LEGIONOWSKI. Przybył 1 nowy przypadek zakażenia koronawirusem oraz kolejnych 51 osób objęto kwarantanną domową

2020-04-21 2:38:52

Według komunikatu Sanepidu z 21 kwietnia br., 48 mieszkańców powiatu legionowskiego jest zakażonych koronawirusem, a 10 osób jest hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia. Do tej pory z powodu COVID-19 zmarły 3 osoby. Ponadto 290 mieszkańców jest objętych nadzorem epidemiologicznym, a 484 osób poddanych jest kwarantannie domowej. Odnotowano również 13 przypadków ozdrowieńców

W ciągu ostatniej doby w powiecie przybyło 4 przypadki objęcia nadzorem epidemiologicznym oraz 51 nowych przypadków objęcia kwarantanną domową. Wykryto jeden nowy przypadek zakażenia koronawirusem.

Sytuacja w powiecie legionowskim

Aktualnie (21 kwietnia) 290 mieszkańców jest objętych nadzorem epidemiologicznym, a 484 poddanych jest kwarantannie domowej. 48 osób jest zakażonych, a w szpitalu z powodu podejrzenia zakażenia znajduje się 10 osób. osoby nie żyją oraz odnotowano 13 przypadków ozdrowieńców. Wczoraj (20 kwietnia) nadzorem epidemiologicznym objętych było 302 mieszkańców, a kwarantannie domowej poddanych było 477 osób.

Kwarantanna domowa to celowa izolacja osób zdrowych, które miały bliski kontakt z osobami zarażonymi lub podejrzanymi o zarażenie, a także powracających do Polski z zagranicy. Osoby te mają obowiązek pozostać w swoich domach lub miejscach do tego wyznaczonych. Nie mogą spotykać się z innymi osobami, wychodzić z psem czy do sklepu. Niezbędne rzeczy dostarczają im odpowiednie służby lub wolontariusze.

Nadzór epidemiologiczny odbywa się w porozumieniu ze służbami sanitarnymi po wywiadzie epidemiologicznym. Objęte są nim osoby, które nie miały bezpośredniego kontaktu z osobą zarażoną, ale np. pracowały w tym samym budynku. Prewencyjnie zaleca się monitorowanie stanu zdrowia takiej osoby poprzez pomiary temperatury 2 razy dziennie, a także ograniczenie spotkań, w miarę możliwości pozostanie w domu i przejście na pracę zdalną. Nadzór epidemiologiczny trwa, podobnie jak kwarantanna, 14 dni.

Ozdrowieniec, w medycynie, osoba u której ustąpiły objawy choroby zakaźnej. Zgodnie z Ustawą z dnia 5 grudnia 2008 o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi określenie „ozdrowieniec” zarezerwowane jest dla osób chorych na choroby zakaźne. W języku potocznym, jak również według Słownika Języka Polskiego, mianem ozdrowieńca określa się każdą niedawno chorującą osobę czy rekonwalescentów.

Zaleca się również stosowanie zasad higieny zgodnie z instrukcją opublikowaną na dedykowanej stronie na platformie gov.pl – http://www.gov.pl/koronawirus

Podział zakażeń w powiecie

Podział osób zakażonych ze względu na gminę:

 • Legionowo: 24 zakażenia, 2 zgony, 6 ozdrowień;
 • Serock: 0 zakażeń;
 • Wieliszew: 6 zakażeń (wczoraj 5);
 • Nieporęt: 7 zakażeń, 4 ozdrowień;
 • Jabłonna: 11 zakażeń, 1 zgon, 2 ozdrowieńców.

Aktualna sytuacja w Polsce

Aktualizacja MZ 21 kwietnia:

 • 224 355 zbadanych próbek;
 • 214 618 próbek negatywnych;
 • 9 737 próbek pozytywnych;
 • 2 914 osób hospitalizowanych
 • 105 602 osób objętych kwarantanną
 • 21 364 osób przebywa pod nadzorem epidemiologicznym
 • ponad 10,1 tys. testów wykonanych w ciągu doby
 • Liczba osób, które wyzdrowiały: 1 297

Łącznie w Polsce jest obecnie 9737 potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Z powodu koronawirusa w Polsce zmarło 385 osób.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *