LEGIONOWSKI. Liczba zakażonych koronawirusem w powiecie wciąż rośnie

2020-04-17 2:38:55

Według komunikatu Sanepidu z 17 kwietnia br., 43 mieszkańców powiatu legionowskiego jest zakażonych koronawirusem, a 9 osób jest hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia. Do tej pory z powodu COVID-19 zmarły 3 osoby. Ponadto 350 mieszkańców jest objętych nadzorem epidemiologicznym, a 476 osoby poddane  kwarantannie domowej. Odnotowano również 6 przypadków ozdrowieńców

W ciągu ostatniej doby w powiecie przybyło przypadków objęcia nadzorem epidemiologicznym oraz przybyło 45 nowych przypadków objęcia kwarantanną domową. Wykryto również 2 nowe przypadki zakażenia koronawirusem oraz 1 nowa osoba jest hospitalizowana z powodu podejrzenia zakażenia koronawirusem. Odnotowano również 2 kolejne przypadki ozdrowieńców.

Sytuacja w powiecie legionowskim

Aktualnie (17 kwietnia) 350 mieszkańców jest objętych nadzorem epidemiologicznym, a 476 osób poddanych jest kwarantannie domowej. 43 osoby są zakażone, a w szpitalu z powodu podejrzenia zakażenia znajduje się 9 osób. 3 osoby nie żyją oraz odnotowano 6 przypadki ozdrowieńców. Wczoraj (16 kwietnia) nadzorem epidemiologicznym było objętych 374 osób, a kwarantannie domowej poddano 454 osób.

Skąd jest zakażeni oraz osoby zmarłe z powodu koronawirusa?

Legionowski sanepid podał skąd pochodzą osoby zakażone koronawirusem (dane z wczoraj, 16 kwietnia br):

 • Legionowo: 22 zakażonych, 2 osoby zmarłe, 2 ozdrowieńców;
 • Serock: 0 zakażeń;
 • Wieliszew: 3 zakażenia;
 • Nieporęt: 6 zakażeń, 1 ozdrowieniec;
 • Jabłonna: 10 zakażeń, 1 osoba zmarła, 1 ozdrowieniec.

Kwarantanna domowa to celowa izolacja osób zdrowych, które miały bliski kontakt z osobami zarażonymi lub podejrzanymi o zarażenie, a także powracających do Polski z zagranicy. Osoby te mają obowiązek pozostać w swoich domach lub miejscach do tego wyznaczonych. Nie mogą spotykać się z innymi osobami, wychodzić z psem czy do sklepu. Niezbędne rzeczy dostarczają im odpowiednie służby lub wolontariusze.

Nadzór epidemiologiczny odbywa się w porozumieniu ze służbami sanitarnymi po wywiadzie epidemiologicznym. Objęte są nim osoby, które nie miały bezpośredniego kontaktu z osobą zarażoną, ale np. pracowały w tym samym budynku. Prewencyjnie zaleca się monitorowanie stanu zdrowia takiej osoby poprzez pomiary temperatury 2 razy dziennie, a także ograniczenie spotkań, w miarę możliwości pozostanie w domu i przejście na pracę zdalną. Nadzór epidemiologiczny trwa, podobnie jak kwarantanna, 14 dni.

Ozdrowieniec, w medycynie, osoba u której ustąpiły objawy choroby zakaźnej. Zgodnie z Ustawą z dnia 5 grudnia 2008 o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi określenie „ozdrowieniec” zarezerwowane jest dla osób chorych na choroby zakaźne. W języku potocznym, jak również według Słownika Języka Polskiego, mianem ozdrowieńca określa się każdą niedawno chorującą osobę czy rekonwalescentów.

Zaleca się również stosowanie zasad higieny zgodnie z instrukcją opublikowaną na dedykowanej stronie na platformie gov.pl – http://www.gov.pl/koronawirus

Aktualna sytuacja w Polsce

Aktualizacja MZ 17 kwietnia

 • 169 071 zbadanych próbek;
 • 161 300 próbek negatywnych;
 • 7 771 próbek pozytywnych;
 • 2 673 osób hospitalizowanych
 • 138 004 osób objętych kwarantanną
 • 25 773 osób przebywa pod nadzorem epidemiologicznym
 • ponad 12,5 tys. testów wykonanych w ciągu doby
 • Liczba osób, które wyzdrowiały: 866

Łącznie w Polsce jest obecnie 8214 potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Z powodu koronawirusa w Polsce zmarło 318 osób.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *