LEGIONOWSKI. Kolejne zakażenia i kolejni ozdrowieńcy – sytuacja epidemiologiczna w powiecie

2020-04-16 3:21:32

Według komunikatu Sanepidu z 16 kwietnia br., 41 mieszkańców powiatu legionowskiego jest zakażonych koronawirusem, a 8 osób jest hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia. Do tej pory z powodu COVID-19 zmarły 3 osoby. Ponadto 362 mieszkańców jest objętych nadzorem epidemiologicznym, a 481 osoby poddane  kwarantannie domowej. Są również pierwsi ozdrowieńcy – 4 osoby

W ciągu ostatniej doby w powiecie przybyło 5 przypadków objęcia nadzorem epidemiologicznym oraz przybyło 46 nowych przypadków objęcia kwarantanną domową. Wykryto również 2 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Odnotowano również 2 kolejne przypadki ozdrowieńców.

Sytuacja w powiecie legionowskim

Aktualnie (16 kwietnia) 374 mieszkańców jest objętych nadzorem epidemiologicznym, a 454 osoby poddane są kwarantannie domowej. 41 osób jest zakażonych, a w szpitalu z powodu podejrzenia zakażenia znajduje się 8 osób. 3 osoby nie żyją oraz odnotowano 4 przypadki ozdrowieńców. Wczoraj (15 kwietnia) nadzorem epidemiologicznym było objętych 362 osób, a kwarantannie domowej poddano 481 osób.

Kwarantanna domowa to celowa izolacja osób zdrowych, które miały bliski kontakt z osobami zarażonymi lub podejrzanymi o zarażenie, a także powracających do Polski z zagranicy. Osoby te mają obowiązek pozostać w swoich domach lub miejscach do tego wyznaczonych. Nie mogą spotykać się z innymi osobami, wychodzić z psem czy do sklepu. Niezbędne rzeczy dostarczają im odpowiednie służby lub wolontariusze.

Nadzór epidemiologiczny odbywa się w porozumieniu ze służbami sanitarnymi po wywiadzie epidemiologicznym. Objęte są nim osoby, które nie miały bezpośredniego kontaktu z osobą zarażoną, ale np. pracowały w tym samym budynku. Prewencyjnie zaleca się monitorowanie stanu zdrowia takiej osoby poprzez pomiary temperatury 2 razy dziennie, a także ograniczenie spotkań, w miarę możliwości pozostanie w domu i przejście na pracę zdalną. Nadzór epidemiologiczny trwa, podobnie jak kwarantanna, 14 dni.

Ozdrowieniec, w medycynie, osoba u której ustąpiły objawy choroby zakaźnej. Zgodnie z Ustawą z dnia 5 grudnia 2008 o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi określenie „ozdrowieniec” zarezerwowane jest dla osób chorych na choroby zakaźne. W języku potocznym, jak również według Słownika Języka Polskiego, mianem ozdrowieńca określa się każdą niedawno chorującą osobę czy rekonwalescentów.

Zaleca się również stosowanie zasad higieny zgodnie z instrukcją opublikowaną na dedykowanej stronie na platformie gov.pl – http://www.gov.pl/koronawirus

Aktualna sytuacja w Polsce

Aktualizacja MZ 16 kwietnia

  • 169 071 zbadanych próbek;
  • 161 300 próbek negatywnych;
  • 7 771 próbek pozytywnych;
  • 2 607 osób hospitalizowanych
  • 142 220 osób objętych kwarantanną
  • 25 923 osób przebywa pod nadzorem epidemiologicznym
  • ponad 12,5 tys. testów wykonanych w ciągu doby
  • Liczba osób, które wyzdrowiały: 774

Łącznie w Polsce jest obecnie 7771 potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Z powodu koronawirusa w Polsce zmarły 292 osoby.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *