Facebook


LEGIONOWSKI. Wojsko przeczesuje lasy wokół Legionowa

2018-04-19 12:18:25

Dzisiaj w czwartek (19 kwietnia) 32 żołnierzy z I Warszawskiej Brygady Pancernej im. Tadeusz Kościuszki zaczęło przeczesywać lasy w okolicy Legionowa w celu odnalezienia martwych dzików, padłych z powodu zarażenia ASF. Do południa znaleziono już 5 martwych dzików


W akcji biorą udział leśnicy, pracownicy Nadleśnictwa Jabłonna oraz 32 żołnierzy z I Warszawskiej Brygady Pancernej im. Tadeusz Kościuszki. Akcja ma na celu poszukiwanie martwych dzików, padłych z powodu zarażenia Afrykańskim Pomorem Świń. Tylko w ciągu pierwszej godziny poszukiwań żołnierze znaleźli dwa dziki. Jeden martwy osobnik znajdował się w lesie w okolicy Trzcian, a drugi w stanie agonalnym został znaleziony w pobliżu Kałuszyna. Stefan Traczyk, nadleśniczy Nadleśnictwa Jabłonna przewiduje, że tylko w ciągu jednego żołnierze i towarzyszący im leśnicy powinni przeczesać ok. 1000 ha lasu.

Przypomnijmy, że w poniedziałek, 20 listopada znaleziono dwa martwe dziki. Jak się okazało zwierzęta były zarażone afrykańskim pomorem świń (ASF). Jedno z padłych zwierząt, którego stan mógł wskazywać na zarażenie ASF, zostało znalezione na granicy Jabłonny i Legionowa. Drugi z osobników znaleziony został w Stanisławowie Pierwszym (Gmina Nieporęt). Badania laboratoryjne potwierdziły obawy, że dziki były zarażone wirusem afrykańskiego pomoru świń. Z informacji Głównego Inspektora Weterynaryjnego wynika, że ludzie nie są wrażliwi na zakażenie się wirusem ASF. Jedynymi gatunkami, które są na niego wrażliwe są dziki i trzoda chlewna. Od środy 29 listopada na terenie powiatu legionowskiego swoje działania prowadziły służby i wojsko w sile ok. 100 żołnierzy. Ich Działania miały charakter profilaktyczny, a ich celem jest zmniejszenie ryzyka rozprzestrzeniania wirusa ASF na terenie województwa mazowieckiego. 

 

Komentarze

3 komentarze

 1. Koguc odpowiedz

  ASF idzie dalej na zachód ciekawe jak nasi
  sąsiedzi poradzą sobie z wycinką , a u nas i tak podrzucają to wszystko. A rolnik nawet nie może nic zrobić. U nas na wschodzie są porobione niby ala strefy skażone czy coś takiego. Masakra.

 2. nymirek odpowiedz

  bo za poszukiwanie dzików nie płacą

 3. Wrrrr odpowiedz

  Fajnie by było zobaczyć w takich poszukiwaniach tych wszystkich pseudo „zielonych”. Do krzyczenia są pierwsi ale jak coś realnie trzeba zrobić dla przyrody to jakoś nigdy ich nie widać….

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *