LEGIONOWSKI. Kolejne przypadki zakażenia w Wieliszewie i Jabłonnie

2020-04-18 3:02:48

Według komunikatu Sanepidu z 18 kwietnia br., 46 mieszkańców powiatu legionowskiego jest zakażonych koronawirusem, a 11 osób jest hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia. Do tej pory z powodu COVID-19 zmarły 3 osoby. Ponadto 338 mieszkańców jest objętych nadzorem epidemiologicznym, a 486 osób poddanych jest kwarantannie domowej. Odnotowano również 6 przypadków ozdrowieńców

W ciągu ostatniej doby w powiecie przybył przypadek objęcia nadzorem epidemiologicznym oraz 42 nowe przypadki objęcia kwarantanną domową. Wykryto również 3 nowe przypadki zakażenia koronawirusem oraz kolejne osoby są hospitalizowana z powodu podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Sytuacja w powiecie legionowskim

Aktualnie (18 kwietnia) 338 mieszkańców jest objętych nadzorem epidemiologicznym, a 486 osób poddanych jest kwarantannie domowej. 46 osoby jest zakażonych, a w szpitalu z powodu podejrzenia zakażenia znajduje się 11 osób. 3 osoby nie żyją oraz odnotowano 6 przypadki ozdrowieńców. Wczoraj (17 kwietnia) nadzorem epidemiologicznym było objętych 350 osób, a kwarantannie domowej poddano 476 osób.

Skąd jest zakażeni oraz osoby zmarłe z powodu koronawirusa?

Legionowski sanepid podał skąd pochodzą osoby zakażone koronawirusem (dane z wczoraj, 18 kwietnia br):

 • Legionowo: 23 zakażonych, 2 osoby zmarłe, 2 ozdrowieńców;
 • Serock: 0 zakażeń;
 • Wieliszew: 5 zakażeń, wczoraj były to 3 zakażenia
 • Nieporęt: 6 zakażeń, 1 ozdrowieniec;
 • Jabłonna: 11 zakażeń, 1 osoba zmarła, 1 ozdrowieniec. Wczoraj odnotowano 10 zakażeń.

Kwarantanna domowa to celowa izolacja osób zdrowych, które miały bliski kontakt z osobami zarażonymi lub podejrzanymi o zarażenie, a także powracających do Polski z zagranicy. Osoby te mają obowiązek pozostać w swoich domach lub miejscach do tego wyznaczonych. Nie mogą spotykać się z innymi osobami, wychodzić z psem czy do sklepu. Niezbędne rzeczy dostarczają im odpowiednie służby lub wolontariusze.

Nadzór epidemiologiczny odbywa się w porozumieniu ze służbami sanitarnymi po wywiadzie epidemiologicznym. Objęte są nim osoby, które nie miały bezpośredniego kontaktu z osobą zarażoną, ale np. pracowały w tym samym budynku. Prewencyjnie zaleca się monitorowanie stanu zdrowia takiej osoby poprzez pomiary temperatury 2 razy dziennie, a także ograniczenie spotkań, w miarę możliwości pozostanie w domu i przejście na pracę zdalną. Nadzór epidemiologiczny trwa, podobnie jak kwarantanna, 14 dni.

Ozdrowieniec, w medycynie, osoba u której ustąpiły objawy choroby zakaźnej. Zgodnie z Ustawą z dnia 5 grudnia 2008 o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi określenie „ozdrowieniec” zarezerwowane jest dla osób chorych na choroby zakaźne. W języku potocznym, jak również według Słownika Języka Polskiego, mianem ozdrowieńca określa się każdą niedawno chorującą osobę czy rekonwalescentów.

Zaleca się również stosowanie zasad higieny zgodnie z instrukcją opublikowaną na dedykowanej stronie na platformie gov.pl – http://www.gov.pl/koronawirus

Aktualna sytuacja w Polsce

Stan na 17 kwietnia:

 • 192 960 zbadanych próbek;
 • 184 397 próbek negatywnych;
 • 8 563 próbek pozytywnych;
 • 2 725 osób hospitalizowanych
 • 118 361 osób objętych kwarantanną
 • 25 273 osób przebywa pod nadzorem epidemiologicznym
 • ponad 13,3 tys. testów wykonanych w ciągu doby
 • Liczba osób, które wyzdrowiały: 981

Łącznie w Polsce jest obecnie (stan na 18 kwietnia) 8563 potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Z powodu koronawirusa w Polsce zmarły 339 osoby.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *