LEGIONOWSKI. Polacy wyrzucają do kosza 5 mln ton żywności

2021-08-19 6:11:09

W wielu regionach na świecie ludzie głodują, a mimo to, jedzenie jest marnowane na ogromną skalę. Jak podaje ONZ, co roku marnuje się 1,3 mld ton żywności. Jednocześnie, co jest paradoksalne, 868 milionów ludzi cierpi z powodu głodu


Polska nie stanowi w tym niestety wyjątku. Jak wynika z projektu PROM (Program Racjonalizacji i Ograniczenia Marnotrawstwa Żywności) w Polsce marnowane jest niemalże 5 mln ton żywności W polskich domach w każdej sekundzie przez cały rok w koszu ląduje aż 92 kg żywności! To odpowiednik 184. bochenków chleba.

Za dużo kupujemy

Przywykliśmy do robienia zakupów bez tzw. listy zakupów. Działamy spontanicznie i kupujemy na zapas. Jednak wszystko ma swój termin przydatności do spożycia. Tu pułapką jest informacja na etykietach „najlepiej spożyć przed”,które nie jest tym samym co „należy spożyć do”. Inną metodą chroniącą żywność przed zmarnowaniem jest FIFO, czyli z ang: First In, First Out (pierwsze wchodzi, pierwsze wychodzi). Chodzi o to, aby w pierwszej kolejności wykorzystywać z lodówki te produkty, które najdłużej w niej przebywają.

Przedłużanie terminu do spożycia

Często spotykamy się z tym, że pojedyncze warzywa pakowane są w termokurczliwą folię, co uważane jest za bezsensowne generowanie kolejnego plastikowego odpadku. W praktyce zabieg ten znacznie przedłuża przydatność warzyw do spożycia. Szereg produktów doskonale nadaje się również do zamrożenia. Istotną rolę w zapobieganiu marnowaniu żywności pełnią opakowania pozwalają one przedłużenie przydatności danych produktów poprzez np. szczelne pakowanie próżniowe, bariery zapobiegające psuciu się żywności na skutek wpływu różnego typu mikroorganizmów, powietrza czy też światła dziennego.

Dziel się z potrzebującymi

W Polsce powstaje coraz więcej inicjatyw pozwalających na dzielenie się żywnością z potrzebującymi. Od 2016 roku, w ramach idei foodsharing`u, czyli dzielenia się żywnością, funkcjonują „jadłodzielnie”, które powstają w coraz to większej liczbie miast.

Artur Cheba

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *