Facebook


LEGIONOWSKI. Masowy odstrzał dzików

2019-01-12 9:31:25

 

W najbliższy weekend w lasach w powiecie legionowskim odbędą się odstrzały dzików w ramach rządowego programu zwalczania ASF. Ponadto w lasach na terenie gminy Jabłonna odbędzie się dodatkowo zbiorowe polowanie na dziki, bażanty i lisy


Odstrzał został zarekomendowany przez Główny Inspektorat Weterynarii. Polowania będą prowadzone przez trzy najbliższe weekendy od 13 stycznia. Celem jest ograniczenie liczby dzików w kraju do ok. 31 tys. sztuk. W zeszłym roku oszacowano lich liczbę na 229 tys. sztuk.

Terminy polowań
13, 19 i 26 stycznia odstrzał odbędzie się w obwodzie łowieckim nr 294, czyli w lesie między Radzyminem, Wólką Radzymińską, Białobrzegami, Rynią i Starymi Załubicami. Polowanie zaplanowano w godzinach od 8:00 do 16:00.

20 stycznia odstrzał odbędzie się w obwodzie łowieckim nr 314, w lesie między Jeziorem Zegrzyńskim, Rembelszczyzną, Choszczówką, Jabłonną i Michałowem-Reginowem. Odstrzał w godzinach 7:30 – 15:30

19 i 26 stycznia odstrzał odbędzie w lasach między Nieporętem, Wólką Radzymińską, Radzyminem, Czarną Strugą, Rembelszczyzną.

20 stycznia odbędzie się polowanie w lesie między Jabłonną, Janówkiem, Olszewnicą i Chotomowem. Podczas tego polowania myśliwi polować będą także na bażanty i lisy.

Afrykański Pomór Świń
Afrykański pomór świń (ASF) nie jest zagrożeniem dla zdrowia człowieka. Jest to jednak śmiertelna choroba dla świń, która powoduje ogromne straty gospodarcze. Jak informuje Główny Inspektor Weterynarii pierwsze przypadki ASF u dzików wystąpiły w naszym kraju w lutym 2014 r. Dotychczas potwierdzono w Polsce 3376 takich przypadków. ASF jest czynnikiem powodującym spustoszenie w rodzimych hodowlach świń oraz ograniczającym eksport mięsa wieprzowego i produktów wieprzowych z Polski.

ASF w Powiecie Legionowskim
W kwietniu u.br. w rozmowie z Powiatowym Lekarzem Weterynarii Maciejem Wierzchoniem dowiedzieliśmy się, że od początku ubiegłorocznej epidemii ASF na terenie powiatu legionowskiego z powodu wirusa padło 156 sztuk zwierzyny. Najwięcej przypadków wykryto na terenie gminy Jabłonna 85; w Wieliszewie 42 przypadki; 7 w Legionowie oraz 2 na terenie Serocka. Pierwsze przypadki wirusa na terenie powiatu pojawiły się w połowie listopada 2017 r. Kiedy to znaleziono 3 padłe dziki: dwa na terenie gm. Jabłonna oraz jednego w Nieporęcie.

Szum medialny
Wokół tegorocznych odstrzałów dzików narosło wiele kontrowersji. W tej sprawie Państwowy Instytut Weterynaryjny (PIW) wydał oświadczenie, w którym zapewnia, że medialna nagonka jest przesadzona. W dokumencie PIW możemy przeczytać: “Instytut nie podziela dochodzących z mediów, przedstawianych w sposób dość drastyczny, opinii dotyczących “niechlubnego losu dzików”, czy nawet całkowitej destrukcji tego gatunku zwierząt w Polsce, po wdrożeniu planowanego ich odstrzału, związanego z ograniczaniem występowania i zwalczaniem afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terytorium naszego kraju. Nie ma więc mowy o swoistej “rzezi” dzików, które w rozumieniu osób nie związanych z produkcją trzody chlewnej, czy też szeroko rozumianym rolnictwem, nie zdają sobie sprawy z powagi problemu a przyrost populacji dzika przewyższający 200% w skali roku traktują jako pozytywną propagację wolno żyjącej fauny.”

KT

Komentarze

2 komentarze

  1. Zuzanna odpowiedz

    “Instytut nie podziela”… Zwyrodnialcy. Zachciało im się Ziemię sobie czynić poddaną, starym impotentom.

    1. Leszek odpowiedz

      Miej pretensje do Unii Europejskiej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *