LEGIONOWSKI. Konkurs na nową siedzibę dla PIK-u

2021-10-28 8:39:24

Powiat Legionowski ogłosił konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno-budowlanej dla nowej siedziby Powiatowej Instytucji Kultury w Legionowie. Jego celem jest wybór projektu najlepszego pod względem architektonicznym, przestrzennym, funkcjonalnym i społecznym

Nowa siedziba Powiatowej Instytucji Kultury ma powstać na działce u zbiegu ulic Warszawskiej, Sobieskiego, Norwida i Wysockiego w Legionowie. Nim to się jednak stanie, potrzebny jest projekt obiektu, który spełni ambitne założenia. Architekci, którzy przystąpią do konkursu, otrzymali sprecyzowane wytyczne. Przedstawione koncepcje oceniane będą pod kątem atrakcyjności rozwiązań architektonicznych, proekologicznych i energooszczędnych, funkcjonalności obiektu, a także realności i ekonomiki przyjętych rozwiązań.

Znaczna część projektów i wydarzeń Powiatowej Instytucji Kultury realizowana jest poza jej siedzibą, w plenerze lub w wynajętych salach, z uwagi na zbyt małą powierzchnię budynku przy ul. Sowińskiego 15. Odpowiedzią na problemy lokalowe ma być nowoczesny, przestronny obiekt, w którym znajdzie się miejsce na salę widowiskowo-koncertową, bibliotekę i mediatekę, czytelnię, pomieszczenia dla pracowni artystycznych, salę muzyczną ze studiem nagrań oraz salę do ćwiczeń i tańca. Ma to być także miejsce służące integracji mieszkańców, zaplanowano więc klubokawiarnię, przestrzeń do zabawy i aktywizacji dla dzieci, wielofunkcyjną salę do organizacji spotkań, przestrzenie wystawiennicze i coworkingowe oraz zaplecze kuchenne. PIK chce otworzyć swoje przestrzenie także dla inicjatyw społecznych, sąsiedzkich oraz działań organizacji pozarządowych, stąd konieczność zaprojektowania gmachu wielofunkcyjnego, będącego odpowiedzią na oczekiwania mieszkańców, jak i pracowników Instytucji.

Przed architektami stoi także zadanie zaplanowania terenu wokół budynku – zaprojektowanie parkingów i dojazdu do obiektu oraz odpowiedniej przestrzeni do organizacji wydarzeń plenerowych. A wszystko to z zachowaniem dbałości o znajdujący się na działce drzewostan.

Na zwycięzców czeka nagroda pieniężna oraz zaproszenie autora wybranej pracy konkursowej do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki w celu wykonania usługi na podstawie przygotowanej przez niego pracy. Laureatów wybranych koncepcji architektoniczno-budowlanych dla nowej siedziby PIK poznamy w lutym przyszłego roku.

Szacunkowy koszt budowy nowego obiektu to 20 mln zł.

Źródło: www.powiat-legionowski.pl

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *