LEGIONOWSKI. Jedna osoba zakażona, a cztery ozdrowiały – bilans doby w powiecie

2020-04-19 2:10:39

Według komunikatu Sanepidu z 19 kwietnia br., 47 mieszkańców powiatu legionowskiego jest zakażonych koronawirusem, a 11 osób jest hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia. Do tej pory z powodu COVID-19 zmarły 3 osoby. Ponadto 320 mieszkańców jest objętych nadzorem epidemiologicznym, a 483 osób poddanych jest kwarantannie domowej. Odnotowano również 10 przypadków ozdrowieńców

W ciągu ostatniej doby w powiecie przybyły 2 przypadki objęcia nadzorem epidemiologicznym oraz 34 nowe przypadki objęcia kwarantanną domową. Wykryto również 1 nowy przypadek zakażenia koronawirusem, oraz przybyło 4 ozdrowieńców.

Sytuacja w powiecie legionowskim

Aktualnie (19 kwietnia) 320 mieszkańców jest objętych nadzorem epidemiologicznym, a 483 osób poddanych jest kwarantannie domowej. 47 osoby jest zakażonych, a w szpitalu z powodu podejrzenia zakażenia znajduje się 11 osób. osoby nie żyją oraz odnotowano 10 przypadków ozdrowieńców. Wczoraj (18 kwietnia) nadzorem epidemiologicznym było objętych 338 osób, a kwarantannie domowej poddano 486 osób.

Kwarantanna domowa to celowa izolacja osób zdrowych, które miały bliski kontakt z osobami zarażonymi lub podejrzanymi o zarażenie, a także powracających do Polski z zagranicy. Osoby te mają obowiązek pozostać w swoich domach lub miejscach do tego wyznaczonych. Nie mogą spotykać się z innymi osobami, wychodzić z psem czy do sklepu. Niezbędne rzeczy dostarczają im odpowiednie służby lub wolontariusze.

Nadzór epidemiologiczny odbywa się w porozumieniu ze służbami sanitarnymi po wywiadzie epidemiologicznym. Objęte są nim osoby, które nie miały bezpośredniego kontaktu z osobą zarażoną, ale np. pracowały w tym samym budynku. Prewencyjnie zaleca się monitorowanie stanu zdrowia takiej osoby poprzez pomiary temperatury 2 razy dziennie, a także ograniczenie spotkań, w miarę możliwości pozostanie w domu i przejście na pracę zdalną. Nadzór epidemiologiczny trwa, podobnie jak kwarantanna, 14 dni.

Ozdrowieniec, w medycynie, osoba u której ustąpiły objawy choroby zakaźnej. Zgodnie z Ustawą z dnia 5 grudnia 2008 o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi określenie „ozdrowieniec” zarezerwowane jest dla osób chorych na choroby zakaźne. W języku potocznym, jak również według Słownika Języka Polskiego, mianem ozdrowieńca określa się każdą niedawno chorującą osobę czy rekonwalescentów.

Zaleca się również stosowanie zasad higieny zgodnie z instrukcją opublikowaną na dedykowanej stronie na platformie gov.pl – http://www.gov.pl/koronawirus

Aktualna sytuacja w Polsce

Stan na 19 kwietnia:

204 246 zbadanych próbek;
195 163 próbek negatywnych;
9 083 próbek pozytywnych;
2 482 osób hospitalizowanych
124 311 osób objętych kwarantanną
17 436 osób przebywa pod nadzorem epidemiologicznym
ponad 11,2 tys. testów wykonanych w ciągu doby
Liczba osób, które wyzdrowiały: 981

Łącznie w Polsce jest obecnie (stan na 19 kwietnia) 9083 potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Z powodu koronawirusa w Polsce zmarły 350 osób.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *