LEGIONOWSKI. Gwałtowne burze w województwie Mazowieckim

2017-08-09 8:57:47

W czwartek i piątek prognozowane są silne, a w wielu miejscach wręcz groźne burze. Burzom tym mogą towarzyszyć bardzo silne porywy wiatru, opady dużego gradu (nawet do 4-5 cm) oraz gwałtowne opady deszczu (nawet do ok. 50 mm)! Wszystko wskazuje na to, że strefa z najsilniejszymi burzami w czwartek będzie przebiegać od Dolnego Śląska po północ woj. podlaskiego, a w piątek od woj. śląskiego i opolskiego przez woj. łódzkie, mazowieckie, aż po wschód woj. warmińsko-mazurskiego. Prosimy w tych dniach o szczególne zwracanie uwagi na przebieg pogody, zwłaszcza gdy planujemy dłuższe wyjście na świeże powietrze. Warto też w miarę możliwości zabezpieczyć swoje mienie, na przykład samochody.

Środa 9.08

Do południowej, wschodniej i częściowo centralnej części kraju napłynie gorąca i chwiejna zwrotnikowa masa powietrza. Temperatura powietrza w tej części Polski osiągnie 30-33°C. Na północy i zachodzie będzie znacznie chłodniej, do ok. 21-25°C. Późnym popołudniem i wieczorem w pasie od woj. małopolskiego przez mazowieckie po woj. podlaskie i warmińsko-mazurskie nie wyklucza się burz. Pojedyncze burze mogą wystąpić między innymi w Beskidach i w Tatrach. W nocy burze mogą się rozwinąć w niemal całej wschodniej części kraju. Lokalnie burze mogą dawać silne opady deszczu powodujące podtopienia, dość silne porywy wiatru i grad do ok. 2-3 cm w średnicy. W drugiej części nocy i nad ranem burze pojawią się także na południowym zachodzie Polski. Mogą tu utworzyć większy układ wielokomórkowy wędrujący w stronę centrum kraju.

Czwartek 10.08

Od zachodu Europy będzie się zbliżać dolina geopotencjału. Na wschód od niej uformuje się system frontów atmosferycznych oddzielających chwiejne i gorące powietrze zwrotnikowe napływające z południa od powietrza polarnego morskiego napływającego z zachodu. Nad Polską pojawi się bardzo wygrzana i zarazem silnie chwiejna masa powietrza. Temperatura powietrza maksymalnie w wielu miejscach na południu, w centrum i wschodzie kraju osiągnie nawet 35-37°C. Niektóre właściwości zwrotnikowej masy powietrza mogą jednak być przyczyną skutecznego przyhamowania rozwoju silnych układów burzowych. W nocy z czwartku na piątek liczne i dość silne burze mogą ponownie przejść w pasie od południowego zachodu przez centrum Polski, docierając do Mazur i Podlasia.

Piątek 11.08

Pogoda będzie bardzo podobna do tej, jaka ma panować w czwartek, najsilniejsze burze są prognozowane w linii od okolic Opola po Gdańsk lub nieco bardziej na wschód. Podczas burz mogą występować bardzo silne porywy wiatru, grad o średnicy do ok. 4 cm (gdzieniegdzie może być większy) oraz gwałtowne opady deszczu. Nadal istnieje niewielkie prawdopodobieństwo pojawienia się tornada. Prognoza numeryczna modelu GFS wskazuje na wystąpienie wyjątkowo silnych burz i ulew w centrum Polski. Na wschodzie i południu Polski nadal duży upał, do ok. 32-35°C, natomiast na krańcach zachodnich będzie już chłodno, 17-20°C
Na chwilę obecną podanie szczegółów prognozy pogody dla Polski na sobotę, 12 sierpnia 2017 r. jest niemożliwe. Przypuszcza się, że strefa bardzo dużej chwiejności troposfery wraz z systemem frontów atmosferycznych przemieści się jeszcze bardziej na wschód kraju. Nie wiadomo jednak, czy strefa ta nie przyspieszy i nie opuści Polski już w nocy z piątku na sobotę. Równie prawdopodobne jest w tej chwili dalsze zaleganie wyjątkowo niestabilnego powietrza w pasie przebiegającym od woj. śląskiego po woj. pomorskie. Jeśli gorące i chwiejne powietrze pozostanie nad wschodnią i środkową częścią kraju, w ciągu dnia nadal mogą występować silne burze oraz gwałtowne ulewy powodujące podtopienia, silne porywy wiatru i opady sporego gradu (do 3-4 cm w średnicy).

Źródło: www.łowcyburz.pl

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *