LEGIONOWSKI. Wścieklizna na Mazowszu! Ratunek ma przyjść z nieba!
2021-05-19 4:15:19
Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował o wykryciu kolejnych już przypadków wścieklizny u lisów na terenie województwa mazowieckiego w 2021 r. Przypadki te stwierdzono na terenie powiatów: garwolińskiego i otwockiego. Przypadków choroby nie stwierdzono jeszcze na terenie naszego powiatu, ale służby weterynaryjne rozrzucą z samolotów szczepionki również na naszym terenie
O wykryciu kolejnych przypadku wścieklizny u lisa na terenie województwa mazowieckiego w 2021 r. poinformował Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii 4 maja br. Piętnasty przypadek wścieklizny u lisa stwierdzono w miejscowości Mlądz (gm. Otwock, powiat otwocki), szesnasty i siedemnasty – w miejscowości Wola Rębkowska (gm. Garwolin, powiat garwoliński).- Na terenie Mazowsza pojawia się coraz więcej przypadków wścieklizny u lisów. Przypominam, że to bardzo groźna i prawie zawsze śmiertelna choroba. Dlatego apeluję o szczególną ostrożność, unikanie kontaktu z dzikimi zwierzętami oraz o przestrzeganie zakazów i nakazów obowiązujących na terenach zagrożonych wścieklizną. Proszę również pamiętać o bezpieczeństwie naszych zwierząt; szczepienie psów jest obowiązkowe, ale zaleca się szczepić również koty – apeluje do mieszkańców Wojewoda Mazowiecki.
Wścieklizna jeszcze nie dotarła do Powiatu Legionowskiego
Pierwszy przypadek wścieklizny został potwierdzony u lisa 15 stycznia br. w miejscowości Izabela (gm. Wiązowna, pow. otwocki). 29 stycznia br. został potwierdzony drugi przypadek wścieklizny u lisa w miejscowości Kołbiel (gm. Kołbiel, pow. otwocki). 12 lutego br. potwierdzono trzeci przypadek wścieklizny u lisa w miejscowości Zakręt (gm. Wiązowna, pow. otwocki). 19 marca br. potwierdzono czwarty przypadek wścieklizny u lisa w miejscowości Dębe Wielkie (gmina Dębe Wielkie, pow. miński). 26 marca br. wykryto piąty i szósty przypadek wścieklizny u lisa – w miejscowości Malcanów (gm. Wiązowna, pow. otwocki) oraz u lisa w miejscowości Zabieżki (gm. Celestynów, pow. otwocki). 13 kwietnia br. wykryto siódmy, ósmy, dziewiąty i dziesiąty przypadek wścieklizny u lisa w powiecie otwockim, w miejscowościach: Ponurzyca, Sufczyn, Malcanów i Lasek. 13 kwietnia br. wykryto również jedenasty przypadek wścieklizny u lisa w miejscowości Wola Władysławowska (gm. Garwolin, powiat garwoliński). 23 kwietnia br. Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii informował o wykryciu dwunastego, trzynastego i czternastego przypadku wścieklizny u lisa na terenie województwa mazowieckiego w 2021 r. Przypadki te stwierdzono na terenie powiatów: garwolińskiego – w miejscowości Wola Starogrodzka, gm. Parysów oraz otwockiego – w miejscowości Rudnik, gm. Osieck i w miejscowości Gadka, gm. Kołbiel. Obecnie nie potwierdzono jeszcze żadnego przypadku wścieklizny w naszym powiecie. Pamiętajmy jednak, że zwierzęta się przemieszczają, a potwierdzenie pierwszych przypadków choroby na terenie powiatu legionowskiego mogą być kwestią czasu. Należy zachować dużą ostrożność, gdyż na terenie Legionowa oraz całego powiatu na początku roku zanotowano sporą ilość lisów.
Będą szczepić preparatami zrzucanymi z samolotów
Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii planuje przeprowadzenie szczepienia lisów wolno żyjących w terminie 14- 31 maja 2021 r. na obszarze obejmującym powiat białobrzeski, garwoliński, grójecki, kozienicki, miński, nowodworski, legionowski, otwocki, piaseczyński, pruszkowski, grodziski, pułtuski, m. st. Warszawa, wołomiński, warszawski zachodni, wyszkowski. Preparat będzie zrzucany z samolotów nad lasami, polami i łąkami. Będą to zielono-brązowe krążki o zapachu rybnym, służby apelują, aby po znalezieniu zostawić je w spokoju. Dotknięcie ich przez człowieka spowoduje niepodjęcie ich przez lisy. Szczepionki te są niegroźne dla ludzi i innych zwierząt, również domowych. W przypadku kontaktu preparatu z otwartą raną u człowieka, oczami, ustami i nosem, należy te miejsca przemyć wodą z mydłem, a następnie powiadomić lekarza. Również kontakt zwierząt domowych z nimi należy zgłaszać weterynarzom, celem ich obserwacji pod kątem wystąpienia niepożądanych objawów takich jak: objawy neuropatologiczne lub alergia.
Paulina Nowicka