LEGIONOWSKI. Początek tygodnia przyniósł brak kolejnych zakażeń

2020-04-20 2:05:08

Według komunikatu Sanepidu z 20 kwietnia br., 47 mieszkańców powiatu legionowskiego jest zakażonych koronawirusem, a 10 osób jest hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia. Do tej pory z powodu COVID-19 zmarły 3 osoby. Ponadto 302 mieszkańców jest objętych nadzorem epidemiologicznym, a 477 osób poddanych jest kwarantannie domowej. Odnotowano również 13 przypadków ozdrowieńców

W ciągu ostatniej doby w powiecie przybyło 5 przypadków objęcia nadzorem epidemiologicznym oraz 34 nowe przypadki objęcia kwarantanną domową. Nie wykryto rnowych przypadków zakażenia koronawirusem, oraz przybyło 3 ozdrowieńców.

Sytuacja w powiecie legionowskim

Aktualnie (20 kwietnia) 302 mieszkańców jest objętych nadzorem epidemiologicznym, a 477 osób poddanych jest kwarantannie domowej. 47 osób jest zakażonych, a w szpitalu z powodu podejrzenia zakażenia znajduje się 10 osób. osoby nie żyją oraz odnotowano 13 przypadków ozdrowieńców. Wczoraj (19 kwietnia) nadzorem epidemiologicznym było objętych 320 osób, a kwarantannie domowej poddano 483 osoby

Kwarantanna domowa to celowa izolacja osób zdrowych, które miały bliski kontakt z osobami zarażonymi lub podejrzanymi o zarażenie, a także powracających do Polski z zagranicy. Osoby te mają obowiązek pozostać w swoich domach lub miejscach do tego wyznaczonych. Nie mogą spotykać się z innymi osobami, wychodzić z psem czy do sklepu. Niezbędne rzeczy dostarczają im odpowiednie służby lub wolontariusze.

Nadzór epidemiologiczny odbywa się w porozumieniu ze służbami sanitarnymi po wywiadzie epidemiologicznym. Objęte są nim osoby, które nie miały bezpośredniego kontaktu z osobą zarażoną, ale np. pracowały w tym samym budynku. Prewencyjnie zaleca się monitorowanie stanu zdrowia takiej osoby poprzez pomiary temperatury 2 razy dziennie, a także ograniczenie spotkań, w miarę możliwości pozostanie w domu i przejście na pracę zdalną. Nadzór epidemiologiczny trwa, podobnie jak kwarantanna, 14 dni.

Ozdrowieniec, w medycynie, osoba u której ustąpiły objawy choroby zakaźnej. Zgodnie z Ustawą z dnia 5 grudnia 2008 o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi określenie „ozdrowieniec” zarezerwowane jest dla osób chorych na choroby zakaźne. W języku potocznym, jak również według Słownika Języka Polskiego, mianem ozdrowieńca określa się każdą niedawno chorującą osobę czy rekonwalescentów.

Zaleca się również stosowanie zasad higieny zgodnie z instrukcją opublikowaną na dedykowanej stronie na platformie gov.pl – http://www.gov.pl/koronawirus

Aktualna sytuacja w Polsce

Aktualizacja MZ 20 kwietnia

  • 214 236 zbadanych próbek;
  • 204 783 próbek negatywnych;
  • 9 453 próbek pozytywnych;
  • 2 511 osób hospitalizowanych
  • 111 097 osób objętych kwarantanną
  • 17 266 osób przebywa pod nadzorem epidemiologicznym
  • ponad 11,2 tys. testów wykonanych w ciągu doby
  • Liczba osób, które wyzdrowiały: 1 133

Łącznie w Polsce jest obecnie 9453 potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Z powodu koronawirusa w Polsce zmarły 362 osoby.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *