LEGIONOWSKI. Pierwsi ozdrowieńcy w powiecie i dzisiaj brak nowych zakażonych

2020-04-10 2:47:11

Według komunikatu Sanepidu z 10 kwietnia br., 34 mieszkańców powiatu legionowskiego jest zakażonych koronawirusem, a 8 osób jest hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia. Ponadto 423 mieszkańców jest objętych nadzorem epidemiologicznym, a 428 osób poddanych jest kwarantannie domowej. Są również pierwsi ozdrowieńcy – 2 osoby

W ciągu ostatniej doby przybyło w powiecie 5 nowych przypadków objęcia nadzorem epidemiologicznym oraz nowych przypadków objęcia kwarantanną domową. Nie ma nowych przypadków zakażenia, za to 2 przypadki ozdrowieńców oraz przybył 1 nowy przypadek hospitalizacji z powodu podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Sytuacja w powiecie legionowskim

Aktualnie (10 kwietnia) 423 mieszkańców jest objętych nadzorem epidemiologicznym, a 428 osób poddanych jest kwarantannie domowej. 34 osoby są zakażone, a w szpitalu z powodu podejrzenia zakażenia znajduje się 8 osób. Odnotowano również 2 przypadki ozdrowieńców. Wczoraj (9 kwietnia) nadzorem epidemiologicznym było objętych 440 osoby, a kwarantannie domowej poddano 447 osób. Z powodu koronawirusa przedwczoraj zmarły 2 osoby.

Kwarantanna domowa to celowa izolacja osób zdrowych, które miały bliski kontakt z osobami zarażonymi lub podejrzanymi o zarażenie, a także powracających do Polski z zagranicy. Osoby te mają obowiązek pozostać w swoich domach lub miejscach do tego wyznaczonych. Nie mogą spotykać się z innymi osobami, wychodzić z psem czy do sklepu. Niezbędne rzeczy dostarczają im odpowiednie służby lub wolontariusze.

Nadzór epidemiologiczny odbywa się w porozumieniu ze służbami sanitarnymi po wywiadzie epidemiologicznym. Objęte są nim osoby, które nie miały bezpośredniego kontaktu z osobą zarażoną, ale np. pracowały w tym samym budynku. Prewencyjnie zaleca się monitorowanie stanu zdrowia takiej osoby poprzez pomiary temperatury 2 razy dziennie, a także ograniczenie spotkań, w miarę możliwości pozostanie w domu i przejście na pracę zdalną. Nadzór epidemiologiczny trwa, podobnie jak kwarantanna, 14 dni.

Ozdrowieniec, w medycynie, osoba u której ustąpiły objawy choroby zakaźnej. Zgodnie z Ustawą z dnia 5 grudnia 2008 o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi określenie „ozdrowieniec” zarezerwowane jest dla osób chorych na choroby zakaźne. W języku potocznym, jak również według Słownika Języka Polskiego, mianem ozdrowieńca określa się każdą niedawno chorującą osobę czy rekonwalescentów.

Zaleca się również stosowanie zasad higieny zgodnie z instrukcją opublikowaną na dedykowanej stronie na platformie gov.pl – http://www.gov.pl/koronawirus

 Aktualizacja MZ 10 kwietnia:

  • 118 295 zbadanych próbek;
  • 112 553 próbek negatywnych;
  • 5 742 próbek pozytywnych;
  • 2 409 osób hospitalizowanych
  • 158 663 osób objętych kwarantanną
  • 33 879 osób przebywa pod nadzorem epidemiologicznym
  • ponad 10,6 tys. testów wykonanych w ciągu doby
  • Liczba osób, które wyzdrowiały: 318

Łącznie w Polsce jest obecnie 5742 potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Z powodu koronawirusa w Polsce zmarło 175 osób.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *