LEGIONOWSKI. Nie ma bunkrów ani schronów

2022-04-20 12:28:51

Trwająca wojna w Ukrainie rodzi wiele pytań dotyczących naszego bezpieczeństwa w razie ataku innego państwa. Czy w powiecie legionowskim funkcjonują schrony oraz jakie procedury obowiązują ludność cywilną podczas ataków bombowych? Postaramy odpowiedzieć na postawione pytania


O bezpieczeństwo mieszkańców powiatu w przypadku ewentualnej wojny i bombardowań, dbać ma Centrum Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Legionowie. Jak udało nam się ustalić w powiecie nie funkcjonują bunkry. – Na terenie powiatu legionowskiego nie ma obiektów typu schrony, jak również nie ma obiektów, które zostały wyznaczone do wykorzystania jako schrony. – informuje Joanna Kajdanowicz rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego.

Plan Obrony Cywilnej

Na szczęście, zdaniem rzecznik, mieszkańcy nie zostaną pozostawieni sami sobie, bowiem przygotowany jest specjalistyczny „Plan Obrony Cywilnej” dla powiatu legionowskiego. – Każda z gmin ma opracowany plan obrony cywilnej, który przewiduje rozwiązania na wypadek wystąpienia sytuacji kryzysowych różnego typu i na ich podstawie, w momencie wystąpienia takiej sytuacji, podejmuje stosowne działania. Również Powiat Legionowski posiada plan obrony cywilnej, jest to jednak dokument nieprzeznaczony do publicznego udostępniania – poinformowała Joanna Kajdanowicz.

Plan z 2013 r.

Co ciekawe ze strony internetowej Urzędu Miasta Legionowo można pobrać „Plan Obrony Cywilnej” Miasta Legionowo z 2013 roku. To liczący 138 stron dokument, który opisuje m.in. przyjęte schematy działania dla urzędników na wypadek m.in. wybuchu wojny. Można się z niego dowiedzieć o przykładowych wytycznych dot. monitorowania zagrożeń oraz alarmowania o nich mieszkańców. Dzięki niemu dowiedzieć się można również o planach ewakuacji ludności i koordynowania prac służb ratowniczych i opieki medycznej. Urząd Miasta twierdzi jednak, że jest już nieaktualny, a nowy jest w fazie przygotowywania.

Paulina Nowicka

Komentarze

3 komentarze

 1. Janek odpowiedz

  Ukraińcy tez schronów nie mieli ale przez 7 lat, od 2014 r. sobie wykopali i wybudowali. a wiec da się zrobić.
  Może wprowadzić przepis, że muszą one powstawać w każdym nowo budowanym budynku użyteczności publicznej, a w tych już istniejących dać termin np 2-3 lata na ich dobudowanie.
  A ludziom, którzy zbudują schron we własnym domy – dać jakieś ulgi.
  Jednym słowem BRAĆ PRZYKŁAD Z FINÓW

  1. Kryzys odpowiedz

   Rzeczą bardzo niepokojącą jest fakt, że osoby odpowiedzialne za stworzenie planu działania na wypadek sytuacji kryzysowej w naszym powiecie np wojna nie posiadają schronów dla ludności powiatu. Faktem jest, że w miejscowości Zegrze posiadamy ogromny bunkier, który mógłby posłużyć za miejsce schronu w sytuacji kryzysowej. Bardzo sumte jest to, że pomimo coraz większego zagrożenia ze strony agresora-Rosji, nadal osoby zajmujące się w powiecie zarządzaniem kryzysowym, podchodzą do tego trochę lekceważąco. W obecnej sytuacji Sztab Zarządzania Kryzysowego w powiecie Legionowskim powinien od nowa stworzyć plan działania na wypadek sytuacji kryzysowej z uwzględnieniem coraz to większego zagrożenia jakim jest wojna w celu dokładnego przeanalizowania możliwości wykorzystania budynków czy infrastruktury w powiecie, która może zapewnić w jakimś stopniu bezpieczeństwo ludności!

 2. Victor (bez kropki) odpowiedz

  Czyli można sobie wydrukować plan z 2013 roku w wielu egzemplarzach i obłożyć się nim dokładnie. Na pewno chroni przed bombami i rakietami, Romuś to gwarantuje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *