LEGIONOWSKI. Nowe przypadki ozdrowieńców z Legionowa

2020-06-09 2:32:21

Według komunikatu Sanepidu z 9 czerwca br., w sumie 69 mieszkańców powiatu legionowskiego zostało zakażonych koronawirusem. Aktualnie 2 osoby są hospitalizowane z powodu podejrzenia zakażenia. Do tej pory z powodu COVID-19 w powiecie zmarło 8 osób. Ponadto 91 mieszkańców jest objętych nadzorem epidemiologicznym, a 251 osób są poddane kwarantannie domowej. 13 osób znajduje się w izolacji domowej. Odnotowano również 46 przypadków ozdrowieńców

W ciągu ostatniej doby w powiecie odnotowano 25 przypadków objęcia kwarantanną domową oraz 24 nowe  przypadki objęcia nadzorem epidemiologicznym. Odnotowano również 2 nowe przypadki ozdrowieńców (kobiety 54 l. i 56 l., Legionowo)

Sytuacja w powiecie legionowskim

Aktualnie (9 czerwca) 91 mieszkańców jest objętych nadzorem epidemiologicznym, a 251 poddanych jest kwarantannie domowej. W sumie odnotowano 69 przypadków zakażenia, a w szpitalu z powodu podejrzenia zakażenia znajduje się 3 mieszkańców powiatu. 8 osób nie żyje oraz odnotowano 46 przypadków ozdrowieńców. Wczoraj (8 czerwca) nadzorem epidemiologicznym objętych było 87 mieszkańców, a kwarantannie domowej poddanych było 255 mieszkańców.

Kwarantanna domowa to celowa izolacja osób zdrowych, które miały bliski kontakt z osobami zarażonymi lub podejrzanymi o zarażenie, a także powracających do Polski z zagranicy. Osoby te mają obowiązek pozostać w swoich domach lub miejscach do tego wyznaczonych. Nie mogą spotykać się z innymi osobami, wychodzić z psem czy do sklepu. Niezbędne rzeczy dostarczają im odpowiednie służby lub wolontariusze.

Nadzór epidemiologiczny odbywa się w porozumieniu ze służbami sanitarnymi po wywiadzie epidemiologicznym. Objęte są nim osoby, które nie miały bezpośredniego kontaktu z osobą zarażoną, ale np. pracowały w tym samym budynku. Prewencyjnie zaleca się monitorowanie stanu zdrowia takiej osoby poprzez pomiary temperatury 2 razy dziennie, a także ograniczenie spotkań, w miarę możliwości pozostanie w domu i przejście na pracę zdalną. Nadzór epidemiologiczny trwa, podobnie jak kwarantanna, 14 dni.

Ozdrowieniec, w medycynie, osoba u której ustąpiły objawy choroby zakaźnej. Zgodnie z Ustawą z dnia 5 grudnia 2008 o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi określenie „ozdrowieniec” zarezerwowane jest dla osób chorych na choroby zakaźne. W języku potocznym, jak również według Słownika Języka Polskiego, mianem ozdrowieńca określa się każdą niedawno chorującą osobę czy rekonwalescentów.

Zaleca się również stosowanie zasad higieny zgodnie z instrukcją opublikowaną na dedykowanej stronie na platformie gov.pl – http://www.gov.pl/koronawirus

Podział zakażeń w powiecie

Podział osób zakażonych z podziałem na gminę (stan z 8 czerwca)

 • Legionowo: 34 zakażenia, 4 zgony, 22 ozdrowienia;
 • Serock: 3 zakażenia;
 • Wieliszew: 9 zakażeń, 6 ozdrowieńców;
 • Nieporęt: 7 zakażeń, 1 zgon, 6 ozdrowień;
 • Jabłonna: 16 zakażeń, 3 zgony, 12 ozdrowieńców.

Sytuacja w Polsce

Liczba zakażonych koronawirusem: 27 365 (dzisiaj: 205)

Zgony: 1 172 (dzisiaj: 6)

 • 2 039 osób hospitalizowanych
 • 84 913 osób objętych kwarantanną
 • 19 496 osób przebywa pod nadzorem epidemiologicznym
 • liczba osób, które wyzdrowiały: 13 196
 • 1 070 800 zbadanych próbek
 • 973 553 przebadanych osób
 • ponad 14,4 tys. testów wykonanych w ciągu doby

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *