LEGIONOWSKI. Matura jak co roku zaskoczyła zdających

2018-07-12 8:05:23

Tegoroczna matura okazała się być zbyt trudna dla ok. 30% maturzystów z Powiatu Legionowskiego. Takie dane przedstawiła Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Warszawie. Dla części tegorocznych maturzystów to jeszcze nie koniec zmagań z egzaminami, ponieważ w sierpniu czekają ich egzaminy poprawkowe


439 uczniów z legionowskich szkół ponadgimnazjalnych przystąpiło w tym roku do egzaminu maturalnego. Aż 139 z nich otrzymało z jednego bądź kilku egzaminów obowiązkowych wynik negatywny, który równoznaczny jest z oblaniem matury. W legionowskich liceach do matury przystąpiło 369 uczniów, zaś w technikach 70.
¼ licealistów i ponad połowa uczniów techników oblała
98 tegorocznych maturzystów z legionowskich liceów oblała egzamin maturalny, to 26% wszystkich zdających. W technikach z Powiatu Legionowskiego te proporcje były dużo gorsze, ponieważ z 70 uczniów podchodzących do tegorocznej matury wynik negatywny otrzymało aż 59% uczniów czyli 41 osób.

Co poszło najlepiej,
a co najgorzej?

Z danych przedstawionych przez OKE w szkołach z terenu Powiatu Legionowskiego, najwyższe średnie wyniki osiągnęli uczniowie piszący egzamin z Języka obcego: średnio około 67% punktów. Najgorzej zaś klasycznie poszła matematyka tam średnia ilość punktów zdobyta przez ucznia to 45%. A co o maturach sądzą uczniowie? -Matura w tym roku była trudna, ale jestem zadowolona z wyników. Zawsze mogło być lepiej – mówi nam Marta, legionowianka uczącą się w jednej z warszawskich szkół. Uczniowie na nasze pytanie o powodach słabych wyników odpowiadali jednogłośnie: -Problem leży po op obu stronach, uczniów oraz nauczycieli. Uczniowie nie chcą się uczyć, a ponadto nie każdy nauczyciel nadaje się do nauki w szkole – podsumował jeden z naszych rozmówców.

Poprawki w sierpniu

Jak informuje OKE Maturzysta, który uzyskał mniej niż 30% punktów z jednego z egzaminów obowiązkowych (albo w części pisemnej, albo w części ustnej), może przystąpić do egzaminu z tego przedmiotu w sesji poprawkowej w sierpniu, pod warunkiem że: przystąpił do egzaminów z wszystkich przedmiotów obowiązkowych oraz przystąpił do egzaminu z co najmniej jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym i żaden z powyższych egzaminów nie został mu unieważniony. Aby przystąpić do egzaminu poprawkowego z jednego niezdanego przedmiotu obowiązkowego, niezbędne jest złożenie pisemnego oświadczenia. Dokument ten absolwent musi złożyć nie później niż do 10 lipca 2018 r. do dyrektora szkoły, którą ukończył (lub do dyrektora OKE, jeżeli szkoła została zlikwidowana). Część pisemna egzaminu maturalnego w terminie poprawkowym odbędzie się 21 sierpnia 2018 r. Część ustna egzaminu maturalnego w terminie poprawkowym z języka polskiego, języków mniejszości narodowych oraz z języków obcych nowożytnych odbędzie się 21 i 22 sierpnia 2018 r.

KT

Komentarze

8 komentarzy

 1. Rodzic W odpowiedz

  Wstyd, ażeby Legionowo – miasto, które plasuje się w różnych konkursach na pierwszym miejscu, miało tak słabą edukację ponadgimnazjalną na czele z legionowskim ogólniakiem.

 2. Michał odpowiedz

  Do zarządzania szkolą, tzn. procesem wychowawczym i DYDAKTYCZNYM, trzeba mieć kwalifikacje i przede wszystkim KOMPETENCJE. Referat Edukacji Starostwa Powiatowego – do wymiany.

  1. Ażka odpowiedz

   Fakt…Wydział Edukacji, ale i Dyrektorów – mimo, ze jestesmy po ko kursach. Z drugiej strony co to za konkursy skoro przystapili tylko obecni dyrektorzy dot. Serocka i Specjalnej. Zarządzanie w tych placowkach zasługuje na wymianę. Zarządzanie strachem.

   1. TomekS odpowiedz

    Dziwne, że szkoły które wskazałaś odnoszą sukcesy. Ktoś kto jest zastraszony nie pracuje najlepiej dobre wyniki = dobra współpraca. W związku z tym, gdzie Ty masz to zastraszanie?
    Obie szkoły rozwijają się w zaskakującym tempie, idź i zobacz, jak one wyglądają. Co do konkursów na dyrektorów są one dostępne dla wszystkich nauczycieli. Nikt inny się nie zgłosił, bo obecni dyrektorzy to osoby na właściwych miejscach – tak widocznie uznała szkolna społeczność.

   2. Michał odpowiedz

    ZARZĄDZANIE STRACHEM – bardzo dobre określenie opisujące atmosferę w niektórych szkołach. Jak trzeba być niedowartościowanym i niekompetentnym, żeby praktykować tego typu zarządzanie i to bagatela Szkołą!!!

 3. Wioletta Wuszt odpowiedz

  WYNIKI MAJOWEJ MATURY W Powiatowym Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. W. Wolskiego w Serocku
  Do tegorocznej matury przystąpiło 27 osób -zdało 17 osób co stanowi 63%
  WYNIKI MAJOWEJ MATURY W Powiatowym Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. J. Siwińskiego w Legionowie
  Do tegorocznej matury przystąpiło 43 osób -zdało 12 osób co stanowi 28%
  Na podstawie OKE w Warszawie oraz strony internetowej PZSP w Serocku

 4. Ażka odpowiedz

  Po tym, co dzieje sie w powiatowych szkołach, znaczy po atmosferze, zachowaniu dyrektorow, sytuacji paniki o niemalże mobbingu, to i tak piekne wyniki. Ktos rozwala nam powiatową edukację. I dotyczy to każdej szkoly. Może ktos wreszcie sie tym zainteresuje, a nie tylko zyjemy obłudą. Wszyscy udajemy, a jest coraz gorzej.

 5. Nauczyciel PZSP Serock odpowiedz

  W technikum w Serocku zdawalność wyniosła 63%, pozostali mają szansę w sierpniu. Jeśli zdadzą będziemy mieli 100% 🙂

  Droga redakcjo, szczegóły odnośnie naszych wyników matury znajdują się na szkolnej stronie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *