LEGIONOWSKI. Spokojna doba z koronawirusem. Zero zgonów oraz nowych zakażeń w powiecie!

2020-04-29 3:16:33

Według komunikatu Sanepidu z 29 kwietnia br., 51 mieszkańców powiatu legionowskiego jest zakażonych koronawirusem, a 5 osób jest hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia. Do tej pory z powodu COVID-19 zmarło 6 osób. Ponadto 185 mieszkańców jest objętych nadzorem epidemiologicznym, a 280 osób poddanych jest kwarantannie domowej. Odnotowano również 29 przypadków ozdrowieńców

W ciągu ostatniej doby w powiecie: nie przybył żaden przypadek zakażenia koronawirusem ani nikt nie umarł z powodu zakażenia, przybyły 4 przypadki objęcia nadzorem epidemiologicznym oraz 20 nowych przypadków objęcia kwarantanną domową.

Sytuacja w powiecie legionowskim

Aktualnie (29 kwietnia) 185 mieszkańców jest objętych nadzorem epidemiologicznym, a 280 poddanych jest kwarantannie domowej. 51 osób jest zakażonych, a w szpitalu z powodu podejrzenia zakażenia znajduje się osób. 6 osób nie żyje oraz odnotowano 29 przypadków ozdrowieńców. Wczoraj (28 kwietnia) nadzorem epidemiologicznym objętych było 191 mieszkańców, a kwarantannie domowej poddanych było 357 osób.

Kwarantanna domowa to celowa izolacja osób zdrowych, które miały bliski kontakt z osobami zarażonymi lub podejrzanymi o zarażenie, a także powracających do Polski z zagranicy. Osoby te mają obowiązek pozostać w swoich domach lub miejscach do tego wyznaczonych. Nie mogą spotykać się z innymi osobami, wychodzić z psem czy do sklepu. Niezbędne rzeczy dostarczają im odpowiednie służby lub wolontariusze.

Nadzór epidemiologiczny odbywa się w porozumieniu ze służbami sanitarnymi po wywiadzie epidemiologicznym. Objęte są nim osoby, które nie miały bezpośredniego kontaktu z osobą zarażoną, ale np. pracowały w tym samym budynku. Prewencyjnie zaleca się monitorowanie stanu zdrowia takiej osoby poprzez pomiary temperatury 2 razy dziennie, a także ograniczenie spotkań, w miarę możliwości pozostanie w domu i przejście na pracę zdalną. Nadzór epidemiologiczny trwa, podobnie jak kwarantanna, 14 dni.

Ozdrowieniec, w medycynie, osoba u której ustąpiły objawy choroby zakaźnej. Zgodnie z Ustawą z dnia 5 grudnia 2008 o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi określenie „ozdrowieniec” zarezerwowane jest dla osób chorych na choroby zakaźne. W języku potocznym, jak również według Słownika Języka Polskiego, mianem ozdrowieńca określa się każdą niedawno chorującą osobę czy rekonwalescentów.

Zaleca się również stosowanie zasad higieny zgodnie z instrukcją opublikowaną na dedykowanej stronie na platformie gov.pl – http://www.gov.pl/koronawirus

Podział zakażeń w powiecie

Podział osób zakażonych z podziałem na gminę (stan z 29 kwietnia)

 • Legionowo: 24 zakażenia, 3 zgony, 13 ozdrowień;
 • Serock: 0 zakażeń;
 • Wieliszew: 6 zakażeń, 3 ozdrowieńców;
 • Nieporęt: 7 zakażeń, 1 zgon, 5 ozdrowień;
 • Jabłonna: 14 zakażeń, 2 zgon, 8 ozdrowieńców.

Aktualizacja MZ 29 kwietnia 13:30

28 kwietnia Ministerstwo Zdrowia zmieniło system raportowania. Obok liczby zbadanych próbek raportuje także liczbę przebadanych osób.

 • 324 527 zbadanych próbek
 • 294 589 przebadanych osób
 • 85 837 osób objętych kwarantanną
 • 18 016 osób przebywa pod nadzorem epidemiologicznym
 • 2 973 osób hospitalizowanych
 • ponad 13,7 tys. testów wykonanych w ciągu doby
 • Liczba osób, które wyzdrowiały: 3 025

Łącznie w Polsce jest obecnie 12 415 potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Z powodu koronawirusa w Polsce zmarło 606 osób.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *