jazdy na 3 miesiące. W innych krajach mandaty mogą być jeszcze bardziej dotkliwe finansowo.

Nie zapominaj, że korzystanie przez kierującego z telefonu komórkowego jest zabronione nie tylko w naszym kraju. Dlatego w razie potrzeby korzystaj z zestawu głośno-mówiącego lub poproś pasażera o pomoc.

Po 2-3 godzinach jazdy zrób co najmniej 15-minutową przerwę w bezpiecznym miejscu – na parkingu, przy motelu lub na stacji paliw. Gdy dopadnie cię zmęczenie, nie walcz z nim pijąc kolejną kawę. Jeśli nie ma nikogo, kto mógłby cię zmienić za kierownicą, pomyśl o długim odpoczynku lub noclegu. W trakcie przerw w podróży nigdy nie opuszczaj samochodu zostawiając kluczyki w stacyjce lub wartościowe rzeczy np. aparat fotograficzny w widocznym miejscu.

Jeżeli zabierasz ze sobą na urlop zwierzę, pamiętaj o odpowiednim zabezpieczeniu go – przestraszone może skoczyć na kierowcę, który straci panowanie nad kierownicą.

Podczas podróży zachowaj spokój, nerwy za kierownicą nie pomogą szybciej dotrzeć do celu, a mogą być jedynie przyczyną tragedii. Jeśli zadbasz o podróż uwzględniając wskazane rady, unikniesz przykrych niespodzianek, a ferie będą prawdziwym wypoczynkiem. Bezpiecznej podróży!

Źródło: KPP Legionowo

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *