LEGIONOWSKI. Smog wpływa na śmiertelność COVID-19
2021-04-21 8:05:25
Istnieje duży związek między jakością powietrza w poszczególnych powiatach, a liczbą przypadków zachorowań na COVID-19 – twierdzą polscy naukowcy. Ich zdaniem jakość powietrza jest najistotniejszym czynnikiem zakażeń, ważniejszym niż np: gęstość zaludnienia. Dane polskich specjalistów potwierdzają międzynarodowe badania
Jak podaje serwis smoglab.pl grupa naukowców przeanalizowała główne czynniki, które mogą mieć wpływ na różnice w liczbie przypadków zachorowań na COVID-19 w poszczególnych powiatach Polski. Okazuje się, że jakość powietrza była najistotniejszym z nich, ważniejszym nawet od gęstości zaludnienia. Wyniki ich badań opublikowano w czasopiśmie naukowym „Ecological Informatics”.
Analizowali mnóstwo danych
Do analizy wykorzystano nie tylko dane instytucji państwowych, ale i te pochodzące m.in. z sieci czujników jakości powietrza Airly. Pozwoliło to uzyskać szerszy obraz skali zanieczyszczeń i objąć analizą także te miejsca, gdzie nie ma państwowych stacji pomiarowych. Prócz jakością powietrza oraz gestością zaludnienia znalazły się także: atrakcyjność regionu (wyrażona w liczbie hoteli); procentowy udział wśród mieszkańców dzieci i młodzieży do 14 roku życia oraz seniorów; zatrudnienie w przemyśle czy dostęp do opieki medycznej. Wyniki wykazały,że spośród analizowanych czynników to stan jakości powietrza okazał się najsilniej wyjaśniać różnice między liczbą zachorowań na COVID-19 pomiędzy powiatami.
Smog zabija wszędzie
Związki między skalą epidemii, a stanem jakości powietrza dostrzegano również w innych krajach m. in: w Stanach Zjednoczonych. Ukazała się również międzynarodowa analiza, z której wynikało, że Polska znajduje się pośród krajów, w których zanieczyszczenia powietrza w największym stopniu przyczyniają się do zgonów na COVID-19. W raporcie, który na początku roku przygotowano dla Parlamentu Europejskiego, wskazano dwie grupy przyczyn takiego stanu rzeczy. Po pierwsze, zwrócono uwagę, że zła jakość powietrza może przyczyniać się do zapadania na choroby przewlekłe oraz ich rozwój. Wiele z nich zwiększa ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, co może prowadzić do hospitalizacji lub śmierci. Z drugiej strony nawet krótkotrwałe narażenie na zanieczyszczenia powietrza może obniżyć odporność dróg oddechowych wobec wirusów i bakterii. Niewykluczone, że dotyczy to także koronawirusa.
red.
3 komentarze
Spalarnia śmieci w mieście Legionowie!!!, w tak gęstej zabudowie jak przy ulicy Olszankowej, to nie tylko działanie na szkodę mieszkańców, to przestępstwo ekologiczne wobec społeczeństwa. Winni sprawcy kierowniczy powinni stanąć przed sądem i za to beknąć.
popieram
Na dokładkę zbudujmy sobie jeszcze spalarnię śmieci za płotem…