Facebook


LEGIONOWSKI. Kolejarze, policjanci i Straż Ochrony Kolei dla bezpieczeństwa na przejazdach

2018-03-10 4:55:59

 

99 proc. wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych w 2017 r. to efekt lekceważenia przez kierowców znaku stop, czerwonych świateł sygnalizatorów, wjazdów pod opadające rogatki. Aby eliminować negatywne zachowania, w poniedziałek 5 marca policjanci i funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei sprawdzają bezpieczeństwo na wybranych przejazdach w całej Polsce.

To kolejna akcja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. i Straży Ochrony Kolei przy współpracy z policją na rzecz bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych. By zwiększyć bezpieczeństwo oraz eliminować rutynę i brawurę, działania zaplanowano we wszystkich województwach. Funkcjonariusze, m.in. wykorzystując mobilne centra monitoringu SOK, sprawdzają, czy kierowcy i piesi stosują się do znaków i przepisów ruchu drogowego, nie pomijają znaków stop i nie wjeżdżają na przejazd, gdy nie ma możliwości zjazdu. Będą pouczenia i ulotki oraz konsekwencje adekwatne do przewinień.

Dla bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo – drogowych

Wykorzystujemy różne działania, od edukacji w szkołach po szkolenie instruktorów nauki jazdy, by zwiększać poziom bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych. Odpowiedzialne zachowanie kierowców, pozbawione brawury i ryzyka, jest gwarancją bezpieczeństwa. Zwiększa się też liczba  przejazdów zabezpieczonych rogatkami oraz wiaduktów i bezkolizyjnych przejazdów pod torami  mówi Marek Olkiewicz, wiceprezes PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. z roku na rok ograniczają liczbę przejazdów kolejowo-drogowych. Od 2010 r. do 2018 r. liczba przejazdów zmniejszyła się o ponad 1600. To m.in. efekt budowy bezkolizyjnych przejazdów (nad i pod torami)  i dróg dojazdowych. Wzrasta liczba przejazdów zabezpieczonych sygnalizacją świetlną i dźwiękową oraz rogatkami. PLK współpracują z zarządcami dróg w zakresie prawidłowego oznakowania i utrzymania jezdni.

W ramach kampanii społecznej PLK, Bezpieczny Przejazd – „Szlaban na ryzyko!” prowadzone są działania, by zwiększyć odpowiedzialność kierowców i ograniczyć liczbę zdarzeń na przejazdach. Tylko w styczniu i lutym rozdano setki ulotek i materiałów, przeprowadzono 120 działań, m.in. spotkań w szkołach i akcji na przejazdach. W 2017 r. kierowcy i piesi otrzymali 256 tys. ulotek o zasadach bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych. Było prawie 1000 spotkań, z ponad 50 tys. dzieci.103 tys. materiałów dydaktycznych na temat bezpieczeństwa zostało rozdanych w szkołach i przedszkolach.

PLK zorganizowały 10 warsztatów z instruktorami nauki jazdy, podczas których przekazywane były prezentacje przydatne w procesie szkolenia początkujących kierowców. Łącznie materiały trafiły do blisko 800 ośrodków szkolenia. Pomogą przygotować w 2018 r. około 50 tysięcy przyszłych kierowców.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *