LEGIONOWSKI. Tworzymy wojska obrony cyberprzestrzeni [Wideo]

2019-09-13 11:31:27

W czwartek, 12 września szef MON w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu podsumował prace prowadzone przez resort w obszarze cyber oraz podpisał koncepcję utworzenia wojsk obrony cyberprzestrzeni. Poinformował także o tworzonej Szkole Podoficerskiej Wojsk Obrony Terytorialnej – SONDA

– Cały system, który został przygotowany jest gwarancją tego, że siły wojsk obrony cyberprzestrzeni będą się rozrastały. Dowództwo wojsk powstanie do roku 2022, a skończymy formowanie tych wojsk w roku 2024. Do tego czasu zakładamy, że będziemy dysponowali już przeszło 2000 absolwentów kierunków związanych z cyberbezpieczeństwem. Będziemy mieć kadry do tego, żeby zapewnić bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas omawiania kolejnego etapu tworzenia wojsk obrony cyberprzestrzeni.

Od marca 2018 r.  na polecenie Mariusza Błaszczaka, powołany w ministerstwie zespół analizował zadania  realizowane  przez  różne  instytucje resortu  obrony  narodowej  związane z informatyką, teleinformatyką i cyberbezpieczeństwem. Na bazie Narodowego Centrum Kryptologii i Inspektoratu Informatyki powstało Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni.

Mówiąc o dotychczasowych działaniach resortu w obszarze cyber, szef MON zwrócił uwagę na zakończony właśnie proces konsolidacji instytucji odpowiedzialnych w MON za cyberbezpieczeństwo i powołane w tym celu Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni.

Minister Mariusz Błaszczak poinformował również, że w ramach budowania wojsk obrony cyberprzestrzeni resort zwiększył limity na uczelniach wojskowych na kierunkach związanych m. in. z informatyką, kryptologią czy cyberbezpieczeństwem. Od 1 września tego roku rozpoczęło swoją działalność także Wojskowe Ogólnokształcące Liceum Informatyczne.

Podpisana wczoraj koncepcja przewiduje, że do 2024 roku wojska będą zdolne do prowadzenia w cyberprzestrzeni operacji w pełnym spektrum i wówczas zostaną przekazane pod komendę szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *