LEGIONOWSKI. Stanowczy sprzeciw Nieporętu! Wspólny cmentarz dla Legionowa, Jabłonny i Nieporętu

2021-11-05 3:35:21

Rada Gminy Nieporęt zmuszona jest i zgłasza stanowczy sprzeciw wobec planowanej, przez Prezydenta Miasta Legionowo w porozumieniu z Wójtem Gminy Jabłonna, lokalizacji cmentarza międzygminnego na granicy Gminy Nieporęt z Gminą Jabłonna w bezpośrednim sąsiedztwie miejscowości Józefów (…)” – czytamy w uzasadnieniu  uchwały, która została przyjęta (4 listopada br.) na nadzwyczajnej sesji Rady Gminy

Nie tylko informacja o planowanym utworzeniu wspólnego dla 3 gmin cmentarza na terenie Józefowa, ale także sam sposób jej zakomunikowania, bez jakichkolwiek uzgodnień z Gminą Nieporęt, wzbudziła oburzenie mieszkańców.

Postawił Nieporęt pod ścianą

Prezydent miasta Legionowo Roman Smogorzewski skierował bowiem do wójtów gmin Jabłonna oraz Nieporęt tylko lakoniczne pisma, gdzie w kilku zdaniach przedstawił propozycję lokalizacji cmentarza w Józefowie. A jednocześnie stwierdził, że w jego ocenie cmentarz taki nie będzie wywierał szkodliwych skutków dla otoczenia.

Protesty mieszkańców

Gdy wieść się rozniosła, wywołała od razu duże zaniepokojenie oraz protesty mieszkańców, czego wyrazem była protestacyjna petycja skierowana do władz Gminy Nieporęt. Efektem było zaś zwołanie nadzwyczajnej sesji Rady Gminy, która odbyła się 4 listopada br.

Jednogłośne stanowisko

Podjęto na niej jednogłośnie uchwałę, w której wyrażono sprzeciw wobec planów utworzenia cmentarza w Józefowie.

W uzasadnieniu uchwały możemy przeczytać m.in., że lokalizacja cmentarza w Józefowie sprzeczna jest z planem zagospodarowania przestrzennego, który przewiduje na tym terenie zabudowę mieszkaniową jednorodzinną oraz usługi komunikacyjne z zakresu kultury, sportu i rekreacji. Ponadto cmentarz taki wpłynie niekorzystnie na cenne przyrodniczo formy ochrony przyrody, przekreśli starania rozwoju gminy jako atrakcyjnego miejsca wypoczynku oraz zablokuje rozwój miejscowości Józefów i pogorszy standardy i jakość życia mieszkańców.
Wspomniano również, że lokalizację cmentarza powinny poprzedzić badania geologiczne, powinny być zachowane odległości od zabudowań mieszkalnych, a także miejsce takie powinno być dostępne komunikacyjnie.

ML

Link do tekstu przyjętej uchwały: Stanowisko (esesja.pl)

Komentarze

4 komentarze

 1. Skwarek odpowiedz

  Podobno chodzą plotki po mieście, że ksiądz chce startować na Prezydenta

 2. Skichany odpowiedz

  1. Jak u iluzjonisty – jedną ręką czaruje a drugą robi numer – trzeba zapytać, czy prezydent tak naprawdę chce zrealizować tę nierealną inwestycję. Warto zastanowić się czy może jakiś temat ma być przykryty?
  2. Skoro tak wszystkim zależy na dodatkowym cmentarzu to może warto wykorzystać teren zabytkowego cmentarza na tzw. Kwietniówce. Warto zrobić tam przy okazji prace ratujące niszczejące nagrobki z przełomu XiX/XX w i przy okazji rozbudowy DK61 zadbać o obsługę komunikacyjną dla tego terenu, który jest własnością Skarbu Państwa i ma chyba ponad 5ha.

 3. mieszkaniec Józefowa odpowiedz

  Ten wasz Romek to chyba cały czas na bani chodzi. Wysłał pismo, ze chce zbudować cmentarz dla Legionowa w innej gminie i jego zdaniem nikomu to nie powinno przeszkadzać !!! ???

  1. Daro odpowiedz

   To bardzo przemyślana strategia biznesowa. po co marnować teren pod rozszerzenie legionowskiego cmentarza, działki w pobliżu cmentarza zostały opchnięte pod zabudowę mieszkaniową
   Poczytalnia w Centrum Komunikacyjnym według mnie powstała dokładnie z tego samego powodu, gdyby wybudowano ją w innym miejscu zabrałaby jakże cenne miejsce pod “zrównoważony rozwój” naszego miasta
   Ale to nie pierwszy raz przecież, przypominam sytuację z 2017 roku kiedy to Legionowo chciało przejąć blisko 900 hektarów lasów należących do gminy Jabłonna, przypominam idiotyczne pomysły przeniesienia do Legionowa Muzeum Kolejnictwa czy Toru Łyżwiarskiego Stegny, przodujemy w idiotycznych pomysłach
   Nową szkołę dla Legionowa też wybudujemy w sąsiedniej gminie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *