LEGIONOWSKI. Smog może naruszać dobra osobiste – Mieszkańcy Legionowa również walczą w sądzie o odszkodowania za skażone powietrze

2021-09-16 4:50:27

Zdaniem Sądu, ws. wytoczonej Skarbowi Państwa przez znaną aktorkę, zanieczyszczone powietrze może naruszać dobra osobiste takie jak zdrowie, czy prywatność. Z podobnym roszczeniem wystąpiło kilku mieszkańców Al. Legionów w Legionowie, którzy cierpią z powodu uciążliwości spowodowanych nadmiernym ruchem pojazdów przez tunel na Przystanku

Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił apelację Skarbu Państwa w sprawie wytoczonej przez znaną aktorkę Grażynę Wolszczak. W ten sposób prawomocny stał się wyrok Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia, na mocy którego Skarb Państwa ma zapłacić 5 tys. zł zadośćuczynienia na rzecz jednej z fundacji onkologicznych.

Naruszają prawa obywateli

Aktorka domagała się w pozwie zadośćuczynienia za niewystarczającą walkę ze smogiem ze strony Państwa. Sąd Okręgowy w Warszawie uznał te żądania i wskazał, że zanieczyszczenie powietrza jest zjawiskiem realnym i niebezpiecznym, a nasze Państwo dopuszcza się bezprawnych zaniedbań, w wyniku których naruszane są prawa obywateli. Wcześniej Izba Cywilna Sądu Najwyższego wydała uchwałę, w której uznała, iż prawo do życia w czystym środowisku nie jest dobrem osobistym. SN wskazał jednak, że dobrami osobistymi są zdrowie, wolność i prywatność, do naruszenia których może prowadzić zanieczyszczone powietrze.

Proces w Legionowie

Warto przypomnieć, że z podobnym roszczeniem wystąpiło kilku mieszkańców Al. Legionów w Legionowie, którzy cierpią z powodu uciążliwości spowodowanych nadmiernym ruchem pojazdów przez tunel na Przystanku. Natężenie ruchu rzędu kilkunastu tysięcy samochodów na dobę, w tym ok. 2 tys. ciężarówek, uniemożliwia normalne funkcjonowanie tym mieszkańcom. Samochody te generują nie tylko spaliny i hałas, ale także drgania budynków i inne uciążliwości. Adresatem ich roszczeń jest powiat legionowski, który jest zarządcą drogi – Al. Legionów. Zdaniem mieszkańców, zlokalizowanie w pobliżu ich domów tak ruchliwej drogi, gdzie dochodzi do przekroczeń norm hałasu i spalin również narusza ich prawa. Proces w tej sprawie rozpocznie się w październiku br. przed legionowskim Sądem Rejonowym.

WD

Komentarze

6 komentarzy

 1. Odszkodowania odpowiedz

  Kiedy będzie ten proces w sądzie? Ja też jestem zainteresowany, bo mieszkam przy Krakowskiej. Albo niech władze ograniczą ten ruch przez tunel – bo tu już nie da się żyć, albo niech płacą odszkodowania.

 2. Victor odpowiedz

  Mario, pozdrawiam i gratuluję trafnej oceny

 3. Maria odpowiedz

  Do Dariusza.
  Mieszkańcy mają prawo żądać od władz poszanowania prawa. Na przykład do ograniczenia ruchu pojazdów jeśli są przekroczone normy hałasu i spalin, Tak jak powinno się przestrzegać BHP.
  A jeśli ci się to nie podoba, to twój problem. Niestety chyba jeszcze nie wynaleziono środka na cierpienie z powodu głupoty

 4. Ewa odpowiedz

  Jak się ludzi sami za to nie wezmą i nie pójdą do sądu, to nic z tego nie będzie. Władze zawsza znajdą jakiś inny priorytet albo wymówkę, żeby nie ograniczyć ruchu samochodów, a co za tym idzie hałasu i zanieczyszczenia powietrza.

 5. Janek odpowiedz

  Bardzo dobrze, że ludzie walczą o swoje prawa. Dzięki nim wszyscy szybciej będziemy żyli w czystszym środowisku !!!! 🙂

 6. Dariusz odpowiedz

  To nic nowego, bo już były podobne akcje. Tzw. i źle pojęci “ekolodzy” przypinali się łańcuchami do drzew przed ścięciem i za stówę zdejmowali okowy łańcuchów. W każdej dobrej aptece, można tanio kupić całą gamę środków przeciwcierpieniowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *