Facebook


LEGIONOWSKI. „Nie rzucam słów na wiatr” – wywiad z Ministrem Mariuszem Błaszczakiem

2019-07-14 5:03:47

W związku z rozpoczętym przetargiem na budowę szpitala w Legionowie rozmawialiśmy z Ministrem Mariuszem Błaszczakiem na temat tej inwestycji. W poniższym wywiadzie poruszyliśmy również kwestię Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni oraz innych inwestycji Ministerstwa Obrony Narodowej w naszej okolicy


To i Owo: Czy projekt uruchomienia filii Wojskowego Instytutu Medycznego w Legionowie przebiega bez problemów i jest realizowany w terminie?

Mariusz Błaszczak: Tak jak zapowiadałem, w zeszłym tygodniu Wojskowy Instytut Medyczny ogłosił przetarg na budowę nowego szpitala. Nie rzucam słów na wiatr, szpital w Legionowie, na który mieszkańcy czekają od wielu lat w końcu powstanie. W przeciwieństwie do polityków związanych z Platformą Obywatelską, ja nie skupiam się na obietnicach, tylko na działaniu i doprowadzę budowę do końca. Na oferty czekamy do sierpnia. Zgodnie z otrzymywanymi sprawozdaniami z Wojskowego Instytut Medycznego cały proces przebiega zgodnie z harmonogramem. Mamy wizualizację tego, jak będzie wyglądał szpital w Legionowie, mamy projekt. W Starostwie został także złożony wniosek o pozwolenie na budowę.

TiO: Jaki może być szacunkowy koszt tej inwestycji oraz czy są zabezpieczone środki na jego realizację?

MB: Budowa szpitala to jeden z moich priorytetów i największe zobowiązanie wobec moich wyborców. Inwestycja zostanie sfinansowana z budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej, ponieważ szpital będzie wykorzystywany także przez Wojsko Polskie. Koszt budowy wyniesie ok. 168 mln zł. Pamiętajmy, że to będzie bardzo duża inwestycja, a szpital będzie największym w regionie. Placówka będzie dostępna dla wszystkich mieszkańców regionu oraz będzie przystosowana do jednoczesnej hospitalizacji ok. 90 pacjentów. Powstaną trzy sale operacyjne oraz sześć oddziałów, a w szpitalu znajdzie zatrudnienie blisko 250 osób. Jednocześnie działająca w tej chwili Wojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska w Legionowie dalej będzie wykonywała swoje świadczenia.

TiO: W jaki sposób będzie rozwiązany dojazd do filii WIM w Legionowie, ponieważ pojawiają się obawy, że lokalizacja szpitala bezpośrednio przy drodze krajowej nr 61 może stanowić problem?

MB: Nie widzimy tutaj żadnych zagrożeń. Inwestycja jest realizowana zgodnie z wymogami prawa budowlanego i musi uwzględniać odpowiednie rozwiązania komunikacyjne.

TiO: Czy oprócz szpitala w Legionowie, Ministerstwo Obrony szykuje inne inwestycje na terenie Legionowa i Powiatu Legionowskiego? Jeśli tak to, czy może Pan nam zdradzić jakie?

MB: W czerwcu odwiedziłem Fort III znajdujący się w Pomiechówku. To miejsce kaźni kilku tysięcy Polaków i Żydów z terenu północnego Mazowsza. W czasie II wojny światowej funkcjonował tam niemiecki obóz przesiedleńczy i więzienie karno-śledcze. Obecne władze lokalne dopuściły do tego, że to historyczne miejsce nie jest w żaden sposób upamiętnione. Fort III jest w bardzo złym stanie, tereny oraz budynki niszczeją i nikt się nimi nie opiekuje. Nie dopuszczę do tego, aby ofiary Pomiechówka były zapomniane. Podjąłem decyzję o stworzeniu w Forcie miejsca pamięci i udostępnieniu go zarówno dla badaczy, jak i dla osób, które chcą oddać cześć zamordowanym. Powołałem już zespół ekspertów, którzy otoczą Fort III Pomiechówek szczególną troską i doprowadzę do tego, że stanie się godnym miejscem pamięci. Zwracam się też z apelem do wszystkich mieszkańców północnego Mazowsza, o przekazywanie pamiątek oraz relacji dotyczących tego miejsca. Jeśli chodzi o bliskie sąsiedztwo, to liczne jednostki wojskowe wzbogacają lokalne inwestycje. W Białobrzegach, od listopada 2017 funkcjonuje 16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana, a w Siedlcach utworzyłem w 2018 roku, 18 Dywizję Zmechanizowaną, która się prężnie rozwija. Podejmujemy także działania związane z budową Muzeum Bitwy Warszawskiej. Dla mnie jako dla mieszkańca tych okolic jest niezwykle ważne, aby w Ossowie czyli tu gdzie Wojsko Polskie zatrzymało, pobiło i przepędziło bolszewików w 1920 roku powstała nowoczesna placówka. Chciałbym, aby Muzeum Bitwy Warszawskiej w sposób ciekawy i przystępny przedstawiało nam wszystkim historię tamtych wielkich dni. Najważniejsza bitwa w historii naszego kraju, która zatrzymała nawałę bolszewicką wymaga godnego upamiętnienia. Zadbam, aby tak się stało.

TiO: Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni zlokalizowane w Legionowie cały czas jest w fazie budowy. Kiedy inwestycja ta zostanie zakończona oraz czy znany jest termin oficjalnego otwarcia Centrum?

MB: Inwestycja przebiega zgodnie z harmonogramem. To jeden z elementów zainicjowanego przeze mnie programu cyber.mil.pl, który ma zwiększyć poziom bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni to nowa, elitarna jednostka resortu obrony narodowej, która zatrudnia najlepszych informatyków. To duże wyróżnienie, że tak prestiżowa instytucja ma swoją siedzibę właśnie w naszym mieście. W ramach programu rozszerzamy także ofertę edukacyjną dla młodych ludzi. Utworzyliśmy prestiżowe liceum informatyczne przy Wojskowej Akademii Technicznej oraz zwiększyliśmy limity naboru na studia techniczne na wojskowych uczelniach.

Komentarze

5 komentarzy

 1. Normalny odpowiedz

  Spoko- Pan Minister zawsze dotrzymuje słowa.

 2. Zniesmaczony odpowiedz

  Wszystko zgodnie z harmonogramem… wyborczym…
  Miała budowa sie zacząć na wiosnę(sam minister to mówił przed wyborami samorządowymi) mamy lato nic nie widać.
  Nie zdziwię się jak zaraz po wygranych przez PIS wyborach nagle budowa zostanie wstrzymana albo mocno okrojona…

  1. Krzysiek odpowiedz

   Tak, a to co zrobili do tej pory, wysadzą w powietrze. Puknij się w łepetynę. Nie robią – źle, robią – źle. Z przeszkodami w postaci biurokracji niestety nie jest łatwo. Spróbuj sam postawić sobie coś na działce, to się przekonasz ilu darmozjadów musi się przy tej okazji nachapać kasy za wszelkie wydumane zezwolenia, opinie, pieczątki. Tak działa ten biurokratyczny nowotwór na chorym organiźmie.

 3. Tomek odpowiedz

  Szpital bez drogi dojazdowej, to poważny problem. Co z rozbudową drogi Dk 61, wstrzymaną przez Wojewodę Mazowieckiego. Koszmar na wiadukcie dalej trwa, dalej w kierunku Michałów Reginowa też, może Pan Minister popvhnie sprawę?

 4. Zygi odpowiedz

  A gdzie śmigłowce? Na szpitalu będą latac?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *