Facebook


LEGIONOWSKI. Strajk w legionowskiej oświacie

2017-04-06 1:50:45

31 marca, w szkołach w całej Polsce odbywały się strajki zorganizowane przez Związku Nauczycielstwa Polskiego. W powiecie legionowskim w strajku brało udział 20 placówek – 14 szkół i 6 przedszkoli


Ogólnopolski strajk nauczycieli rozpoczął 31 marca br. Pierwsi do strajku przystąpili nauczyciele z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Chorzowie na Śląsku, ich strajk rozpoczął się o 5:00 rano.

O co walczą
W powiecie legionowskim do strajku dołączyło 20 placówek. Jak zapewniają organizatorzy: To jest strajk o lepszą szkołę, o lepszą edukację i lepsze warunki pracy w oświacie! W swoich postulatach wymieniają m.in podwyżkę płac o 10% oraz gwarancję zatrudnienia do 31 sierpnia 2022 r. Skutkiem reformy edukacji jest bowiem, likwidacja gimnazjów. podpisaną w 2016r. To już drugi strajk zorganizowany przez ZNP, pierwszy odbył się 10 marca. Wtedy też związek oraz ruch „Rodzice przeciwko reformie edukacji” nawoływali do nie wysyłania dzieci do szkoły.
Nauczyciele są podzieleni
Przed pierwszym strajkiem w 43 placówkach przeprowadzono referendum. Okazała się, że 22 placówki zdecydowały się na strajk, a 19 nie wzięło w nim udziału. Tym razem do strajku przystąpiło 20 placówek. Z informacji uzyskanych z poszczególnych gmin wynikało że pomimo braku zajęć dydaktycznych dzieci oraz młodzież otrzymają należytą opiekę oraz wyżywienie. Warto dodać że prócz nauczycieli strajkują również pracownicy obsługi i administracji.
Strajki i co dalej?
Prócz ogólnopolskiej akcji protestacyjnej, ZNP wraz z częścią samorządów dąży również do przeprowadzenia ogólnopolskiego referendum ws. planowanej reformy oświaty. Od 31 stycznia 2017 r. zbierane są podpisy. Pytanie jest następujące: „Czy jest Pani/Pan przeciw reformie edukacji, którą rząd wprowadza od 1 września 2017 roku?”. Aby posłowie zajęli się wnioskiem, potrzebne jest co najmniej pół miliona podpisów. QK

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *