LEGIONOWSKI. Rusza budowa kolejki do Zegrza

2019-06-06 4:32:48

 

31 maja br. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska wydał pozytywną decyzję dot. odbudowy linii kolejowej nr 28 na trasie Wieliszew – Zegrze

Warszawski Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska wydał decyzję środowiskową dla PKP Polskie Linie Kolejowe SA na odbudowę 3,5 km linii kolejowej nr 28 od Wieliszewa do Zegrza. Decyzja uwzględnia postulat Mieszkańców o utworzenie nowego przystanku osobowego Wieliszew Osiedle. To koniec ważnego etapu starań i negocjacji, w których ważną rolę odegrał M.in: Mariusz Błaszczak Podziękowania dla Osób życzliwych i walczących o tę inwestycję, ważną dla Powiat Legionowski, ale i innych, w tym warszawiaków odwiedzających Zalew Zegrzyński.

 

-napisał na swoim facebooku radny Andrzej Kalinowski.

fot. Paweł Kownacki

Przypomnijmy, linia kolejowa nr 28 z Wieliszewa do Zegrza ma długość zaledwie 3,7 km. Jest to linia jednotorowa i niezelektryfikowana. Została oddana do użytku w 1897 roku. Z powodu znacznego spadku liczby pasażerów i złego stanu infrastruktury w 1994 roku zawieszono ruch przewozowy na całej tej linii.
Linia po rewitalizacji ma zostać zelektryfikowana i przystosowana dla pociągów SKM. Ma być również przygotowana na składy o długości dochodzącej do 181 m. Jej prędkość konstrukcyjna była określana na 60 km/h, po rewitalizacji ma wzrosnąć do 80 km/h. Dodatkowo na jej trasie mają powstać rozwidlenia torów i dwie krawędzie czynne peronów. Według projekcji SKM przewiduje się ponad 30 pociągów w ciągu doby w takcie godzinowym poza szczytem i takcie półgodzinnym w godzinach szczytu. Stacja końcowa ma powstać w Zegrzu Południowym w nowej lokalizacji (przed drogą dojazdową do Jednostki).

 

Fot. Łukasz Kudlicki

Komentarze

2 komentarze

  1. As odpowiedz

    Byłoby znakomicie, gdyby linię przedłużono do Serocka i odtworzono tą do Pułtuska (tak, kiedyś istniała…).

  2. Zniesmaczony odpowiedz

    Już to widzę jak okoliczne gminy dopłacają kolejne miliony rocznie aby SKM albo KM jeździło…
    Przedwyborcza kiełbasa i tyle…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *