LEGIONOWSKI. odBLASKI NA MASKI – poranna akcja Policji i Automobilklubu

2021-01-19 11:07:20

We wtorek (19 stycznia) w godzinach porannych na terenie powiatu trwała policyjna akcja profilaktyczna odBLASKi NA MASKI, której współorganizatorami są Wydział Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji oraz Automobilklub Polski. W trakcie akcji policjanci rozdawali pieszym “odblaskowe maseczki”, które w dobie pandemii są obowiązkowym elementem ubioru 

W trakcie rozmów z pieszymi policjanci przypominali i edukowali, że pieszy na drodze nie ma takiej samej ochrony, jaką ma kierujący czy pasażer samochodu.  To właśnie pieszy jest niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego. Dlatego tak ważna staje się jego widoczność na drodze. Jak wynika z analiz oraz autopsji, po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego samochodem z odległości około 40 metrów. Zakładając, że minimalna droga zatrzymania pojazdu jadącego z prędkością 50 km/godz. to około 30 metrów, a z prędkością 90 km/godz. – 90 metrów, kierujący nie ma praktycznie czasu na reakcję. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów! Kierujący pojazdem zyskuje w ten sposób czas na wykonanie dowolnego manewru: może zwolnić, wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego, bądź gdy zaistnieje taka potrzeba, zatrzymać pojazd. Dlatego też policjanci w ramach akcji rozdawali mieszkańcom odblaskowe maski.

Celem akcji jest zwiększenie bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego w szczególności pieszych, poprzez promowanie noszenia elementów odblaskowych.

PAMIĘTAJMY: Dbajmy wspólnie o bezpieczeństwo!

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *